«Αγκαλιά» με την πρόκριση στο Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε, ουσιαστικά, την πρόκριση στο β΄ προκριματικό γύρο του Champions League. Ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την νταμπλούχο Βοσνίας, Μλάντοστ Μπρτσκο, με 3-0 κι έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στον αγώνα της επόμενης Τετάρτης (13/10, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη, «Μελίνα Μερκούρη».

Τα σετ: 14-25, 11-25, 16-25.

Η τελική επικράτηση ήρθε σε 59 λεπτά, με πολύ καλή εικόνα και πολλούς πρωταγωνιστές. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάβλε Πέριτς με 14 πόντους, διψήφιοι ήταν και οι Μιγιαήλοβιτς (13), Έγκλεσκαλνς (12), ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Παγένκ - Ζουπάνη, που σημείωσαν από 9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο 2-6 στο πρώτο σετ με άσσο του Ζουπάνη και παρά το τάιμ άουτ ο ρυθμός του δεν έπεσε, αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-5, στο 21-11 και ο Ζουπάνη με μπλοκ άουτ έκανε το 25-14 και το 1-0 στα σετ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Πέριτς να σημειώνει με άσσο το 6-4 για να ακολουθήσει νέο ερυθρόλευκο σερί χάρη στο οποίο η πειραϊκή ομάδα αύξησε το προβάδισμα σε 13-6. Ο Μιγιαήλοβιτς έκανε το 20-10 και ο ίδιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκλεισε το σετ για το 2-0 στο 25-11.

Η Μπρτσκο προηγήθηκε 4-1 στην αρχή του τρίτου σετ, όμως με άσσο του Μιγιαήλοβιτς με μπλοκ άουτ του Πέριτς προηγήθηκαν 5-4 και από τότε δεν ξανακοίταξαν πίσω: 9-5 με τον έκτο άσο (Ζουπάν) και 11-5 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς, σε ένα επιμέρους 10-1, μετά το 1-4.

Ο Δαλακούρας έγραψε το 21-12 και ο ίδιος έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-14, για να κλείσει το σετ με 25-16 και μαζί ο αγώνας.

«Ξέρουμε ότι είμαστε ανώτερη ομάδα από την Μλάντοστ, αλλά κρατάμε τη σοβαρότητα και τη συγκέντρωση που δείξαμε σήμερα. Μέσα από αυτά τα ματς στο ξεκίνημα της χρονιάς χτίζουμε την ομοιογένεια και την αυτοπεποίθηση της ομάδας και κοιτάμε παιχνίδι με παιχνίδι να είμαστε πιο βελτιωμένοι από το προηγούμενο», σχολίασε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης.

«Όλα τα παιδιά πήραν χρόνο συμμετοχής, εκτός από τον Κασαμπαλή που είχε ένα μικροπρόβλημα και προφυλάχθηκε. Έμεινα ικανοποιημένος από τη διάθεση και τη συγκέντρωση που έδειξαν. Κάθε νίκη εκτός συνόρων είναι σημαντική και για τον Ολυμπιακό αλλά και για το ελληνικό βόλεϊ».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/17 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-58%αρ.), Έγκλεσκαλνς 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνη 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Ζήσης -λ (44%υπ.-44%αρ.)/ Δαλακούρας 4 (4/5 επ., 50%υπ.-50%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Τζιάβρας-λ, Εφραιμίδης

ΜΛΑΝΤΟΣΤ: Μίρκοβιτς 8 (8/18 επ., 56%υπ.-44%αρ.), Χουκίτσεβιτς 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-15%αρ.), Εμίνοβιτς 3 (3/11 επ.), Κίσιτς, Ντίβλαν 4 (3/17 επ., 1 άσσος), Τάνιτς 2 (2/3 επ.), Λούκιτς -λ (25%υπ.-17%αρ.)/