Δεύτερο σερί «διπλό» για τον Ολυμπιακό

Με ηρωική εμφάνιση και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ (22π.), ο Ολυμπιακός πέρασε από το Καζάν, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη του και το δεύτερο διαδοχικό «διπλό», βελτιώνοντας σε 9-4 το ρεκόρ του (3η θέση). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 87-84 στην παράταση (77-77κ.α.) της Ούνιξ, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί των Ρώσων (4-0) και υποχρεώνοντας τους στην έκτη ήττα τους.

Ο Ολυμπιακός εξισορρόπησε την εις βάρος του κατάσταση, που δημιούργησε η αστοχία του από τα 6.75 (9/37 τρίποντα), μέσω της άμυνας του, η οποία τον βοήθησε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης και να στείλει το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Σάσα Βεζένκοφ υπέγραψε το «διπλό» με τρίποντο, συμπληρώνοντας ιδανικά την σπουδαία εμφάνιση του.

Εκτός του MVP του αγώνα, πολύτιμη ήταν η προσφορά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (10π., 6ρ., 5ασ., 1κλ.), αλλά και του Κώστα Σλούκα (12π., 8ασ., 2κλ.) σε εκτέλεση, άμυνα και δημιουργία. Από τους Ρώσους ξεχώρισαν οι Λορέντζο Μπράουν (21π.) και Αιζάια Κάναν (20π., 6/9τρ.).

Η αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (0/6 τρίποντα), έβαλε με το... καλημέρα τους «ερυθρόλευκους» σε μειονεκτική θέση, ενώ στο 5΄ βρέθηκαν στο -7 (13-7). Ωστόσο, η αμυντική προσήλωση της ελληνικής ομάδας «μπλόκαρε» την παραγωγικότητα των Ρώσων και ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 2-8 ισοφάρισε στο 8΄ σε 15-15, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (20-17).

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, η είσοδος του Σλούκα στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα, με τον Έλληνα γκαρντ να προσφέρει σε εκτέλεση και δημιουργία και σε συνδυασμό με την αμυντική συνέπεια των «ερυθρόλευκων», η ελληνική ομάδα έτρεξε μέχρι το 16΄ επιμέρους σκορ 6-15, ξεφεύγοντας με +6 (26-32). Με τον Λαρεντζάκη, μάλιστα, να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια, οι Πειραιώτες ήλεγξαν το ρυθμό, μέχρι το... καταστροφικό «γκολ-φάουλ» του Μπράουν, με το οποίο διαμορφώθηκε το 40-42 του ημιχρόνου.

Με τον Κάναν να μπαίνει «ζεστός» από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας 7 σερί πόντους και τον Ουζίνσκι να συνδέεται και αυτός από τα 6.75, οι Ρώσοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 23΄, γράφοντας το 50-46. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε μέσα από την άμυνα του, με τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής, αλλά αστοχώντας σε οκτώ σερί προσπάθειες από τα 6.75, δεν κατάφεραν να σημειώσουν το... προσπέρασμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που βρήκε την ελληνική ομάδα στο -3 (62-59).

Με back to back τρίποντα από Βεζένκοφ και Σλούκα μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, διαμορφώνοντας το 64-67 στο 32΄, ενώ με τον πρώτο να παραμένει συνδεδεμένος από τα 6.75 μέχρι το 35΄ η ελληνική ομάδα διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (69-72), πριν αρχίσει και πάλι το ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση μετά την κομπίνα του Φαλ από επαναφορά της μπάλας (75-77 στα 44΄΄), αλλά ο Τζεκίρι στα 12΄΄ διαμόρφωσε το 77-77, στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς ο Ντόρσεϊ αστόχησε στο νικητήριο σουτ στην εκπνοή.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την άμυνα του Ολυμπιακού να κρατάει τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 77-81, ενώ το ηρωικό καλάθι του Λαρεντζάκη με «κολλημένο» πάνω του τον Χεζόνια κράτησε την ελληνική ομάδα σε τροχιά νίκης (79-83), μέχρι ο Βεζένκοφ να... οπλίσει από τα 6.75, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη στα 29΄΄ για τη λήξη (81-86). Ο Κάναν απάντησε, αλλά ο Σλούκας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-87 στα 6.2΄΄, καθώς ο Χεζόνια αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77κ.α., 84-87 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πάντερ, Κορτές, Περάντι