Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Δύο όμιλοι, πλέι οφ και πλέι άουτ στο νέο πρωτάθλημα

Σε δύο ομίλους, με πλέι-οφ και πλέι-άουτ, θα διεξαχθεί το πρωτάθλημα της Football League για την περίοδο 2020-21, όπως αποφασίστηκε στη σημερινή (22/10) τηλεδιάσκεψη της διοργανώτριας αρχής. Οι 20 ομάδες της τρίτης τη τάξει κατηγορίας χωρίστηκαν σε δύο ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια (Ολυμπιακός και Νίκη Βόλου μοιράστηκαν στους δύο ομίλους κατόπιν κλήρωσης), ως εξής:

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕΠ Κοζάνης
Αλμωπός Αριδαίας
Απόλλων Πόντου
ΝΠΣ Βέροια
Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας
Καβάλα
Ολυμπιακός Βόλου
Πανσερραϊκός
Πιερικός
Τρίγλια

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Αιγάλεω
Αστέρας Βλαχιώτη
Ενωση Πανασπροπυργιακού
Επισκοπή
Ιάλυσος
Καλαμάτα
Καλλιθέα
Νίκη Βόλου
Ρόδος
Σαντορίνη

Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου (18 αγωνιστικές), οι πρώτες τέσσερις ομάδες από κάθε όμιλο μπαίνουν στα πλέι-οφ, μεταφέροντας τους βαθμούς που έχουν συγκεντρώσει. Αγωνίζονται μεταξύ τους σε έξι αγωνιστικές και οι πρώτες δύο από κάθε όμιλο (σύνολο τέσσερις) εξασφαλίζουν την άνοδο στη Super League 2.

Αντίστοιχα, οι υπόλοιπες ομάδες (θέσεις 5-10) θα αγωνιστούν σε πλέι άουτ με εντός και εκτός έδρας αγώνες σε δέκα αγωνιστικές -επίσης διατηρώντας τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις 9η και 10η θέση κάθε ομίλου (σύνολο τέσσερις) θα υποβιβαστούν στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου της Football League, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε σήμερα (22/10), μέσω τηλεδιάσκεψης:

 

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ


1η αγωνιστική / 10η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου - Θεσπρωτός
Βέροια - ΑΕΠ Κοζάνης
Καβάλα - Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου - Τρίγλια
Πιερικός - Αλμωπός Αριδαίας

2η αγωνιστική / 11η αγωνιστική
Θεσπρωτός - Καβάλα
Βέροια - Απόλλων Πόντου
Τρίγλια - Αλμωπός Αριδαίας
Πανσερραϊκός - Πιερικός
ΑΕΠ Κοζάνης - Ολυμπιακός Βόλου

3η αγωνιστική / 12η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου - Καβάλα
Ολυμπιακός Βόλου - Βέροια
Πιερικός - Θεσπρωτός
Αλμωπός Αριδαίας -ΑΕΠ Κοζάνης
Τρίγλια - Πανσερραϊκός

4η αγωνιστική / 13η αγωνιστική
Θεσπρωτός - Τρίγλια
Βέροια - Αλμωπός Αριδαίας
Καβάλα - Πιερικός
Ολυμπιακός Βόλου - Απόλλων Πόντου
ΑΕΠ Κοζάνης - Πανσερραϊκός

5η αγωνιστική / 14η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου - Πιερικός
Θεσπρωτός - ΑΕΠ Κοζάνης
Αλμωπός Αριδαίας - Ολυμπιακός Βόλου
Τρίγλια - Καβάλα
Πανσερραϊκός - Βέροια

6η αγωνιστική / 15η αγωνιστική
Βέροια - Θεσπρωτός
Καβάλα - ΑΕΠ Κοζάνης
Ολυμπιακός Βόλου - Πανσερραϊκός
Πιερικός - Τρίγλια
Αλμωπός Αριδαίας - Απόλλων Πόντου

7η αγωνιστική / 16η αγωνιστική
Θεσπρωτός - Ολυμπιακός Βόλου
Καβάλα - Βέροια
Τρίγλια - Απόλλων Πόντου
Πανσερραϊκός - Αλμωπός Αριδαίας
ΑΕΠ Κοζάνης - Πιερικός

8η αγωνιστική / 17η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου - Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου - Καβάλα
Πιερικός - Βέροια
Αλμωπός Αριδαίας - Θεσπρωτός
ΑΕΠ Κοζάνης - Τρίγλια

9η αγωνιστική / 18η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου - Πανσερραϊκός
Βέροια - Τρίγλια
Καβάλα - Αλμωπός Αριδαίας
Πιερικός - Ολυμπιακός Βόλου
Πανσερραϊκός - Θεσπρωτός

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ


1η αγωνιστική / 10η αγωνιστική
Νίκη Βόλου - Αιγάλεω
Ρόδος - Επισκοπή
Ιάλυσος - Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη - Ένωση Πανασπροπυργιακού
Σαντορίνη - Καλαμάτα

2η αγωνιστική / 11η αγωνιστική
Αιγάλεω - Ιάλυσος
Ρόδος - Νίκη Βόλου
Ένωση Πανασπροπυργιακού - Καλαμάτα
Καλλιθέα - Σαντορίνη
Επισκοπή - Αστέρας Βλαχιώτη

3η αγωνιστική / 12η αγωνιστική
Νίκη Βόλου - Ιάλυσος
Αστέρας Βλαχιώτη - Ρόδος
Σαντορίνη - Αιγάλεω
Καλαμάτα - Επισκοπή
Ένωση Πανασπροπυργιακού - Καλλιθέα

4η αγωνιστική / 13η αγωνιστική
Αιγάλεω - Ένωση Πανασπροπυργιακού
Ρόδος - Καλαμάτα
Ιάλυσος - Σαντορίνη
Αστέρας Βλαχιώτη - Νίκη Βόλου
Επισκοπή - Καλλιθέα

5η αγωνιστική / 14η αγωνιστική
Νίκη Βόλου - Σαντορίνη
Αιγάλεω - Επισκοπή
Καλαμάτα - Αστέρας Βλαχιώτη
Ένωση Πανασπροπυργιακού - Ιάλυσος
Καλλιθέα - Ρόδος

6η αγωνιστική / 15η αγωνιστική
Ρόδος - Αιγάλεω
Ιάλυσος - Επισκοπή
Αστέρας Βλαχιώτη - Καλλιθέα
Σαντορίνη - Ένωση Πανασπροπυργιακού
Καλαμάτα - Νίκη Βόλου

7η αγωνιστική / 16η αγωνιστική
Αιγάλεω - Αστέρας Βλαχιώτη
Ιάλυσος - Ρόδος
Ένωση Πανασπροπυργιακού - Νίκη Βόλου
Καλλιθέα - Καλαμάτα
Επισκοπή - Σαντορίνη

8η αγωνιστική / 17η αγωνιστική
Νίκη Βόλου - Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη - Ιάλυσος
Σαντορίνη - Ρόδος
Καλαμάτα - Αιγάλεω
Επισκοπή - Ένωση Πανασπροπυργιακού

9η αγωνιστική / 18η αγωνιστική
Νίκη Βόλου - Επισκοπή
Ρόδος - Ένωση Πανασπροπυργιακού
Ιάλυσος - Καλαμάτα
Σαντορίνη - Αστέρας Βλαχιώτη
Καλλιθέα - Αιγάλεω

 

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

 

 

    

Απόψεις

➥ Χωρίς τον Άρη δεν θα γινόταν, χωρίς τον Ζέρβα δεν θα πετύχαινε. Αυτό είναι το μεγαλείο της εθνικής αντίστασης με κορυφαίο γεγονός την ανατίναξη της γέφυρας του...

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.