Διεύρυνε σε 9-0 το αήττητο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, 69-55 τον Άρη - Τετραδάτος ΠΑΟΚ, 85-80 το Λαύριο

Ανώτερος από την αρχή ως το τέλος, παρά την απουσία του αρχηγού του, Βασίλη Σπανούλη και του Πάτρικ Γιανγκ, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα, με 69-55 του φιναλίστ του Κυπέλλου Άρη, στο ΣΕΦ, για την 18η αγωνιστική της Α1. Ο Έρικ Γκριν με 14 πόντους και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων» που παραμένουν πρώτοι με 17 νίκες - 1 ήττα, έχοντας το πλεονέκτημα έναντι του άλλου φιναλίστ του Κυπέλλου και πολυνίκη του θεσμού, Παναθηναϊκού. Καββαδάς (13π.), Κάμινγκς (12π.) και Τζένκινς (10π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που με την 8η ήττα έχασε έδαφος στη «μάχη» για παρουσία στην πρώτη τετράδα. Ο Ολυμπιακός είχε 12/19 βολές έναντι 4/5 του Άρη, ενώ στατιστικά στοιχεία που ανέδειξαν τον νικητή ήταν οι 17 ασίστ των γηπεδούχων (11 οι φιλοξενούμενοι), αλλά και τα 17 λάθη του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55

Mέχρι το 9-9 συμβάδιζαν στο σκορ Ολυμπιακός και Άρης, με τους γηπεδούχους να «χτυπούν» στη ρακέτα με Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, όπως και Θεσσαλονικείς αφού ο Βασίλης Καββαδάς μετρούσε τους 6 από τους πρώτους 9 πόντους του Άρη κόντρα στην πρώην ομάδα του. Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού ανέλαβαν δράση μετά, με ηγέτη τον Ερικ Γκριν και τους Μάντζαρη, Παπανικολάου να «πυροβολούν» επίσης για το 17-9. Το σερί των «ερυθρόλευκων» ολοκληρώθηκε μαζί με την πρώτη περίοδο (11-0), για το 20-9, με λέι απ του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο Αθηναίου διαμόρφωσε το 22-9 (13-0), αλλά ήταν η σειρά των παικτών του Πρίφτη να απαντήσουν με δικό τους σερί 10-0. Το έναυσμα είχαν δώσει έξω από τη γραμμή του τριπόντου οι Ζάρας, Γιάνκοβιτς, με τον Τζάκσον να διαμορφώνει το 22-19. Μέχρι το ημίχρονο, όμως ο Άρης πέτυχε μόνο δύο ακόμη πόντους, «κλειδωμένος» από την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν ρυθμό από την άμυνα, έτρεξαν σε ανοιχτό γήπεδο και «βομβάρδισαν» με «βροχή» από τρίποντα τον αντίπαλο. Συγκεκριμένα, σε τρία τρίποντα ευστόχησε ο Μάντζαρης έκτοτε και από ένα είχαν οι Γκριν, Πρίντεζης για το 40-21 του ημιχρόνου (20-12 επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό στη 2η περίοδο).

Με πρωταγωνιστές τους Κάμινγκς και Τζένκινς, ο Άρης προσπάθησε ν' αντιδράσει στην 3η περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφερε (εξαιτίας και της σωρείας λαθών των παικτών του) ήταν να ρίξει σε μονοψήφιο αριθμό την τιμή της διαφοράς, 48-39 και 50-41. Παπανικολάου, Μπιρτς και Μιλουτίνοβ έβρισκαν τρόπο να «τρυπούν» την άμυνα των αντιπάλων, ως απόρροια του εξαιρετικού passing game, για το 54-41 στο 30ο λεπτό. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος, καθώς ο Άρης δεν μπορούσε ν? ακολουθήσει το ρυθμό των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε... κατανόηση στην επιθυμία του Άρη να συνδυάσει με μία αξιοπρεπή εμφάνιση την «πρόβα τζενεράλε» του, πριν τον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο το ερχόμενο Σάββατο (19/2). Οι φιλοξενούμενοι σταματούσαν με φάουλ τους παίκτες του Ολυμπιακού, στέλνοντάς τους συχνά στη γραμμή των ελευθέρων βολών, 63-50, στο 35ο λεπτό. Αγραβάνης, Ουότερς και Λοτζέσκι αύξησαν τη διαφορά, 69-51, ενώ ο Καββαδάς με 4 δικούς του πόντους μείωσε σε 69-55, 1.29΄΄ πριν τη λήξη. Ο Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στο νεαρό Βασίλη Τολιόπουλο στο τελευταίο λεπτό, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Τζαφλέρης-Παγώνης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 11 (3), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 3, Ουότερς 2, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοβ 9, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 2

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Τζένκινς 10 (2), Κάμινγκς 12 (1), Μούρτος, Καββαδάς 13, Ντραγκίτσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Ζάρας 5 (1), Σίμτσακ, Γκόρντον 2, Γιάνκοβιτς 9 (1), Τζάκσον 4

Τετραδάτος ΠΑΟΚ

Η εκτελεστική δεινότητα του Τζόρνταν Σάιμπερτ (21π., 2 ασ) στο τέταρτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την επιβλητική παρουσία στη ρακέτα του Κιθ Κλάντον (15π., 11 ριμπ., 3 ασ, 4 κοψίματα) και την καθοριστική βοήθεια του Θαντ ΜακΦάντεν (16π., 2 ασ, 1 κλ.), έδρασαν... καταλυτικά ώστε να κερδίσει σήμερα στο PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ το Λαύριο, για τη 18η αγωνιστική της Α1, με 85-80. Σημείο «κλειδί» για τον «Δικέφαλο» αποτέλεσε, επίσης, η πιεστική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (σ.σ. με συνέπεια να έχει συνολικά 7 κλεψίματα και 7 κοψίματα), με τις χαμένες βολές (21/33) και τα πολλά λάθη (16 με τον αντίπαλο στα 14), να αποτελούν... αχίλλειο πτέρνα του. Το Λαύριο πάλεψε χάρις την επιθετική αποτελεσματικότητά του, κυρίως από την περιφέρεια, με τους Στίβεν Γκρέι (17π.), Τζαμάλ Νίξον (17π).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80

Στοχεύοντας αποτελεσματικά από τα 6.75, με τους Γκρέι, Στεφανίδη, εκμεταλλευόμενο, παράλληλα, τα λάθη του αντιπάλου, το Λαύριο μπήκε αποτελεσματικότερα στο παιχνίδι σε σχέση με τον ΠΑΟΚ. Προηγήθηκε στο 3' με 2-10, με τον «Δικέφαλο» να ισορροπεί την κατάσταση στο 7' (14-14), χάρις την παρουσία, οργανωτικά και εκτελεστικά του Τσόχλα. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σερί 12-3 (Γκρέι, Νίξον, Μπολντς) που τους έδωσε «αέρα» 9 πόντων στο 11' (17-26), διαφορά που «ανέβηκε» στο 15? στο +12 (24-36), με τους γηπεδούχους να «τιμωρούνται»  υπερβολικά λίγο νωρίτερα με τεχνική ποινή στον Σούλη Μαρκόπουλο και αποβολή από τον πάγκο του τιμ μάνατζερ, Τέλη Ζουρνατσίδη, για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Στο εις βάρος του σκηνικό ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με πίεση αμυντικά, που του έδωσε την ώθηση για να «τρέξει» σερί 10-0 και να μειώσει το σκορ σε 34-36 στο 18'. Ιδια διαφορά χώρισε τις δύο ομάδες και στο ημίχρονο (36-38), με το Λαύριο να ξεφεύγει στο 22? με +8 (39-47), έχοντας εκτελεστές του Γκρέι, Εβανς.

Επιμένοντας με πίεση στο μισό γήπεδο, παίρνοντας συνεχείς πόντους από τον Κλάντον και 2/2 βολές από τον Μαργαρίτη, ο «Δικέφαλος» πήρε για πρώτη φορά τα ηνία στο σκορ στο 26' (52-50). Τρίποντο του Πούντερ και 2/2 βολές από τον Γκρέι έδωσαν εκ νέου θέση οδηγού στο ματς το Λαύριο (28' 54-57), με τα επόμενα λεπτά να βρίσκουν τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (59-57, 60-62).

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +2 (62-64) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ έχασε με 5 φάουλ τον Τσόχλα, άρχισε, όμως, να... οπλίζει για λογαριασμό του ο Σάιμπερτ. Με 8 πόντους από τον Αμερικανό (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα), ο «Δικέφαλος» πήρε κεφάλι στο σκορ με +5 (35? 73-68), οι Περράκης, Νίξον ισοφάρισαν για το Λαύριο (73-73) για να εκτελέσει ξανά από τα 6.75 ο Σάιμπερτ, τρίποντο που μαζί με καλάθι και φάουλ από τον ΜακΦάντεν και ένα δίποντο από τον Κλάντον, έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +8 (37' 81-73).

Το Λαύριο δεν έριξε... λευκή πετσέτα, πλησίασε, αρχικά, στους 3 πόντους (82-79) με τον Εβανς και στους 2 (82-80), με 1/2 βολές στα 45'' για το φινάλε, από τον Μπολντς. Στα 27'' για το τέλος ο ΜακΦάντεν έδωσε «ανάσα» στον ΠΑΟΚ (84-80), με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν, σε δύο επιθέσεις, με τρίποντα. Ο  Πέινερς, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 85-80.

Διαιτητές: Μάνος, Θεωνάς, Κατραχούρας

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Μαργαρίτης 9 (1), ΜακΦάντεν 16 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 21 (4), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 17 (1), Χάμιλτον 4, Πούντερ 7 (1), Εβανς 8, Γκρέι 17 (3), Στεφανίδης 6 (2), Αθανασούλας 4 Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 3, Μπολντς 7

Εντός έδρας νίκες για Τρίκαλα και Προμηθέα

Με ρεκόρ παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα υπερασπίστηκαν με 76-58 την έδρα τους, απέναντι στην Κύμη, για την εμβόλιμη 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και με την έβδομη νίκη τους εξασφάλισαν την παραμονή, ενώ κράτησαν «ζωντανό» το «όνειρο» της οκτάδας. Στον αντίποδα, η Κύμη υπέστη την 13η ήττα της και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπάρλοου με 14 πόντους, ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Πάλμπλαντ με 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58

Με απόλυτο έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ (14 έναντι 7) και το πόδι κολλημένο στο... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα δεν... αγχώθηκαν απέναντι στην Κύμη. Οι γηπεδούχοι ξέσπασαν μετά από ένα μέτριο πρώτο εικοσάλεπτο, που τους βρήκε στο -2 (27-29), και από το 43-41 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 27΄ έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-4 (28-16 επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο) και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με διψήφια διαφορά (55-45 στο 30΄). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δε... χαλάρωσαν στα επιθετικά τους καθήκοντα ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Κύμη μέχρι το τελικό 76-58.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Συμεωνίδης

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 11, Τσαγκαράκης 9(2), Μπάρλοου 14(2), Χότον 6, Λίποβι 8(1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5(1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 10(2).

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Συγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7(1), Στάματης 10, Πάλμπλαντ 11(3), Όρτον 10, Κατράνς, Τζόλος, Κούκουλας, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόφ, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10

Ο Προμηθέας θριαμβευτής στο ντέρμπι της Πάτρας

Ο Προμηθέας αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας, απέναντι στον φιλοξενούμενο Απόλλωνα, και με το τελικό 65-58 πανηγύρισε την έβδομη νίκη του στη φετινή Α1 Ανδρών, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 18ης αγωνιστικής. Στον αντίποδα, ο Απόλλων μετρά πλέον ρεκόρ 5-13 και συνεχίζει να... ιδρώνει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Πρωταγωνιστής της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου, που πλέον μετρά 2/2 κόντρα στον Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα, ο Φαγιέ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (16) και ριμπάουντ (11). Από τον Απόλλωνα ο Μπαρτ ήταν απελπιστικά μόνος (17π.) για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58

Ουσιαστικά ο Προμηθέας Πατρών «εξαργύρωσε» σήμερα το δυναμικό του ξεκίνημα, όταν με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και τον Φαγιέ κυρίαρχο της ρακέτας άρχισε να οικοδομεί μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε ακόμη και τους 13 πόντους στην τρίτη περίοδο (50-37 στο 28΄). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά μέχρι το 32΄ (56-43) και δεν αγχώθηκαν από το προσωπικό σερί του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, ο οποίος με 11 διαδοχικούς πόντους του μείωσε σε 61-57 στο 37΄, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Ψαριανός-Μαλαμάς

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βαγγέλης Αγγέλου):  Παπαντωνίου 1, Γκίκας 12(4), Φαγέ 16(2), Σαρικόπουλος 2, Μουρ 4, Μπλασινγκέιμ 5, Πέττας, Γκραβάς 1, Τόντιτς 15(2), Τζόουνς 9

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): ϊκι 7(1), Βεργίνης 3(1), Κουζέλογλου 3(1), Καλινόσκι 2, Ρέινς 4, Στόκτον 8, Μπαρτ 17(1), Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 8, Μπάβσιτς 4