Δίκαιη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα, 2-1, την Κέρκυρα με ανατροπή

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκε νικητής στην αναμέτρηση με την Κέρκυρα που διεξήχθη στους «Ζωσιμάδες» για την 9η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει τον αγώνα με 2-1. Η Κέρκυρα προηγήθηκε  στο 72΄ με τον Παμλίδη, για να ισοφαρίσει ο ΠΑΣ στο 75΄με τον Κόντε και να πάρει τη νίκη με τέρμα του Γιάκου στο 82΄.

Ο ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά η Κέρκυρα ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 17΄, όταν δυνατό αριστερό σουτ του Σοιλέδη έξω από την περιοχή έφυγε άουτ. Στο 34΄ ο γηπεδούχοι απάντησαν με τεράστια ευκαιρία του Κόντε, ο οποίος τροφοδοτήθηκε άψογα από τον Γαρουφαλιά και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιαννακόπουλο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Τα πρώτα 45 λεπτά δεν επιφύλασσαν σπουδαίες συγκινήσεις, αλλά στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά με στόχο να σκοράρουν και είχαμε καλύτερο θέαμα και φυσικά γκολ. Στο 56 ο ΠΑΣ είχε μια καλή στιγμή όταν δυνατό σουτ του Τζημόπουλου έδιωξε ο Γιαννακόπουλος ενώ στο 61΄ η Κέρκυρα είχε δοκάρι με τον Γκόμες όταν έγινε κάτοχος της μπάλας από λάθος της αντίπαλης άμυνας.
Στο 71΄ σουτ του Σολτάνι μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση στο 72΄ η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ. Ο Παμλίδης μετά από εξαιρετική μακρινή μεταβίβαση του Αρτυματά βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βελλίδη και έγραψε το 0-1.

Ο ΠΑΣ δεν άργησε να φθάσει στην ισοφάριση, αφού στο 75΄ ο Κόντε σκόραρε από ποντά μετά αό παράλληλα σέντρα του Ναδάλες, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Σπίνουλα. Οι γηπεδούχοι έκαναν τηην ανατροπή στο 82΄, όταν σε κακή απομάκνρυση της μπάλας από τους αμυντικούς, η μπάλα έφθασε στον Γιάκο, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περοχή έκανε το 2-1.
Γενικά η νικη του ΠΑΣ κρίνεται δίκαιη και ιδίως στο Β΄ ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερος της Κέρκυρας, η οποία ωστόσο στις καθυστερήσεις είχε την ευκαιρία να... κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, όταν αντί να σουτάρει από μακριά σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα πλάγιο άουτ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (62΄ Νικολιάς), Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς (54΄ Σολτάνι), Μπουκουβάλας, Λίλα, Ναδάλες, Κόντε, Γιάκος, Χαλκιαδάκης (68΄ Μανθάτης).

ΑΟΚ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σοϊλέδης, Αρτυματάς, Σπίνουλας (79΄ Κόντος), Γκόμεζ, Παμλίδης, Σιόντης (87' Ντουαλά), Ιωάννου, Γρομητσάρης, Μπαλάφας (60΄ Ζορμπάς), Επστάιν.