Από την κόλαση στον παράδεισο

Από την κόλαση στον παράδεισο έστειλε τους φιλάθλους του ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, νικώντας στην παράταση 109-98 την Κίμκι, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Αφού απώλεσε προβάδισμα 12 πόντων (65-53) στα μέσα της 3ης περιόδου και βρέθηκε στο -9 (83-92) 1:39΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, απάντησε με 13 πόντους, εκ των οποίων οι 9 με τρία διαδοχικά τρίποντα, μέσα σε 37΄΄ από τους Πρίντεζη (1/5), Πολ (1/7) και Σπανούλη (2/8) για το 96-96 και τη δεύτερη ευκαιρία σε έξτρα πεντάλεπτο, την οποία αξιοποίησε στο έπακρο! Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για τον Ολυμπιακό και πως δεν θα απέφευγε μια τρίτη διαδοχική ήττα, η ομάδα του Πειραιά... ξαναγεννήθηκε, μπήκε με σερί 7-0 στην παράταση (13-2 το επιμέρους σκορ) και πλέον ήταν αγκαλιά με την 6η νίκη της στη διοργάνωση.

Η αποστολή του Ολυμπιακού θα βρίσκεται αύριο (19/12) στις 13:30 στο «Ελευθέριος Βενιζέλος», απ’ όπου θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι, ενόψει του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, την Παρασκευή (20/12), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Βασίλης Σπανούλης, πέτυχε 18 πόντους μοιράζοντας και 10 ασίστ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε επίσης 18 πόντους με 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Οι 16 πόντοι του Νίκολα Μιλουτίνοβ (7 ριμπάουντ) κράτησαν τους Πειραιώτες για 40 λεπτά.

Ο Αλεξέι Σβεντ, εκτός από τις 9 ασίστ που μοίρασε, σημείωσε 36 πόντους (7/21 τρίποντα), όλους στην κανονική διάρκεια, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ πόντων του στη Euroleague που είχε πετύχει στον αγώνα Κίμκι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις 27 Απριλίου 2018. Έμεινε «άσφαιρος» στο έξτρα πεντάλεπτο κι ενώ οι Ρώσοι είχαν χάσει με 5 φάουλ τον Τζέρεμι Εβανς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), 3 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, με το σκορ 83-84. Η απουσία του έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην επίτευξη της ανατροπής από τον Ολυμπιακό! Αυτή ήταν η 7η ήττα της Κίμκι, ομάδας της οποίας διατέλεσε βασικός προπονητής ο νυν τεχνικός του Ολυμπιακού, Κεστούτις Κεμζούρα, τη σεζόν 2007-08. Δεν αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Γιάνις Τίμα για την Κίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 κ.α., 109-98 παρ.