Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Λαμία (1-1 ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε η πολύ σημαντική αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο της Ριζούπολης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1.

Απόλλων: Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Παπάζογλου, Κούρος, Κονέ, Αλμπάνης, Μαάτσι, Ανιέτε, Καστιγέχος, Μπιζιμίν

ΠΑΣ Λαμία: Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης, Κουτρομάνος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Λινάρδος, Βάντεροον και Βουό

Η εξέλιξη του α΄ημιχρόνου:

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπλάζιτς γύρισε στον Βουό που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσόβιτς, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας το Απόλλωνα απέκρουσε.

16' Μακρινό σουτ του Μπλάζιτς για τη Λαμία, με τη μπάλα να περνά άουτ.

18' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι και για τον Απόλλωνα, όταν το σουτ του Αλμπάνη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

27' Σουτ του Παπάζογλου για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

30' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρου για τους γηπεδούχους, με τη  μπάλα να περνά λίγο άουτ.

34' Νέα επίσκεψη της "Ελαφράς Ταξιαρχίας" στην περιοχή της Λαμίας, με τον Μάατσι από τα δεξιά, ο Παπαδόπουλος βγήκε και ο άσσος του Απόλλωνα, έκανε το σουτ, με τον Ασίγκμπα να διώχνει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

44' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον για τη Λαμία από μακριά, μπλόκαρε ο Τσόβιτς.

Λήξη του α' ημιχρόνου

Έναρξη του β' ημιχρόνου

50' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Πίτι πέρασε στη θέση του Λινάρδου.

52' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάζ πέρασε στη θέση του Καστιγιέχος.

58' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Κονέ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Παπάζογλου πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

63' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αναστασόπουλος πέρασε στη θέση του Παντελιάδη.

67’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα όταν μετά από μπαλιά του Ελμπάζ, σουτ του Αλμπάνη διώχνει σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος.

67' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σιατραβάνης πέρασε στη θέση του Μάατσι

78’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από γύρισμα του Αλμπάνη από τα αριστερά, το σουτ του Σιατραβάνη πέρασε άουτ.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ακόστα πέρασε στη θέση του Βάντερσον

84' Πολύ μεγάλη επέμβαση του τερματοφύλακα της Λαμίας, του Παπαδόπουλου, σε κεφαλιά του Κύργια από κοντά, που κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακό τρόπο.

88' 1-0 ο Απόλλων Σμύρνης με τέρμα του Ελμπάζ μετά από αδράνεια στην άμυνα της Λαμίας.

90+2' 1-1 η Λαμία με πέναλτι του Πίτι. Το κέρδισε ο Όμο σε ανατροπή του από τον Κύργια.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης