«Διπλό» σωτηρίας στη Νέα Σμύρνη ο Παναιτωλικός

Στον αγώνα που ήταν «ζωής και θανάτου» για την παραμονή του έκανε το χειρότερο παιχνίδι του και γνώρισε την πρώτη ήττα στα πλέι άουτ ο Πανιώνιος, που έχασε 0-2 στη Νέα Σμύρνη από τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 6ης ημέρας.

Στάθηκε όμως τυχερός, γιατί την ίδια ώρα ο Αστέρας Τρίπολης περνούσε νικηφόρα από την Ξάνθη, με αποτέλεσμα το -1 (22 έναντι 23 βαθμών)που χωρίζει τις δύο ομάδες να παραμείνει κι έτσι όλα θα κριθούν την τελευταία ημέρα των πλέι άουτ (7η), όπου ο Πανιώνιος θα φιλοξενηθεί από τον Ατρόμητο.

Ο Παναιτωλικός έφτασε στους 26 βαθμούς και διασφάλισε την παρουσία του στο μπαράζ παραμονής, καθώς αν χάσει στο τελευταίο παιχνίδι του (με Βόλο εντός) και νικήσει η Ξάνθη (στη Λάρισα) καθώς θα ισοβαθμίσουν στους 26 βαθμούς, με τους «ακρίτες» να πλεονεκτούν.

Αγωνιστικά και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, στο γήπεδο υπήρχαν μόνο οι φιλοξενούμενοι που έκαναν ό,τι ήθελαν, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες κι εν τέλει πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με το γκολ του Μπαΐροβιτς από τα 11 βήματα, στο 40ό λεπτό. Στο 38΄ καταλογίστηκε παράβαση για χέρι του Ευαγγέλου σε κεφαλιά του Ντίας και ο άσος του Παναιτωλικού νίκησε τον Κότνικ, που έπεσε σωστά, δίνοντας στους Αγρινιώτες το προβάδισμα που δικαιούνταν.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να είναι κακοί στον «τελικό» και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους δέχθηκαν τη δεύτερη «ψυχρολουσία», όταν ο Τζανακάκης έδωσε στον Ρόσα, αυτός του επέστρεψε την μπάλα και ο Έλληνας αμυντικός, από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Κότνικ και διπλασίασε.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης έκανε νευρικούς τους γηπεδούχους, που είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποίησαν: στο 55΄ από σχεδόν μοιραίο λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού ο Λυμπεράκης βρήκε τον αμαρκάριστο Κόρμπο που σούταρε τραγικά άστοχα και στο 68΄ από κεφαλιά του Σταυρόπουλου ο Αραμπούλι έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει (εξ επαφής) τον Φερνάντες και κάπου εκεί «ξεθύμανε» η επιθετικότητα των παικτών του Βόκολου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ευαγγέλου - Ντάλσιο, Λιάβας, Ντουάρτε, Ταχάρ, Ντίας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας (46΄ Παπαγεωργίου), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Σαραμαντάς, Λυμπεράκης (71΄ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (83΄ Γρίβας), Οικονομίδης (46΄ Άρτσε), Παπανικολάου (52΄ Αραμπούλι), Τσιλούλης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Πάρρας, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης (73΄ Μιμίτο), Λιάβας, Ταχάρ, Ντάλσιο (82΄ Αριγίμπι), Μπαΐροβιτς (64΄ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (81΄ Λουσέρο), Ρόσα, Ντίας.