Αήττητος και στην Τούμπα ο ΠΑΣ Λαμία, νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ σε φιλικό

Μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΣ Λαμία κατά τη διάρκεια της φετινής του προετοιμασίας καθώς στο φιλικό που έδωσε την Τετάρτη (9/8) κόντρα στον ΠΑΟΚ στην άδεια Τούμπα, έδειξε πολύ καλά στοιχεία γεγονός που τον βοήθησε στο να φτάσει στη νίκη που πήρε με 1-0 κόντρα στον δικέφαλο.

Σε ένα φιλικό ματς, με αποκλειστικό στόχο να δουν οι προπονητές και των δύο ομάδων, τα στοιχεία που θέλουν 10 μέρες πριν την έναρξη του φετινού πρωταθλήματος της Super League, η φθιωτική ομάδα ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις ενώ αυτή της Θεσσαλονίκης περισσότερο προβλημάτισε, παρά έδειξε καλά στοιχεία ενόψει των νέων της υποχρεώσεων με την Έστερσουντ για το Europa League.

Η ομάδα της Λαμίας, ήταν άψογα στημμένη στον αγωνιστικό χώρο από τον Μπάμπη Τεννέ και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο, μένοντας αήττητη σε ένα ακόμη φιλικό. Σίγουρα, το γεγονός πως ο Στανόγεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς νέους και Έλληνες κυρίως παίκτες, να αγωνιστούν κόντρα στη Λαμία, αφαίρεσε πιθανώς κάτι από τη δυναμική της βασικής ενδεκάδας, ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι αυτή η νίκη δεν είναι σημαντική για τη Λαμία, ειδικά τώρα, στο προτελευταίο της φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, ενόψει της παρθενικής της συμμετοχής στη Super League που χρειάζεται και η ψυχολογία στην ομάδα, πριν τη δύσκολη πρεμιέρα στην Ξάνθη.

Το 1ο ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή για τη Λαμία, μόλις στο 5' όταν ο Πίτι έβγαλε τη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, με τον Πασχαλάκη να επεμβαίνει και να διώχνει προ του Βουό ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ακόστα σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να φτάνει στον Βουό που έπιασε ένα δυνατό σουτ, που πέρασε όμως άουτ.

Στο 13' νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν από γύρισμα του Βασιλαντονόπουλου από δεξιά, ο Πίτι, που άφησε αρκετές υποσχέσεις για το μέλλον, έκανε το πλασέ από το ύψος της περιχοής, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 23' ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει και μάλιστα, δυο φορές στο ίδιο λεπτό. Η πρώτη ήταν όταν ο Πέλκας έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Αθανασιάδη, βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, έκανε το πλασέ με τον Παντελιάδη να διώχνει σωτήρια τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή και να κρατάει στο 0-0 για τη Λαμία ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Κουλούρης έπιασε το σουτ με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 31', μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο σκορ, όταν ο Βουό μετά από ωραία προσωπική ενέργεια έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη ενώ στο 44' ο Παπαδόπουλος, μπλόκαρε τη μπάλα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου.

Το 2ο ημίχρονο

Η Λαμία ξεκίνησε δυνατά και στην επανάληψη και στο 48' δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καραγιάννη να εκτελεί το φάουλ και τον Αναστασιάδη να παίρνει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 65' ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον  Λημνιό να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Πέλκα να πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παπαδόπουλου.

Στο 89' η Λαμία κατάφερε να ανοίξει το σκορ και τελικά να πάρει τη νίκη μέσα στην Τούμπα. Ο Καραγιάννης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Τσούκαλο να πιάνει την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας του δικέφαλου, νικώντας τον Σιαμπάνη (που είχε αντικαταστήσει τον Πασχαλάκη στο 60'), κάνοντας το 0-1 για τη Λαμία, σκορ που δεν άλλαξε, ως το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς): Πασχαλάκης (60′ Σιαμπάνης), Πούγγουρας, Δημητρίου, Κωνσταντινίδης, Τσαούσης, Κάτσε, Χατζηδίμπας, Λημνιός (77′ Τζοβάρας), Πέλκας (83′ Δημητριάδης), Αθανασιάδης (70′ Γκαργκαλατζίδης), Κουλούρης.
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκολής (46′ Καραγιάννης), Παντελιάδης (60′ Φράγκος), Μπλάζιτς (60′ Βάντερσον), Όμο (76′ Λινάρδος), Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (60′ Παπαργυρίου), Βουό (76′ Τσούκαλος), Πίτι (46′ Μπουλούλης).