Απίστευτη ανατροπή και κορυφή η Ίντερ

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια και μάλιστα με ανατροπή στο ντέρμπι με τη Μίλαν (4-2) στο «Τζουζέπε Μεάτσα» για την 23η αγωνιστική της Serie A, που την έφερε στην κορυφή της κατάταξης ισόβαθμη με την Γιουβέντους μετά την ήττα της με 2-1 από τη Βερόνα.

Η Μίλαν προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο έλαμψε το άστρο του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, αφού πρώτα στο 40΄ έδωσε άσιστ με κεφαλιά στον Ρέμπιτς να κάνει από κοντά το 1-0 και στο 45΄+1΄ να γράψει ο ίδιος το 2-0 με κοντινή κεφαλιά.

Όλα άλλαξαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Ίντερ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, με τέρματα των Μπρόζοβιτς (51΄), Βεσίνο (53΄), Ντε Φράι (70΄) και Λουκάκου (90΄+3΄) για να πάρει τελικά τη μεγάλη νίκη με 4-2.

Νωρίτερα η Λάτσιο νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Πάρμα με τέρμα του Καϊσέδο στο 41΄ και παρέμεινε στην κούρσα της διεκδίκησης του τίτλου της Serie A, αφού μείωσε τη διαφορά στον ένα βαθμό από τις Ίντερ και Γιουβέντους.