«Δώρο» του Μίτσελ στην Ρεάλ - Η Μάλαγα έκανε την έκπληξη, 2-0 την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε... χαρακίρι στο «Ροσαλέδα», καθώς ηττήθηκε 0-2 από τη Μάλαγα κι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να φτάσει τη Ρεάλ στην κορυφή, μετά την ισοπαλία των «μπλάνκος» στο ντέρμπι της Μαδρίτης με την Ατλέτικο.

Η μεγάλη δόξα της «βασίλισσας» και νυν τεχνικός των Ανδαλουσιάνων (πρώην του Ολυμπιακού), ο Μίτσελ Γκονζάλεθ, οδήγησε μαεστρικά την ομάδα του σε μια μεγάλη όσο και πανάξια νίκη. Τα γκολ που έκριναν τη συνάντηση σημείωσαν στο 32΄ ο Σάντρο Ραμίρες και στο 90΄ ο Τζόνι. Τα δεινά των «μπλαουγκράνα» δεν τελείωσαν όμως με την ήττα, καθώς στο 66΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Νεϊμάρ, όταν σε μια αψυχολόγητη ενέργεια χτύπησε χωρίς λόγο αντίπαλό του.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σεβίλλη του Χόρχε Σαμπάολι, που εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Σάντσεθ Πιθχουάν» για να καταβάλει την αντίσταση της Λα Κορούνια με 4-2 και να μειώσει την απόσταση από την τρίτη Ατλέτικο στον ένα βαθμό. Το παιχνίδι ήταν απολαυστικό στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο αρχικό δεκάλεπτο, καθώς μόλις στο 9΄ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ των γηπεδούχων!

Σ΄ ένα από τα ποιοτικότερα ντέρμπι της Μαδρίτης των τελευταίων ετών η Ατλέτικο πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», με τον Αντουάν Γκριζμάν να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 85΄. Η «Βασίλισσα», που είχε προηγηθεί με τον Πέπε στο 52΄, βρίσκεται πάντα στην πρώτη θέση με 72 βαθμούς, αλλά η Μπαρτσελόνα την... περιμένει στις 23 Απριλίου στο «Καμπ Νου».