Άντεξε στη Ρώμη η Μπόντο Γκλιμτ

Η Μπόντο Γκλιμτ δεν ήθελε και πολύ για να κάνει ξανά το... θαύμα της κόντρα στη Ρόμα. Δύο εβδομάδες μετά το εμφατικό 6-1 στην έδρα τους, οι Νορβηγοί προηγήθηκαν δύο φορές στο «Ολίμπικο» κόντρα στην ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, ισοφαρίστηκαν δις, αλλά... άντεξαν ως το τέλος φεύγοντας με το ισόπαλο 2-2 από τη Ρώμη κι εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα τον 3ο όμιλο του Europa Conference League.

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίωρο κόντρα στη Φίτεσε -στο ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της- πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τα γκολ των Σον, Λούκας και Κέιν, όμως τα... χρειάστηκε στο φινάλε, μέχρι να φτάσει στη νίκη με 3-2. Οι Ολλανδοί μείωσαν πριν το ημίχρονο με τους Ράσμουσεν και Μπέρο, αγωνίστηκαν για 22 λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβολή Ρομέρο στο 59'), αλλά ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες μετά τις αποβολές των Ντεκχί (81', 2η κίτρινη) και Σούμπερτ (85', απευθείας) και δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο Βερολίνο η Φέγενορτ σημείωσε ένα πολύ μεγάλο διπλό κόντρα στην Ουνιόν (2-1), ξέφυγε στο +4 από τη δεύτερη Σλάβια Πράγας κι εξασφάλισε ήδη την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πλέον η ομάδα του Άρνε Σλοτ χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία ματς για να τερματίσει στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου και να αποφύγει τα play-offs. Η Ουνιόν ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Τρίμελ (87') και Τέουτσερτ (89').

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 4ης αγωνιστικής  του Europa Conference League έχουν ως εξής:

1oς ΟΜΙΛΟΣ
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)- Ελσίνκι (Φινλανδία)           3-0
(22΄ Κούβας, 65΄ αυτ. Λίνγκμαν, 90΄+3΄ Χόζες)

ΛΑΣΚ Λίντσερ (Αυστρία) - Αλασκέρτ (Αρμενία)              2-0
(12΄, 87΄ Νακαμούρα)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - Ανόρθωση (Κύπρος)                2-2
(55΄ Σάπινεν, 58΄ Ζένιοφ - 29΄ Χριστοφή, 33΄ Πόποβιτς)

Γάνδη (Βέλγιο) - Παρτιζάν (Σερβία)                       1-1
(80΄ Τισουνταλί - 65΄ Ουρόσεβιτς)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) - ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)     2-0
(87΄ Ζαχέντι, 90΄+5΄ Σαγιαντμάνες)

Ρόμα (Ιταλία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)                 2-2
(54΄ Ελ Σαραουί, 84΄ Ιμπάνιες - 45΄+1΄ Σολμπάκεν, 65΄ Μποτχάιμ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Ράντερς (Δανία) - Γιάμπλονετς (Τσεχία)                   2-2
(46΄ Χάμερσοϊ-Μιστράτι, 53΄ Καμαρά - 73΄ Κβαντάρα, 83΄ Κράτοσβιλ)

Άλκμααρ (Ολλανδία) - Κλουζ (Ρουμανία)                    2-0
(5΄ Γκούντμουντσον, 86΄ Παυλίδης)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) - Φέγενορντ (Ολλανδία)       1-2
(41΄ Τρίμελ - 15΄ Σινίστερα, 72΄ Ντέσερς)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)          1-0
(49΄ Κούχτα)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) - Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία)   1-4
(45΄+3΄ Τσιπόλινα - 17΄, 26΄ Γκριν, 67΄ Κάβριτς, 71΄ Μραζ)

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) - Κοπεγχάγη (Δανία)                        1-2
(8΄ Αντρ. Ζίβκοβιτς - 34΄ Άνκερσεν, 50΄ Μπιέλ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Τότεναμ (Αγγλία) - Φίτεσε (Ολλανδία)                     3-2
(15΄ Σον, 22΄ Λούκας Μόουρα, 28΄ Κέιν - 32΄ Ράσμουσεν, 39΄ Μπέρο)

(17΄ Κακουλής - 58΄ Μίλαρ)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγηθούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Conference League.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...