Ανησυχητική πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό

Με το... αριστερό μπήκε ο Παναθηναϊκός στην εφετινή Euroleague, χαρίζοντας στη Μονακό μία ιστορική νίκη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε με το μάλλον τιμητικό 75-63 στο «Salle Gaston Medecin», προβληματίζοντας στο κομμάτι της δημιουργίας (7ασ.) και της ευστοχίας από τα 6.75 (4/20 τρίποντα).

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έχασε από τα πρώτα λεπτά την επαφή με τη Μονακό και με εξαίρεση κάποιες προσπάθειες του αρχηγού της, Ιωάννη Παπαπέτρου (16π.), οι υπόλοιποι «πράσινοι» κινήθηκαν κάτω του μετρίου...

Κορυφαίος της πρωτάρας στην Euroleague, ο Ντανίλο Άντζουσιτς (17π., 4/4τρ.), ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μάικ Τζέιμς (11π.), Πάρις Λι (10π.), Ντονάτας Μοτιεγιούνας (10π.) και Ντόντα Χαλ (10π.).

Με 1/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και... εκτός λειτουργίας το κομμάτι της δημιουργίας (μόλις 1 ασίστ), ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το... καλημέρα εκτός διεκδίκησης του «διπλού». Τελευταία φορά που οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε απειλητική θέση ήταν στο 8΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 15-14.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Ντανίλο Άντζουσιτς (10π. στο πρώτο ημίχρονο με 1/3δ., 2/2τρ., 23/β.) απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-1, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15). Το «τριφύλλι» είχε κάποια ξεσπάσματα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η έλλειψη διάρκειας δεν του επέτρεψε κάτι καλύτερο από το -8 (32-24 στο 16΄), καθώς η Μονακό είχε την ψυχραιμία να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (38-28).

Με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να προβληματίζει στο κομμάτι της δημιουργίας, της εκτέλεσης από τα 6.75 και της άμυνας, η Μονακό κυριάρχησε στο παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 28΄ για πρώτη φορά στο +17 (56-39) και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +12 (56-44). Με την παραγωγικότητα των «πράσινων» να... καταρρέει και αυτή στον... επίλογο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει συμβιβαστεί με την ήττα, η οποία ήρθε με το τελικό 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γιόβτσιτς, Κλίβαζ

ΜΟΝΑΚΟ (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Λι 10 (2), Βέστερμαν 8 (1), Τόμας 5 (1), Ντιαλό 2, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 10, Ουαταρά, Φαγιέ 2, Άντζουσιτς 17 (4), Χολ 10, Τζέιμς 11 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης 4, Γουάιτ 4, Φλόιντ 8, Νέντοβιτς, Έβανς 4, Σαντ Ρος 6 (1).