Διατήρησε την κούπα του πρωταθλητή ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ και με το εύκολο 82-71 νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ και κατέκτησε το Πρωτάθλημα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο ξεκίνημα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με αρκετά καλές τοποθετήσεις σε άμυνα κι επίθεση έχτισε γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 28-19.
Στη συνέχεια διατηρήθηκε η ίδια εικόνα, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει πολλά προβλήματα στην άμυνα και να δίνει δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Το ημίχρονο βρήκε τους πράσινους με 53-32.
Οι «ερυθρόλευκοι», με την έναρξη του δευτερου ημιχρόνου προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν τη διαφορά (70-56).
Ο Παναθηναϊκός στην πορεία προσπάθησε να ροκανίσει τον χρόνο και κράτησε την διαφορά με ψυχραιμία, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71