Δύσκολα στην Τρίπολη η ΑΕΚ αλλά πέρασε με 1-0

Με τον αέρα του Champions League η ΑΕΚ πέρασε από την Τρίπολη και επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε στο 32΄ ο Μάνταλος από το σημείο του πέναλτι. Τρία δοκάρια στον αγώνα, τα δύο για τους "κιτρινόμαυρους" και το ένα για τον Αστέρα.

Η ΑΕΚ από το καλημέρα ήθελε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να μην αφήσει περιθώρια στον Αστέρα. Μάλιστα στο 10' έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Μπακασέτα σταμάτησε στο δοκάρι. Η "Ενωση" συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Μάνταλος στο 32' κέρδισε το πέναλτι, μετά από παράβαση του Κώτσιρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός της ΑΕΚ κι έκανε το 1-0 που ήταν και το σκόρερ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ήταν περισσότερο το γκολ και ήταν πιο απειλητικοί. Στο 65' ο Λαμπρόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Τριανταφυλλόπουλου kai σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.
Στο 88' ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Μανιά βρήκε το δοκάρι του Μπακάκη. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πέρασε από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Διαιτητές: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονία)

Κάρτες: Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας - Πόνσε, Μάνταλος, Αλέφ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (46' Βαλιέντε), Μαρτίνες (73' Μαρτίνες), Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τσιλιανίδης (65' Φερνάντεζ), Κυριακόπουλος, Μανιάς

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (65' Τσόσιτς), Λαμπρόπουλος, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος (83' Αλέφ), Λιβάγια, Πόνσε (65' Λόπες).

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...