Σπουδαίος βαθμός για τον ΠΑΣ Λαμία, 1-1 με τον Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης"

Με ένα σπουδαίο βαθμό έφυγε ο ΠΑΣ Λαμία από τη Θεσσαλονίκη, ο οποίος στο παιχνίδι που έγινε στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και προτελευταίας του α' γύρου της Super League 1, αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1 με τον Άρη, συνεχίζοντας τις πολύ καλές του εμφανίσεις που πραγματοποιεί με τον Άκη Μάντζιο στο "τιμόνι" της τεχνικής ηγεσίας.

Οι "κυανόλευκοι" που προέρχονταν από τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα σε Βόλο, Λάρισα και Ξάνθη, αν και προηγήθηκαν με τον Τουράμ, δεν μπόρεσαν να πετύχουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, ωστόσο πήραν έναν πολύτιμο βαθμό, φτάνοντας πλέον τους 14 στην προσπάθεια που κάνουν για να πετύχουν και τους φετινούς τους στόχους.

Η Λαμία πέτυχε γκολ στο 3' με τον Τουράμ αλλά ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR ως οφσάιντ, ωστόσο ο ίδιος παίκτης στο 16' πέτυχε το γκολ για την ομάδα του ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Λάρσον στο 31'. Οι Θεσσαλονικείς, είχαν δοκάρι με τον Μπα στο 67'.

Πάντως, στη σελίδα του ΠΑΣ Λαμία στο Facebook υπήρξε η ακόλουθη ανάρτηση με νόημα για το διαιτητή της συνάντησης: "Προτείνουμε στην ΕΠΟ και στον κ. Περέιρα μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο κύριος Βρέσκας να εξεταστεί σε οφθαλμίατρο γιατί μάλλον... υπάρχει πρόβλημα..."

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Τσιλιγγίρης, Σάσα, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί, Λάρσον, Γκάμα

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Πλιάτσικας, Aντέτζο, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Tουράμ, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Βάντερσον, Tάιρον.

1΄Έναρξη του αγώνα

3' Ο Τουράμ πέτυχε γκολ για τη Λαμία, αλλά δεν μέτρησε επειδή ο επιθετικός της Λαμίας υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ, όταν ο Ταϊρόν έκανε την πάσα στον Βραζιλιάνο επιθετικό.

5' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο παιχνίδι όταν ο Λάρσον έκανε το πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή της Λαμίας, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

9' Νέα ευκαιρία για τον Άρη, με το σουτ του Μπρούνα Γκάμα από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Τουράμ, μπήκε στην περιοχή του Άρη από τα δεξιά και με ωραία ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιλιγγίρη για να κάνει το 0-1 για τη Λαμία.

30' Κόρνερ του Τάιρον, κεφαλιά του Μπεχαράνο, δεν ανησύχησε ο Τσιλιγγίρης, σε μία ακόμη ευκαιρία της Λαμίας στο παιχνίδι.

31' Γκολ για τον Άρη. Ο Φετφατζίδης μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια, έδωσε στον Γκάμα που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Λάρσον και αυτός με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε τον Θεοδωρόπουλο για να ισοφαρίσει για τους "κιτρινόμαυρους".

36' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια για τον Άρη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

37' Σουτ του Φετφατζίδη γαι τον Άρη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

40' Μακρινό σουτ του Ρόουζ για τον, η μπάλα κόντραρε σε σώματα των παικτών της Λαμίας και κατέληξε σε κόρνερ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

Αλλαγή για τη Λαμία με την αρχή του β' ημιχρόνου. Ο Λουκάς Βύντρα πέρασε στη θέση του Τάιρον.

46΄Έναρξη β' ημιχρόνου

47' Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη για τη Λαμία, με τον Μπεχαράνο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Τσιλιγγίρη να μπλοκάρει.

48' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και για τους γηπεδούχους με τον Φετφατζίδη να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνάει άουτ.

60' Σουτ του Φετφατζίδη, με τη μπάλα να βρίσκει στον Σκόνδρα και να καταλήγει σε κόρνερ.

61' Σέντρα του Μπρούνο Γκάμα από τα αριστερά, κεφαλιά του Ρόουζ, η μπάλα άουτ, σε μία ακόμη καλή στιγμή για τον Άρη στο παιχνίδι.

62' Συνεχίζει να πιέζει ο Άρης, με τον Ρόουζ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

65' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ο Μαρτίνεζ πέρασε στη θέση του Ντιγκινί και ο Μαντσίνι πέρασε στη θέση του Φετφατζίδη.

67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, ο Θεοδωρόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και αυτή στη συνέχεια, έφτασε στον Μπα που από κοντά την έστειλε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

69' Κι άλλη ευκαιρία για τον Άρη, όταν το σουτ του Μπρούνο Γκάμα, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Λαμίας.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

82' Καλή στιγμή για τον Άρη στο παιχνίδι, όταν ο Γκάμα πέρασε με ωραία ενέργεια ανάμεσα σε Βύντρα και Δημούτσο, γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά και αυτή αφού βρήκε σε σώματα, έφτασε στον Ματίγια που που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

83' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη με το αδύναμο πλασέ του Λάρσον, που μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

86' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης. Η Λαμία πήρε σπουδαίο βαθμό στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη.