«Αλμπισελέστε» και «σελεσάο» έκαναν ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ - Με νίκες συνέχισαν Αργεντινή και Βραζιλία

Ακόμη ένα βήμα για την πρόκρισή τους στην τελική φάση του Μουντιάλ στο Κατάρ έκαναν Αργεντινή και Βραζιλία που συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 στη ζώνη της Νότιας Αμερικής. Η «αλμπισελέστε» κατέβαλε την αντίσταση του Περού με 1-0, χάρη στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 43ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Περού έχασε πέναλτι στο 65ο λεπτό με τον Γιοσιμάρ Γιοτούν. Από την πλευρά της, η «σελεσάο» επιβλήθηκε της Ουρουγουάης με 4-1, έχοντας βάλει τα... θεμέλια της νίκης από τα πρώτα 18 λεπτά, όταν προηγήθηκε 2-0.

Στο μεταξύ, «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα τελικά έμεινε η Βολιβία που συνέτριψε 4-0 την Παραγουάη. Οι ηττημένοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με πέναλτι, αλλά ο Σανάμπρια αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 27΄.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Βολιβία-Παραγουάη     4-0
(21΄ Ραμάγιο, 53΄ Βιγιαροέλ, 84΄ Αμπρέγο, 90+4΄ Φερνάντες)

Κολομβία-Ισημερινός   0-0

Αργεντινή-Περού       1-0
(43΄ Μαρτίνες)

Χιλή-Βενεζουέλα       3-0
(18΄, 37΄ Πούλγκαρ, 73΄ Μπρερετόν)

Βραζιλία-Ουρουγουάη   4-1
(10΄ Νεϊμάρ, 18΄, 58΄ Ραφίνια, 83΄ Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα - 77΄ Σουάρες)

Βενεζουέλα   7

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα δώσει αγώνα μπαράζ με μία ομάδα από την ζώνη της Ωκεανίας.

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...