Πρεμιέρα με το... αριστερό για τον ΠΑΣ Λαμία - Ήττα με 3-1 από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα με 3-1 από τον Άρη γνώρισε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής (11/9) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, ξεκινώντας έτσι με το… αριστερό τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «κυανόλευκοι» αν και παρουσίασαν καλό πρόσωπο στα πρώτα 70 λεπτά του αγώνα και είχαν το προβάδισμα στο σκορ από το 38’ με το πέναλτι του Ρόμανιτς, δεν μπόρεσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από τη Θεσσαλονίκη που ήταν και ο στόχος τους.

«Δήμιος» της Λαμίας, ένας πρώην παίκτης της, ο Φακούντο Μπερτόλιο, ο οποίος μετά την είσοδό του στο ματς στο 71’, άλλαξε όλη την εικόνα των «κιτρινόμαυρων», οδηγώντας τους στη νίκη, αφού κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Άρης έκανε το 2-1, ενώ πέτυχε το τρίτο τέρμα, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς, Ρόουζ, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Τζέγκο, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαντσίνι.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Νιασέ, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης.

1' Έναρξη του αγώνα

2' Πρώτη στιγμή για τη Λαμία στο ματς αλλά η μπάλα πέρασε άουτ μετά το αδύναμο σουτ του Βιγιάλμπα.

7' Πρώτη αξιόλογη προσπάθεια από πλευράς Λαμίας, όταν ο Καραμάνος πάσαρε στο Βιγιάλμπα, αυτός έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά δεν το έπιασε όπως ήθελε με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

13' Μία ακόμη καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Ρόμανιτς πάσαρε στο Βασιλόγιαννη, αυτός έκανε τη σέντρα-σουτ, με τον Βιγιάλμπα να μην μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε άουτ.

29' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι και για τον Άρη όταν το διαγώνιο σουτ του Γκανέα, μπλόκαρε ο Επασί.

35' Σουτ του Ρόμανιτς έξω από την περιοχή, μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, με τη μπάλα να περνά άουτ.

36' Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Μαντσίνι να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να βρίσκει στον Αντέτζο και να φεύγει σε κόρνερ.

37' Πέναλτι για τη Λαμία. Το κέρδισε ο Βασιλόγιαννης σε ανατροπή του από τον Κουέστα.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ρόμανιτς ευστόχησε στο πέναλτι, παρά την προσπάθεια του Κουέστα που έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία της εστίας του.

45' Σουτ του Γκανέα από μακριά για τον Άρη, δεν ανησύχησε τον Επασί που ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

45+2 ' Λήξη του α' ημιχρόνου της αναμέτρησης.

52' Αλλαγές για τον Άρη. Βγήκαν Σάκιτς και Ματίγια, μπήκαν Μπαγκαλιάνης και Λόπεθ.

56' Συρτό σουτ του Νιάσε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουέστα.

63' Ακυρώθηκε γκολ του Νιάσε για τη Λαμία, για επιθετικό φάουλ του μέσου της Λαμίας στον Τζέγκο.

72' Γκολ για τον Άρη. Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Λόπεθ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί για να κάνει το 1-1 για τον Άρη.

76' Πέναλτι για τον Άρη. Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Βιγιάλμπα στον Μπερτόλιο.

78' Γκολ για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε στο πέναλτι για τον Άρη, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Άρη με 2-1

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Νιασέ.

80' Ευκαιρία για τον Άρη, όταν από λάθος του Αντέτζο, ο Φετφατζίδης βγήκε απέναντι από τον Επασί, πλάσαρε, με τον γκολκίπερ της Λαμίας να μπλοκάρει.

81' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

88' Γκολ για τον Άρη. Μπαλιά του Γκάμα για τον Μπερτόγλιο, αυτός πέρασε και τον Επασί και σε κενή εστία έκανε το 3-1 για τους "κιτρινόμαυρους".

90' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μάνος πέρασε στη θέση του Φετφατζίδη.

90+1' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νικολόπουλος πέρασε στη θέση του Αντέτζο.

90+1' Σουτ του Μάνου, μπλόκαρε ο Επασί, στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού για τον Άρη.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.