Κόλαση» στο Ζάκυνθος-Κέρκυρα λόγω... unfair play

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της Κέρκυρας, αλλά με ένα τέρμα που σίγουρα θα μείνει στις «ξεχωριστές» στιγμές αυτού του πρωταθλήματος. Στο 83ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου Ξενοδόχοφ έστειλε την μπάλα πλάγιο άουτ για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον αμυντικό της ομάδας του, τον Πέττα που είχε τραυματιστεί. Ο Σουάνης εκτέλεσε το πλάγιο άουτ και αντί να στείλουν την μπάλα προς την άμυνα της Ζακύνθου, εκδήλωσαν επίθεση με τον Ανδερόπουλο να δίνει στον Μπαλντοβαλίεφ στην μεγάλη περιοχή και εκείνος με σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου. Ακολούθησε ένταση και
σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Μάλιστα οπαδοί των γηπεδούχων έφτασαν στο σημείο να σκαρφαλώσουν στον πάγκο των «Φαιάκων» διαμαρτυρόμενοι για το unfair με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για περίπου 15 λεπτά.

Όταν επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο διαιτητές και ομάδες τα πράγματα είχαν ηρεμήσει, με την μόνη διαφορά πως η Ζάκυνθος ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Φωτιά ο οποίος φαίνεται να πρωταγωνίστησε στις κοκορομαχίες. Για την ιστορία η Κέρκυρα προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Σίκιμιτς και αυτός απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από το μισό μέτρο για το 0-1 και η Ζάκυνθος είχε ισοφαρίσει στο 52' με αυτογκόλ του Ραπτάκη.