Ασταμάτητη η Βέροια, πέρασε πρώτη η Καλλιθέα

Χάρη σε γκολ του Σάββα Μούργου στο 66ο λεπτό, η Βέροια συνέχισε την... προέλασή της στον Α’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2, κερδίζοντας με 1-0 τα Τρίκαλα για την 5η αγωνιστική.

Η Ξάνθη εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, αλλά και την αποβολή του Πέτρου Μπακούτση στο 44ο λεπτό, για να επικρατήσει με 2-0 του Αλμωπού Αριδαίας στο «Ξάνθη Arena», χάρη σε δυο γκολ του Δημήτρη Διαμαντόπουλου (63’, 69’). Απολαυστική η Αναγέννηση Καρδίτσας, διέλυσε με 4-0 τον Ολυμπιακό Βόλου (38’ Μπενγκόα, 56’ Γκίνι, 67’ Κοτσώνης, 89’ Βιντάλ), έχοντας μάλιστα και χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα του ματς με τον Πλέγα.

Την πέμπτη ισοπαλία του σε ισάριθμα παιχνίδια κατέγραψε ο Ηρακλής που έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ στο Καυτανζόγλειο Στάδιο. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν με τον Αντριάν Κολομπίνο (48’), αλλά η αποβολή του Μάριου Ογκμπόε δυο λεπτά αργότερα έδωσε την ευκαιρία στον Σεμπαστιάν Κρουσιέλ (68’) να δώσει το βαθμό στους «κυανόλευκους».

Το πρώτο «τρίποντό» του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος κέρδισε εύκολα τον Απόλλωνα Πόντου στο τοπικό ντέρμπι. Ο Γιώργος Κούτσιας σκόραρε δις (33’, 45’+2’), ενώ ο Αλέξανδρος Καλογέρης (59’) σκόραρε σε λάθος εστία για τον Απόλλωνα Πόντου που έπαιζε από το 37’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κενάν Μπαργκάν.

Ο Θεσπρωτός «φιλοδώρησε» με επτά γκολ τη γεμάτη προβλήματα Καβάλα στην Ηγουμενίτσα έχοντας επτά διαφορετικούς σκόρερ (2’ Σαραντίδης, 13’ Πούφλης, 16’ Πασέκο, 31’ Κωνσταντίνου, 67’ Ντ’Αλέζιο, 69’ Γώγος, 82’ πέν. Βαταμίδης). Στην Κατερίνη, τέλος, ο Πιερικός έμεινε με δέκα παίκτες από το 8’ λόγω αποβολής του Θωμά Γιαλαμίδη, με τη Νίκη Βόλου να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα πετυχαίνοντας τρία γκολ (33’ Γκαρσία, 68’ Παναγιωτίδης, 77’ Βλαχομήτρος).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:

17. Καβάλα             0 -4αγ.

Εκμεταλλευόμενη την αναβολή του αγώνα της ΑΕΚ Β’ με τον Αστέρα Βλαχιώτη - λόγω κρουσμάτων κορονοϊού - η Καλλιθέα ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2, έπειτα από τη νίκη της με 2-0 επί του Ηρόδοτου στο Παγκρήτιο.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, ο Άντονι Μουνιέ, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, σκοράροντας με δυνατό σουτ στο 53ο λεπτό. Στο 85’ η Καλλιθέα «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τον Θεοχάρη Ποζατζίδη που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς.

Λεβαδειακός και Ρόδος ακολουθούν... κατά πόδας, καθώς και οι δυο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη της έδρας. Οι Βοιωτοί έφτασαν στο 3-1 επί του ΟΦ Ιεράπετρας, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο (47’ Νίλι, 54’ Δούμτσιος, 82’ Πολέτο - 90’+1’ Χιμένεθ). Οι Ρόδιοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να... φιλοδωρήσουν με τέσσερα γκολ την ουραγό Ζάκυνθο (4’, 74’ Σταματελόπουλος, 23’ Μαρκόφσκι, 85’ Αδαμάκης).

Στο ντέρμπι της Κρήτης, τέλος, η Επισκοπή κέρδισε τον πρώτο φετινό βαθμό της, μετά την ισοπαλία 1-1 κόντρα στα Χανιά. Όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα δίλεπτο, με τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη να «απαντάει» στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:

Παναθηναϊκός Β’- Καραϊσκάκης Άρτας                2-2

Καλαμάτα - Εργοτέλης                              2-0

Παγκρήτιο, Ηρόδοτος - Καλλιθέα                    0-2
Δημοτικό Λιβαδειάς, Λεβαδειακός - ΟΦ Ιεράπετρας   3-1
ΔΑΚ Γάλλου, Επισκοπή - Χανιά                      1-1
Δημοτικό Ρόδου, Ρόδος - Ζάκυνθος                  4-0
Δημοτικό Καισαριανής, Κηφισιά - Διαγόρας          17:00
Δημοτικό Σπάτων, ΑΕΚ Β’-Αστέρας Βλαχιώτη          αναβ.