Απώλεια βαθμού στα πλέι οφ για Πανιώνιο λόγω... Λεβαδειακού

Η εντός έδρας ήττα από τον Λεβαδειακό (1-3) δεν «ακυρώνει» την εκπληκτική πορεία του Πανιωνίου στην εφετινή Super League. Οι Βοιωτοί, που έχουν υποβιβαστεί, επιβλήθηκαν με 2-1 στη Νέα Σμύρνη με τα γκολ των Καραμπουέ (7΄), Μεντί (25΄) και Γιακουμάκη (87΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ανοίξει το σκορ ο Ταπόκο στο 6΄.

Στο ματς-γιορτή για τη συμμετοχή της ομάδας στα play off και την ευρωπαϊκή της έξοδο, ο Λεβαδειακός πήρε το «τρίποντο» γοήτρου, καθώς εάν δεν αλλάξει κάτι στο βαθμολογικό πίνακα τις επόμενες ημέρες, από την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην Football League. Ο κόσμος χειροκρότησε τους παίκτες του Πανιωνίου και τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς, παρά την ήττα από τους Βοιωτούς, με τους Νεοσμυρνιώτες να μπαίνουν από την τελευταία θέση (4η) στο μίνι πρωτάθλημα που θα ακολουθήσει χωρίς κανένα βαθμό.

Με το φοβερό γκολ του Ταπόκο ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ στο 6΄, αλλά ένα λεπτό αργότερα οι Βοιωτοί «απάντησαν» με το πρώτο γκολ του Καραμπουέ στο πρωτάθλημα (1-1). Το ματς συνέχισε να είναι ανοικτό και στο 25΄ από την κεφαλιά του Μεντί οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν εντελώς το σκηνικό της αναμέτρησης. Πϊεσαν στο β΄ μέρος για την ισοφάριση οι «κυανέρυθροι», αλλά δεν τα κατάφεραν. Κορυφαία στιγμή για την ομάδα του Μιλόγεβιτς στην επανάληψη ήταν η ευκαιρία του Μαχμούτοβιτς 68΄, ουσιαστικά σε άδεια εστία.

Κι ενώ οι «κυανέρυθροι» είχαν βγει όλοι μπροστά για να ισφαρίσουν, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να κλειδώσουν τη νίκη τους στο 87΄ με τον Γιακουμάκη.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιλόγεβιτς): Μπαντής, Αντωνιάδης, Μασούρας, Γκιοατα, Μουκτάρης, Σιώπης, Σαββίδης, Μπεν, Ταπόκο (57΄ Μπάλλας), Καθάριος (60΄ Λάμπρου), Μαχμούτοβιτς (73΄ Γεσίλ).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μεντί, Βούρος, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί (70΄ Καλτσάς), Καραχάλιος, Σουμπίνιο, Σίλβα, Καραμπουέ, Βασιλείου (68΄ Γιακουμάκης).

Πηγή: in.gr