Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Αμφίρροπες αναμετρήσεις στο πρώτο «ξεσκαρτάρισμα»


    Ενα πρώτο σημαντικό «ξεσκαρτάρισμα», σχετικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, αναμένεται να προκύψει μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής του Europa League, οι αναμετρήσεις της οποίας, θα διεξαχθούν απόψε (Πέμπτη 5 Νοεμβρίου).
    Το ελληνικό ενδιαφέρον είναι έντονο, καθώς η ΑΕΚ φιλοξενείται στην Ουκρανία από την Ζόρια και θέλει νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση, απέναντι σε μία ομάδα, που επίσης μετρά δύο ήττες στις πρώτες δύο ισάριθμες αγωνιστικές. Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Λέστερ θα υποδεχθεί την Μπράγκα, με τους Αγγλους να είναι το λογικό φαβορί για την νίκη, χωρίς η ισοπαλία να «χαλάει» κάποια από τις δύο ομάδες.

    Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει την Αϊντχόφεν, με στόχο την πρώτη του νίκη στους ομίλους. Ο «δικέφαλος του βορρά» με... νέα ψυχολογία και τον Πάμπλο Γκαρσία στην άκρη του πάγκου, θα επιδιώξει να εκμεταλλευθεί την αγωνιστική αστάθεια των Ολλανδών, προκειμένου να πάρει τους βαθμούς και να διατηρήσει στο ακέραιο τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Στον αγώνα που συμπληρώνει τον όμιλο, η Ομόνοια υποδέχεται την Γρανάδα, με την ισπανική ομάδα να φαντάζει ως η επικρατέστερη για την νίκη.

    Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, ξεχωρίζουν οι αγώνες, Ρόμα-Κλουζ, Αρσεναλ-Μόλντε, Μπενφίκα-Ρέϊντζερς, Μίλαν-Λιλ και Βιγιαρεάλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Θετικοί στον κορονοϊό 9 παίκτες της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Κανονικά το ματς με την Βόλφσμπεργκερ

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου (19:55)

1ος όμιλος

Ρόμα-Κλουζ

22:00 Γιουνγκ Μπόις-ΤΣΣΚΑ Σόφιας

 

   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Κλουζ              2   1-1-0  3-1   4
   Ρόμα               2   1-1-0  2-1   4
   Γιουνγκ Μπόις      2   0-1-1  2-3   1
   ΤΣΣΚΑ Σόφιας       2   0-1-1  0-2   1 

2ος Όμιλος
Ραπίντ Βιένης-Ντάνταλκ
22:00 Άρσεναλ-Μόλντε

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Άρσεναλ            2   2-0-0  5-1   6
   Μόλντε             2   2-0-0  3-1   6
   Ραπίντ Βιένης      2   0-0-2  1-3   0
   Ντάνταλκ           2   0-0-2  1-5   0 


3ο Ομιλος

Χάποελ Μπερ Σέβα-Λεβερκούζεν
Σλάβια Πράγας-Νις


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Λεβερκούζεν        2   1-0-1  6-3   3
   Χάποελ Μπερ Σέβα   2   1-0-1  3-2   3 
   Σλάβια Πράγας      2   1-0-1  2-3   3
   Νις                2   1-0-1  3-6   3

4ος Όμιλος
Λεζ Πόζναν-Σταντάρ Λιέγης
Μπενφίκα-Ρέιντζερς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Μπενφίκα           2   2-0-0  7-2   6
   Ρέιντζερς          2   2-0-0  3-0   6
   Λεχ Πόζναν         2   0-0-2  2-5   0
   Σταντάρ Λιέγης     2   0-0-2  0-5   0


5ος Όμιλος
ΠΑΟΚ-Αϊντχόφεν
Ομόνοια-Γρανάδα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Γρανάδα            2   1-1-0  2-1   4
   Αϊντχόφεν          2   1-0-1  3-3   3
   ΠΑΟΚ               2   0-2-0  1-1   2
   Ομόνοια            2   0-1-1  2-3   1 
   

6ος Όμιλος
Ριέκα-Νάπολι
Σοσιεδάδ-Άλκμααρ


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Αλκμααρ            2   2-0-0  5-1   6
   Νάπολι             2   1-0-1  1-1   3
   Σοσιεδάδ           2   1-0-1  1-1   3
   Ριέκα              2   0-0-2  1-5   0 

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου (22:00)
7ος όμιλος
Λέστερ-Μπράγκα
Ζόρια-ΑΕΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Λέστερ             2   2-0-0  5-1   6
   Μπράγκα            2   2-0-0  5-1   6
   ΑΕΚ                2   0-0-2  1-5   0
   Ζόρια              2   0-0-2  1-5   0 


8ος Όμιλος
Σέλτικ-Σπάρτα Πράγας
Μίλαν-Λιλ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Μίλαν              2   2-0-0  6-1   6
   Λιλ                2   1-1-0  6-3   4
   Σέλτικ             2   0-1-1  3-5   1
   Σπάρτα Πράγας      2   0-0-2  1-7   0 


9ος Όμιλος
19:55 Σίβασπορ-Καραμπάχ
22:00 Βιγιαρεάλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Βιγιαρεάλ          2   2-0-0  8-4   6
   Μακάμπι Τελ Αβίβ   2   2-0-0  3-1   6
   Καραμπάχ           2   0-0-2  1-4   0
   Σίβασπορ           2   0-0-2  4-7   0 

10ος όμιλος
19:55 Λουντογκόρετς-Τότεναμ
22:00 Αντβέρπ-ΛΑΣΚ Λιντς


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Αντβέρπ            2   2-0-0  3-1   6
   Τότεναμ            2   1-0-1  3-1   3
   ΛΑΣΚ Λιντς         2   1-0-1  4-6   3 
   Λουντογκόρετς      2   0-0-2  4-6   0
   

11ος Όμιλος
Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Βόλφσμπεργκερ
Φέγενορντ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   
   Βόλφσμπεργκερ      2   1-1-0  5-2   4
   ΤΣΣΚΑ Μόσχας       2   0-2-0  1-1   2
   Ντιναμό Ζάγκρεμπ   2   0-2-0  0-0   2 
   Φέγενορντ          2   0-1-1  1-4   1


12ος Όμιλος
Χοφενχάιμ-Σλόβαν Λίμπερετς
Ερυθρός Αστέρας-Γάνδη


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β. 
   Χοφενχάιμ          2   2-0-0  6-1   6
   Ερυθρός Αστέρας    2   1-0-1  5-3   3
   Σλόβαν Λίμπερετς   2   1-0-1  2-5   3
   Γάνδη              2   0-0-2  1-5   0

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

Απόψεις