«Αρπακτικό» ο ΠΑΟΚ... διέλυσε τον ΠΑΟ με 3-0 πριν το Κύπελλο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα 3-0 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της Super League. Τα γκολ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» πέτυχαν οι Ενρίκε (18΄) , Λέοβατς (27΄) και Σακχόφ (35΄). Το παιχνίδι ξεκίνησε, συνεχίστηκε και τέλειωσε με πλούσιο θέαμα και αρκετές φάσεις πλην των τερμάτων και ο νικητής ΠΑΟΚ αξιοποίησε την φανερή αδυναμία του ΠΑΟ, που με πολλές ελλείψεις και πλήθος απουσιών, δεν έμοιαζε με την ομάδα των τελευταίων αγωνιστικών.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα δημιουργείται και χάνεται για τους "πράσινους" στο 5' από το άστοχο σουτ του Μπουμάλ, που φεύγει κόρνερ, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Κρέσπο και συνεχίστηκε με ενέργεια του Κλωναρίδη προς τον Μπουμάλ.

Το παιχνίδι "άναψε" νωρίς και στο 9' ο Αθανασιάδης δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα με προβολή στην παράλληλη πλάγια σέντρα του Μάτος.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αυξάνει την επιθετικότητα του παίζοντας από τα πλάγια και στο 18' άνοίγει το σκορ με τον Πέντρο Ενρίκε που από ενέργεια του Ουάρντα και λάθος του Χουχούμη στέλνει με σουτ την μπάλα στην γωνία του Στιλ, για να γίνει έτσι και αρκετά νωρίς το 1-0.

Πολύ γρήγορα έρχεται και το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. η τελική πάσα ξεκινάει πάλι από τον Αιγύπτιο Ουάρντα, και καταλήγει στον Μαρίν Λέοβατς που αφύλακτος καθώς είναι πιάνει ένα σουτ που χωρίς να διεκδικεί δάφνες ομορφιάς, καταλήγει στα δίχτυα και εδραιώνει το υπέρ του ΠΑΟΚ αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει στροφές και συνεχίζει να επιτίθεται κατά κύματα στην αθηναίκή άμυνα. Στο 35' τριπλασιάζει τις επιτυχίες του με γκολ του Σάκχοφ από κοντά, μετά από επιτυχή εκτέλεση φάουλ του Πέλκα και ασίστ του Μάτος προς τον σκόρερ. Στο 38' ο καταιγιστικός απέναντι στον ελλιπή και εμφανώς αδύναμο ΠΑΟ γηπεδούχος ΠΑΟΚ πλησιάζει σε ένα ακόμα γκολ όμως το δυνατό σουτ του Ουάρντα φεύγει κόρνερ μετά από την θετική επέμβαση του Λουκ Στιλ. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟ σώζει την εστία του με διπλή εποέμβαση στο 44' αρχικά σε σουτ του Μάτος και αμέσως μετά σε διαδοχικό σουτ του Πέλκα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπουμάλ χάνει νέα καλή ευκαιρία για να μειώσει το σκορ, σουτάροντας από καλή θέση άστοχα. Με το 3-0 υπέρ αυτού ο ΠΑΟΚ είναι στα καλύτερα του και η κερκίδα της Τούμπας θερμή και ενθουσιώδης.

Στο πρώτο αυτό 45λεπτο οι γηπεδούχοι έδωσαν δείγματα σωστής λειτουργίας και ομαδικής συμπεριφοράς και με διαδοχικές επιθέσεις πέτυχαν περισσότερα από όσα θα ήλπιζαν για το πρώτο αυτό ημίχρονο του ντέρμπι. Βέβαια ο ΠΑΟ με το πλήθος των απουσιών του έχει ένα σημαντικό άλλοθι, όμως η διαμορφωμένη κατάσταση δίνει πρωταγωνιστικό ρόλο και μπόνους επιβράβευσης μόνο στον γηπεδούχο ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟ θέλει να φτάσει στο γκολ και στο 54' λίγο πριν αποχωρήσει από το παιχνίδι ο Κλωναρίδης σουτάρει δυνατά για να μπλοκάρει ο Γλύκος.

Ο ΠΑΟΚ δεν εγκαταλείπει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 69' ο Πέλκας φτάνει με τρίπλες σε θέση αναπνοής από την εστία του Στιλ, αλλά το τελικό του σουτ είναι άστοχο εντελώς. Με ταχύτατες πλαγιοκοπήσεις ή και επιθέσεις από τον άξονα ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να επιτίθεται και στο 77΄χάνεται μια ακόμα σηαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν από ωραία επιθετική προσπάθεια του Μάτος, ούτε ο Αθανασιάδης αλλά ούτε και ο Λέοβατς μπορούν να παρεμβληθούν στην πορεία της μπάλας και να την στείλουν στα δίχτυα του Στιλ.

Στο μεταξύ ο Βλάνταν Ιβιτς έχει περάσει εκτός αγώνα τον πιο επικίνδυνο επιθετικό του, Πέντρο Ενρίκε, που "κιτρινισμένος" από το 69' τον αποσύρει αμέσως μετά προκειμένου να τον προφυλάξει από ενδεχόμενη δεύτερη κίτρινη για να τον έχει την Τετάρτη στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Παρομοίως ο Λέοβατς φροντίζει να δεχτεί την 7η φετινή του κίτρινη ώστε να εκτίσει την ποινή του στα δυο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος προκειμένου να μπει "καθαρός" στην "μάχη" των πλέϊ-οφ.

Στo 90'+1' δυνατό σουτ του Ουάρντα φεύγει άουτ για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση λίγο αργότερα, με θριαμβευτή τον ΠΑΟΚ που "σκόρπισε" τον ΠΑΟ, ο οποίος κράτησε δυνάμεις περιμένοντας το καθοριστικό μεταξύ τους παιχνίδι για τον ημιτελικό του Κυπέλλου την Τετάρτη στην Αθήνα.

Το γεμάτο φάσεις και γκολ παιχνίδι της Τούμπας ήταν διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, με καθαρό παιχνίδι εκατέρωθεν αλλά και μεγάλο νικητή τον "αναγεννημένο" ΠΑΟΚ που πάει για το καλύτερο στην έδρα του σημερινού αντιπάλου του.