Στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΣ Λαμία μετά το 2-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας στο Αλκαζάρ

Στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε ο ΠΑΣ Λαμία μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας στο Αλκαζάρ στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της διοργάνωσης.

(Φωτό Αρχείου)

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς, Σαχινίδης, Τσιλούλης, Χατζής.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελισσάς, Μπουλούλης, Παντελιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Φράγκος, Τσούκαλος, Αναστασόπουλος, Ακόστα, Λινάρδος, Καραγιάννης.

10' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, για τη Λαμία, όταν ο Φράγκος έκανε την κεφαλιά και ο Παϊτέρης μπλόκαρε την μπάλα.

19' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα και για τον Απόλλωνα Λάρισας. Ο Ανδρέου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Μελίσσα.

23' Η Λαμία έχασε τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής ευκαιρία στον αγώνα. Ο Καραγιάννης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Λινάρδος αρχικά πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φτάνει στον Φράγκο ο οποίος έκανε την προβολή, με τον Παϊτέρη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, από το οποίο δεν κέρδισαν κάτι στη συνέχεια οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ.

26' Σουτ του Λινάρδου έξω από την περιοχή για τη Λαμία, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Παϊτέρης.

30' Οι παίκτες του Απόλλωνα Λάρισας, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι θεωρώντας πως ο Ασίγκμπα βρήκε τη μπάλα με το χέρι, όμως δεν υπάρχει καμία απολύτως παράβαση και δίκαια ο Βρέσκας, άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

42' Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με σουτ του Σαχινίδη από το ύψος της περιοχής, όμως ο Μελίσσας μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Τέλος 1ου ημιχρόνου

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Κουτρομάνος πέρασε στη θέση του Φράγκου.

52΄Ευκαιρία για τη Λαμία, όταν ο Κουτρομάνος έκανε τη σέντρα για τον Ακόστα, αλλά ο Σάββας κατάφερε να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ πριν προλάβει να σουτάρει ο άσος της Λαμίας.

55' 0-1 ο ΠΑΣ Λαμία! Ο Ακόστα μπήκε στην περιοχή των Θεσσαλών, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Παϊτέρη για να βάλει μπροστά στο σκορ τους "κυανόλευκους".

59' 0-2 ο ΠΑΣ Λαμία! Μετά από προσωπική ενέργεια, ο Ακόστα, πάσαρε στον Καραγιάννη και αυτός χωρίς να χάσει την ευκαιρία, με όμορφο σουτ, διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς της νίκης και την υπόθεση πρόκριση.

63' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Πατσαρούχας πέρασε στη θέση του Λινάρδου.

66' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Λάρισας. Στο 66΄ ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Αγρόδημου.

68΄Καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακόστα, ο Κουκόλης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα άουτ.

69' Αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Τσιλούλη να μπαίνει στην περιοχή των "κυανόλευκων" αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν είχε στόχο.

70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Λάρισας. Ο Σουλίδης πέρασε στη θέση του Σαχινίδη.

77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Λάρισας. Ο Λουκάς πέρασε στη θέση του Μαυριά.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μανιάς πέρασε στη θέση του Ακόστα.

89' Σουτ του Μανιά για τη Λαμία, πέρασε άουτ.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης στο Αλκαζάρ.