300η νίκη στην Euroleague για τον Ολυμπιακό, 91-79 τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ολυμπιακός έδωσε τέλος στο ΣΕΦ στο αρνητικό ευρωπαϊκό σερί του (7 διαδοχικές ήττες). Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 94-79 του Ερυθρού Αστέρα, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 12-16 και υποχρεώνοντας τους Σέρβους στην 21η ήττα τους.

Μπορεί για τους «ερυθρόλευκους» να έχει χαθεί το τρένο των πλέι οφ, ωστόσο, ήθελαν... απεγνωσμένα τη νίκη κόντρα στους Σέρβους ώστε να σταματήσουν το αρνητικό σερί ηττών που προέρχονταν.

H εικόνα των Πειραιωτών δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, ιδιαίτερα στην 3η περίοδο όταν φάνηκαν ξανά τα προβλήματα της ομάδας σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο, η δουλειά έγινε και ο Ολυμπιακός κέρδισε και κάπως επανήλθε η ηρεμία...

Σε ένα ακόμη ματς ο Σακίελ ΜακΚίσικ ήταν ο κορυφαίος στο παρκέ (20 πόντοι με 4/5 τρίποντα), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Σάσα Βεζένκοφ (17 πόντοι, 26 ranking). Καλό ματς έκανε και ο Κώστας Σλούκας (14 πόντοι, 7 ασίστ).

Από τους φιλοξενούμενους, που προσπάθησαν στο τρίτο 10λεπτο να αντιδράσουν και τα κατάφεραν σε κάποιο βαθμό, πάλεψε ο έμπειρος Μάρκο Σιμόνοβις (19 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Ζαμόισκι, Ισγκουντέρ

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Λαρεντζάκης 7 (1), Σπανούλης 4, Σλούκας 14, Βεζένκοβ 17 (3), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς 4 (1), Κουφός 8, Έλις 4, ΜακΚίσικ 20 (4).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 4, Γουόλντεν 5, Λόιντ 10, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 11 (1), Σιμόνοβιτς 19 (5), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7, Νόκο 6.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 300 νίκες στην Euroleague

Την 300η νίκη στην ιστορία του στην Euroleague πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα και μπήκε στο κλαμπ των πέντε ομάδων που έχουν σημειώσει 300 νίκες στη διοργάνωση.

Στην κορυφή βρίσκεται η ΤΣΣΚΑ με 397 νίκες και ακολουθούν η Μπαρτσελόνα με 347 και η Ρεάλ με 310. Η τέταρτη θέση ανήκει στον Παναθηναϊκό που έχει 302 νίκες.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...