«Άγιαξ»... και στη Λεωφόρο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με 2-1 και φτάνοντας σε μία πανηγυρική πρόκριση στους «4», με συνολικό σκορ 4-2.

Η κεφαλιά του Παντελάκη και το αυτογκόλ του Χατζηθεοδωρίδη, χάρισαν στην εξαιρετική ομάδα των Ιωαννίνων και του Αργύρη Γιαννίκη το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά. Μείωσε στο 74’ για τον Παναθηναϊκό ο Πούγγουρας, αλλά η πρόκριση είχε ήδη χαθεί... για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός, που «έχασε» στην προθέρμανση τον Βέλεθ με ενοχλήσεις στον προσαγωγό, υπέστη τον απόλυτο αιφνιδιασμό απ’ τον εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα, που πριν καν φτάσει το ματς στο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 2’ από «σκαφτό» φάουλ του Καρτάλη προς το δεύτερο δοκάρι, ο Παντελάκης σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους, έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Διούδη, κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΣ.

Πριν συνέλθει ο Παναθηναϊκός, η ομάδα των Ιωαννίνων έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 9’, όταν από σέντρα του Μιλιντσεάνου από τα αριστερά προς τον Ελευθεριάδη, ο Χατζηθεοδωρίδης στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε τη μπάλα στο βάθος των δικτύων των «πράσινων», διαμορφώνοντας το 2-0 για τον ΠΑΣ.

Στο 20’ ο Ελευθεριάδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Διούδης απέκρουσε με υπερένταση, ενώ στο 33’ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Χατζηγιοβάνη προς τον Βιγιαφάνιες, ο τελευταίος έπιασε «σκαστή» κεφαλιά προς τη μικρή περιοχή, αλλά απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κάργας προ του Ιωαννίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει για να σημειώσει ένα γκολ και να «ζεστάνει» ξανά το ματς, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πολύ οργανωμένος σε όλες τις γραμμές του γηπέδου και διαχειρίστηκε εξαιρετικά την πίεση, ειδικά απ’ το 50’ και μετά, όπου οι «πράσινοι» επιχείρησαν πολλές πλαγιοκοπήσεις με τον Αϊτόρ.

Στο 74’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Πούγγουρα, έπειτα από σέντρα του Αϊτόρ, ενώ στο 87’ ο Λοντίγκιν έκανε εξαιρετική απόκρουση με τα πόδια σε γύρισμα του Καρλίτος, διατηρώντας ως το τέλος το προβάδισμα για την ομάδα των Ιωαννίνων. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νιας είχε σουτ στο αριστερό δοκάρι, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Διαιτητής: Κιρίλ Λέβνικοφ (Ρωσία)

Κίτρινες: Ενγκμπακοτό - Ελευθεριάδης, Σάλιακας, Ντομίνγκεθ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (66’ Χουάνκαρ), Νιάς, Σανκαρέ (59’ Μαουρίσιο), Βιγιαφάνιες (65’ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης (66’ Ενγκμπακοτό), Ιωαννίδης (46’ Αϊτόρ), Καρλίτος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργ. Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (75’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Παμλίδης (65’ Νάουμετς), Κάστρο (87’ Εραμούσπε), Μιλεντσεάνου (75’ Κρίζμαν).