ΑΕΚ... δυναστεία!

Με τον Μπακαούκα να δίνει το ρυθμό σε γήπεδο, αλλά και… εξέδρα και τον Τσιλιμπάρη να κλείνει την εστία του, η ΑΕΚ επικράτησε 16-18 του Διομήδη Άργους και αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ελλάδας. Οι «κιτρινόμαυροι» ανέκτησαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν το… άφησαν μέχρι το τέλος του ματς, πανηγυρίζοντας τον πέμπτο τίτλο της ιστορία τους συνολικά και το τρίτο στο θεσμό του κυπέλλου, σαρώνοντας τα δύο τελευταία χρόνια.

Μεγάλος άτυχος του ματς ήταν ο Μεγαλοοικονόμου του Διομήδη, ο οποίος τραυματίστηκε στο μικρό δάκτυλο του δεξιού χεριού και αποχώρησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Χλιαρά ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ στα πέντε πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ και ήταν αυτή που διατήρησε το προβάδισμα, με τον Διομήδη να «κρατάει» δυναμικά και να ισοφαρίζει μέχρι το 4-4. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν πρώτη φορά προβάδισμα δύο γκολ στο 19.00 με τον Μπακαούκα να αρχίζει το προσωπικό του σερί και να αυξάνει τη διαφορά σε 6-9 . Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 7-11, με τον Τσιλιμπάρη να έχει 12 αποκρούσεις και τον Μπακαούκα να κρατάει την επίθεση της ΑΕΚ με έξι γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τον Διομήδη να είναι πιο «σφιχτός» αμυντικά, χωρίς όμως να βρίσκει λύσεις επιθετικά. Η ΑΕΚ διατήρησε προβάδισμα τουλάχιστον τριών γκολ μέχρι το 52.00, όταν ο Μαραγκός μείωσε την απόσταση των δύο ομάδων στο +2 (13-15). Ο ρυθμός του ματς ανέβηκε ξανά με τους Ράκσεβιτς και Αλβανό να διατηρούν την υπεροχή της ΑΕΚ μέχρι το τελικό 16-18

πηγή: sport-fm.gr

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...