Δύσκολη πρόκριση η Βόλφσμπουργκ

Πιο δύσκολα από το αναμενόμενο, η Βόφλσμπουργκ νίκησε 2-0 τη Ντέσνα στη Γερμανία και προκρίθηκε στα play off του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Το σκορ άνοιξε ο αρχηγός Ζοσουά Γκιλαβογκί μετά από κόρνερ του Μεχμέντι στο 16ο λεπτό. Στη συνέχεια η Βόλφσμπουργκ συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την ουκρανική ομάδα, αλλά το έργο της έγινε πιο εύκολο όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 60΄, λόγω αποβολής του Γιόνας Ταμ με δεύτερη κίτρινη. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκίντσεκ στις καθυστερήσεις (90+2΄).

Η σύνθεση της Βόλφσμπουργκ: Καστέλες, Στέφεν, Λακρουά (62΄ Μπρουκς), Γκιλαβογκί, Ρουσιγιόν, Σλάγκερ, Άρνολντ, Μαρμούς (56΄ Πάουλο Οτάβιο), Μεχμέντι, Βίκτορ, Βέγκχορστ (78΄ Γκίντσεκ).

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...