«Αυτή η νοοτροπία της ομάδας είναι συγκλονιστική»

Η Μπάγερν νίκησε (και μάλιστα με ανατροπή) στην παράταση με σκορ 2-1 τη Σεβίλλη κατακτώντας το UEFA Super Cup στη Βουδαπέστη, μετά το Κύπελλο Γερμανίας, την Bundesliga και το Champions League, ολοκληρώνοντας ιδανικά μία παράξενη σεζόν λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Οι Βαυαροί είναι αήττητοι σε 32 συνεχόμενους αγώνες, με την τελευταία τους ήττα να χρονολογείται το Δεκέμβριο του 2019.

«Ήταν ένα έντονο παιχνίδι, αλλά αξίζαμε να κερδίσουμε», δήλωσε στους δημοσιογράφους ο Χάνσι Φλικ, ο οποίος ανέλαβε την Μπάγερν τον Νοέμβριο του 2019.

«Δεν είμαστε ακόμη πλήρως στον επιθυμητό ρυθμό, παρά τη μεγάλη νίκη μας (8-0) επί της Σάλκε στο πρωτάθλημα. Μας πήρε 15 λεπτά για να μπούμε στο παιχνίδι. Για εμένα, ήταν φανταστικό να βλέπω την ομάδα να πηγαίνει με τον δικό της τρόπο χωρίς να αλλάζει νοοτροπία. Αυτή η νοοτροπία της ομάδας, ειδικά μετά που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, ήταν συγκλονιστική. Απέναντι σε μία πολύ ισχυρή αντίπαλο και οι παίκτες μου άξιζαν τη νίκη. Ο Μαρτίνεθ σημείωσε το αποφασιστικό γκολ. Την Τετάρτη υπήρχαν φήμες για αυτόν και την υποτιθέμενη επιστροφή στην Μπιλμπάο, αλλά απόψε (σ.σ: χθες) σημείωσε το νικητήριο γκολ. Το ποδόσφαιρο μερικές φορές λέει τέτοιες ιστορίες», πρόσθεσε.

Περίπου 15.000 οπαδοί βρέθηκαν στην Puskas Arena της Βουδαπέστης με το παιχνίδι να θεωρείται δοκιμαστικό για τη σταδιακή επιστροφή των οπαδών σε ευρωπαϊκά παιχνίδια.

«Όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι εύκολο να πάρεις την σωστή απόφαση», δήλωσε ο Φλικ. «Αλλά ένιωθα ωραία  που υπήρχε ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Ένιωσα λίγο περισσότερο το ποδόσφαιρο. Ελπίζω όλοι οι οπαδοί να επιστρέψουν στην πατρίδα τους υγιείς».

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...