Αγχωτική νίκη του ΠΑΟΚ με 2-0 επί της Λάρισας στην Τούμπα

Με νίκη συνέχισε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στη Super League, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της ΑΕΛ στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Τα τέρματα που χάρισαν το «τρίποντο» στον «Δικέφαλο» του βορρά, ο οποίος παραμένει στο -2 από τον -δεύτερο της βαθμολογίας- Πανιώνιο, πέτυχαν οι Κάνιας (37΄) και Κίτσιου (87΄).

Το παιχνίδι της Τούμπας ξεκίνησε υποτονικά για τις δυο ομάδες χωρίς φάσεις και με ένα αναξιοποίητο κυνηγητό της μπάλας. Ο ΠΑΟΚ ήταν μέτριος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε με δύναμη και πάθος εξασφαλίζοντας την νίκη από μια «ζωντανή» και απαιτητική Λάρισα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 26' όταν ο Ενρίκε έκανε ωραία προσπάθεια εντός περιοχής και σουτ, που έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Ξενοδόχοφ. Η Λάρισα περιορισμένη σε ρόλο ανασταλτικό και περισσότερο αμυντικό, έφτασε για πρώτη φορά με αξιώσεις στην εστία του Μπρκιτς στο 32' αλλά το σουτ του Φατιόν ήταν ακίνδυνο.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ανεβάζει τους ρυθμούς του και στο 37' άνοιξε το σκορ με μακρινό εύστοχο γωνιακό σουτ του Κάνιας, που πέρασε την μπάλα "από την τρύπα της βελόνας" για να παραβιάσει την εστία του Ξενοδόχοφ και να βάλει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ "ακούμπησε" το δεύτερο γκολ, αλλά δεν το εξασφάλισε. Ο Βραζιλιάνος Μάτος από θέση εξτρεμ μέσα στην περιοχή, έκανε ντρίμπλα και σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Ξενοδόχοφ και να περνά έξω.

Στην επανάληψη η Λάρισα μπήκε με περισσότερες βλέψεις και αξιώσεις στο γήπεδο και άρχισε να κερδίζει χώρους στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ αναίτια οπισθοχώρησε και η εικόνα δεν άλλαξε ούτε και όταν ο Κουλούρης αντικατέστησε τον αρνητικό για μια ακόμα φορά Αθανασιάδη. Στα μισά του δεύτερου μέρους ο Ιβιτς αντικατέστησε ανεξήγητα τον καλύτερο ως εκείνη τη στιγμή επιθετικό του Ενρίκε και ενίσχυσε τη μεσαία γραμμή με έναν επί πλέον ανασταλτικό.

Στο 68' ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε ακούσιο χέρι του Γκόλια, σε συρτή σέντρα του Κίτσιου, που ο Θρακιώτης ρέφερι ορθά δεν καταλόγισε. Η Λάρισα πλησίασε στην ισοφάριση στο 75' όταν ο Ντέλετιτς σούταρε από πλάγια θέση ελάχιστα άουτ δίπλα από την εστία του Μπρκιτς και συνέχισε να απειλεί, τον μέτριο και κάποιες στιγμές υποτονικό ΠΑΟΚ ο οποίος θεωρώντας πως με το γκολ που σημείωσε από το πρώτο ημίχρονο, εξασφάλισε και τη νίκη, συνεχίζοντας με αδιάφορη αγωνιστική τακτική στο παιχνίδι και σπαταλώντας τον χρόνο για να φθάσει ως την λήξη.

Λίγα λεπτά πριν από το τέλος του 90λέπτου, στο 87' ο ΠΑΟΚ οριστικοποίησε τη νίκη του με ένα δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Στέλιος Κίτσιου με κοντινό εύστοχο πλασαριστό σουτ κι ενώ δευτερόλεπτα πριν από αυτό ο Κουλούρης είχε χάσει την ευκαιρία να το σημειώσει αυτός και να χριστεί σκόρερ στο παιχνίδι.

Η εξέλιξη και ως την λήξη του αγώνα, είχε έναν ΠΑΟΚ ορμητικό και δυνατό και αυτό το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο θεαματικό για τον Δικέφαλο, που έστω και αργά έδειξε μέρος των δυνατοτήτων του.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Κίτρινες: Μυστακίδης, Αθανασιάδης, Λέοβατς- Αβραάμ.

ΠΑΟΚ:(Βλ.Ιβιτς): Μπρκιτς, Μάτος, Μαλεζάς, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ερνίκε (63' Κίτσιου), Μυστακίδης (80' Κάτσε), Αθανασιάδης (56' Κουλούρης)

Λάρισα:(Θ.Βουτυρίτσας): Ξενοδόχοφ, Ναβάρο (77' Καπός), Γιοβάνοβιτς (41' Κόντορ),Ρέντζας,Φατιόν, Μασαλέζα, Αβραάμ (63' Ικάουνιεκς), Ντέλετιτς, Βαρέλα, Ναζλίδης.