Champions League: Λίβερπουλ από τα... παλιά, η Σπαρτάκ Μόσχας διέλυσε με 5-1 τη Σεβίλη

Η επιβλητική εμφάνιση της Λίβερπουλ στην Σλοβενία (7-0 την Μάριμπορ), η συντριβή της Σεβίλης στη Μόσχα από την Σπαρτάκ (1-5) και το «διπλό» της Μπεσίκτας στο Πριγκιπάτο (2-1) ξεχώρισαν από το «πρώτο πιάτο» της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Το αρνητικό σερί που είχε η Λίβερπουλ στην φάση των ομίλων του Champions League σταμάτησε στην Σλοβενία. Μετά από 7 ματς χωρίς νίκη, οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ πέρασαν με το εμφατικό 7-0 το εμπόδιο της Μάριμπορ, η οποία γνώρισε μόλις την 2η εντός έδρας ήττα στα 12 τελευταία ματς που έχει δώσει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της «Γηραιάς Ηπείρου».

Απίστευτη νίκη, πρώτη στους ομίλους, πέτυχε η Σπαρτάκ Μόσχας με 5-1 επί της Σεβίλης, η οποία... δεν πήγε στη ρωσική πρωτεύουσα. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ολλανδός επιθετικός μέσος, Κουίνσι Πρόμες, ο οποίος εκτός από τα δύο γκολ που πέτυχε είχε και μία ασίστ στο τέρμα του Λουίς Αντριάνο.

Μία.. ανάσα από την πρόκρισή της στους «16» βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 2-1 επί της Νάπολι στο «Ετιχαντ». Οι «πολίτες» με την τρίτη σερί νίκη τους σε ισάριθμα ματς μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» δεν θα συνεχίσουν στη διοργάνωση, σε αντίθεση με τους «παρτενοπέι», που μπορεί να θυμίσουν «τρένο χωρίς φρένα» στην Serie A, ωστόσο, στο Champions League γνώρισαν την 2η ήττα τους σε 3 ματς (πρώτη από την Σαχτάρ). Η ομάδα του Σάρι έχασε τεράστια ευκαιρία στο 38΄ για να... ξαναμπεί στο ματς, με τον Μέρτενς να μη μπορεί να νικήσει τον Έντερσον από το σημείο του πέναλτι.

Στο άλλο μεγάλο ματς της βραδιάς, Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ έμειναν στο 1-1, με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες, αλλά τελικά καμία δεν έφυγε νικήτρια. Αμφότερες είχαν την πρώτη τους απώλεια μετά από δύο σερί νίκες στο ξεκίνημα.

Ο ΑΠΟΕΛ έβαλε πολύ δύσκολα στην Ντόρτμουντ, την οποία άφησε χωρίς νίκη ύστερα από τρεις αγωνιστικές στον 8ο όμιλο του Champions League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 των Βεστφαλών στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, μάλιστα, προηγήθηκε απέναντι στη διάσημη αντίπαλό της όταν άνοιξε το σκορ με τον Ποτέ στο 62ο λεπτό, από διπλό λάθος του Μπούρκι, αλλά ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε στο σωστό σημείο για να νικήσει τους πάντες στον αέρα και να ισοφαρίσει με κεφαλιά, πέντε λεπτά αργότερα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ σταμάτησε στο δοκάρι του Γκουντίνο.

Για την Ντόρτμουντ ο χθεσινός αγώνας ήταν ο πρώτος με κυπριακή ομάδα στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA. Ο πρωταθλητής της Μεγαλονήσου, από την πλευρά του, συνέχισε την κάκιστη παράδοση απέναντι σε γερμανικούς συλλόγους.

Πριν από το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ μετρούσε μόλις μία νίκη, κι εκείνη το 1980, μία ισοπαλία και 14 ήττες, με τέρματα 7-44. Πλέον, η κατάσταση έγινε πολύ δύσκολη για την Ντόρτμουντ, που όπως και ο αντίπαλός της πήρε τον πρώτο βαθμό στον όμιλο και βρίσκεται στο -6 από Ρεάλ και Τότεναμ, οι οποίες επίσης έμειναν στο 1-1 στη Μαδρίτη.

«Το 7-0 ήταν απόλυτα λογικό»

Η εντυπωσιακή εμφάνιση της Λίβερπουλ στη Σλοβενία και η εμφατική νίκη της με 7-0 επί της Μάριμπορ, ξεχώρισε από τα χθεσινά παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Το αρνητικό σερί που είχε η Λίβερπουλ στην φάση των ομίλων του Champions League σταμάτησε στην Σλοβενία. Μετά από 7 ματς χωρίς νίκη, οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ διέλυσαν τη Μάριμπορ, η οποία γνώρισε μόλις την 2η εντός έδρας ήττα στα 12 τελευταία ματς που έχει δώσει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της «Γηραιάς Ηπείρου».

Ο τεχνικός των «κόκκινων», Γιούργκεν Κλοπ, δεν μπορούσε παρά να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του: «Παίξαμε πάρα πολύ καλά. Από το πρώτο δευτερόλεπτο κάναμε στο γήπεδο ακριβώς αυτά που είχαμε σχεδιάσει και θέλαμε. Θέλαμε να δείξουμε εδώ και καιρό την ποιότητά μας στις αντεπιθέσεις και την πίεση ψηλά. Και μπορεί να ήμασταν εξαιρετικοί στις επιθέσεις μας, όμως θα ήθελα να δω και λίγο καλύτερη την πίεση που ασκούσαμε στην άμυνά τους για να μείνει ψηλά η μπάλα», τόνισε ο Γερμανός κόουτς και συμπλήρωσε:

«Πετύχαμε κάποια γκολ με αυτό τον τρόπο και ήμασταν ψύχραιμοι και χαλαροί απέναντι από την αντίπαλη εστία. Μέχρι στιγμής χάναμε τις ευκαιρίες γιατί δεν είχαμε ηρεμία και καθαρό μυαλό στις ευκαιρίες που δημιουργούσαμε ή ήταν κακή η τελική πάσα, όμως σε αυτό το παιχνίδι όλα ήταν διαφορετικά. Το 7-0 ήταν απόλυτα λογικό βάσει της εμφάνισής μας και των ευκαιριών που είχαμε για γκολ».

«Κρίμα γιατί δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες»

Ψύχραιμος εμφανίστηκε ο Ζινεντίν Ζιντάν μετά την ισοπαλία (1-1) που παραχώρησε η Ρεάλ στην Τότεναμ, η οποία θέτει εν κινδύνω την κατάληψη της πρώτης θέσης στον 8ο όμιλο του Champions League. Ο Γάλλος τεχνικός δήλωσε ικανοποιημένος από τις ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του και έπλεξε το εγκώμιο του τερματοφύλακα των «σπερς», Ούγκο Γιορίς, αλλά και του Κέιλορ Νάβας.

«Ο Γιορίς και ο δικός μας τερματοφύλακας (σ.σ. Νάβας) έκαναν 3-4 πολύ σημαντικές αποκρούσεις. Δεν μου προξενεί έκπληξη, ο Γιορίς έκανε το παιχνίδι που έπρεπε να κάνει. Είναι κρίμα για εμάς, γιατί δημιουργήσαμε καλές ευκαιρίες. Πήραμε ένα βαθμό, το αποτέλεσμα είναι λογικό με βάση τη συνολική εικόνα του αγώνα, αλλά σε εντός έδρας αγώνα του Champions League είναι πάντα δύο χαμένοι βαθμοί. Ομως και εκείνοι δικαιούνταν τον ένα βαθμό», δήλωσε ο προπονητής των πρωταθλητών Ευρώπης και κατέληξε: «Είμαι ικανοποιημένος απ΄όσα κάναμε απόψε (σ.σ. χθες), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε και καλύτερα. Είναι κρίμα που δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας, αλλά έχουμε μπροστά μας ένα ματς την Κυριακή (σ.σ. με την Εϊμπάρ) και ένα φανταστικό παιχνίδι στο Γουέμπλεϊ (σ.σ. η ρεβάνς με την Τότεναμ, την 1η Νοεμβρίου).

«Έπρεπε να κερδίσουμε»

Ο ΑΠΟΕΛ κοίταξε στα μάτια την Ντόρτμουντ, την οποία άφησε χωρίς νίκη ύστερα από τρεις αγωνιστικές στον 8ο όμιλο του Champions League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 των Βεστφαλών στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, μάλιστα, προηγήθηκε απέναντι στη διάσημη αντίπαλό της όταν άνοιξε το σκορ με τον Ποτέ στο 62ο λεπτό, από διπλό λάθος του Μπούρκι, αλλά ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε στο σωστό σημείο για να νικήσει τους πάντες στον αέρα και να ισοφαρίσει με κεφαλιά, πέντε λεπτά αργότερα.

Ο τεχνικός της πρωταθλήτριας Κύπρου, Γιώργος Δώνης, ήταν ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του: «Λειτουργήσαμε πάρα πολύ καλά, κοιτάξαμε την δύναμη της αντίπαλης ομάδας στις πλευρές. Παίζει πολύ από τα άκρα, είναι ποιοτική και γρήγορη. Σε όλο το παιχνίδι, παρά το ότι το πρώτο μέρος ήταν υποτονικό από μέρους μας, θα δούμε δύο καλές ευκαιρίες για την Ντόρτμουντ. Το δοκάρι και αυτή στο τελευταίο λεπτό, με τις δύο φάσεις να έρχονται επειδή παίζαμε επίθεση για να κερδίσουμε», τόνισε ο Ελληνας κόουτς και κατέληξε:

«Ήταν ένα παιχνίδι που το πιστέψαμε. Αισθανόμαστε πικρία που δεν κερδίσαμε, αν και είναι δίκαιο η ισοπαλία. Θα μπορούσαμε να το έχουμε πάρει. Γενικώς δεν έχω άγχος, σε έτσι παιχνίδια θέλω να είμαι συγκεντρωμένος. Έχω περισσότερο άγχος και πίεση στα παιχνίδια πρωταθλήματος όταν είμαστε φαβορί. Ηθελα την νίκη, σαν προπονητής δεν έχω κερδίσει σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ. Ας ελπίσουμε ότι θα έρθει στα επόμενα παιχνίδια».

«Δεν πανηγύρισα από σεβασμό»

Η Ντόρτμουντ έμεινε χωρίς νίκη, ύστερα από τρεις αγωνιστικές στον 8ο όμιλο του Champions League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην Κύπρο, στο ματς με το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, μάλιστα, προηγήθηκε απέναντι στη διάσημη αντίπαλό της, όταν άνοιξε το σκορ με τον Ποτέ στο 62ο λεπτό, από διπλό λάθος του Μπούρκι, αλλά ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε στο σωστό σημείο για να νικήσει τους πάντες στον αέρα και να ισοφαρίσει με κεφαλιά, πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Ελληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, μιλώντας μετά το ματς, τόνισε για το άσχημο αποτέλεσμα για την ομάδα του: «Ηταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να το κερδίσουμε, τώρα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για εμάς. Θα παλέψουμε να δούμε να μπορούμε να φτάσουμε στη 2η θέση» και κατέληξε:

«Το ΑΠΟΕΛ έχει μια πολύ καλή ομάδα. Μάλλον πολλοί την έχουν υποτιμήσει αλλά βλέπουμε ότι σε αυτό το επίπεδο όλες οι ομάδες είναι πολύ καλές. Συγχαρητήρια στους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, συγχαρητήρια στην ομάδα. Πολύ καλή εμφάνιση. Εμείς είχαμε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε επιθετικά αυτά που βγάζουμε συνέχεια και δεχθήκαμε ένα φτηνό γκολ. Δεν πανηγύρισα το γκολ μου μόνο και μόνο από σεβασμό.»