Έχασε αλλά ελπίζει ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος ηττήθηκε στο Ισραήλ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 0-1 (48΄ Κγιάρτανσον), στον πρώτο αγώνα της σειράς για το γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, αλλά σε γενικές γραμμές στάθηκε αξιοπρεπώς και στη ρεβάνς, στις 3 Αυγούστου, θα προσπαθήσει για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Η έλλειψη του Μασούντ ήταν εμφανής στην οργάνωση του παιχνιδιού, αφού απόντος του Ιρανού δεν υπήρχε παίκτης να κρατήσει την μπάλα και να ελέγξει το ρυθμό, με αποτέλεσμα οι μέσοι της ελληνικής ομάδας να κάνουν συχνά λάθη και ο Πανιώνιος να δέχεται πίεση, την οποία όμως «απορροφούσε» η καλή αμυντική λειτουργία του.

Στο 8ο λεπτό μάλιστα οι «κυανέρυθροι» παραλίγο να προηγηθούν, αλλά η κεφαλιά του Γεσίλ στη ζυγισμένη σέντρα του Μασούρα έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Μακάμπι απείλησε στο 22΄ με το εκτός περιοχής σουτ του Μπατόκιο που πέρασε μόλις άουτ και στο 43΄ με την προσπάθεια του Γεΐνι, επίσης εκτός περιοχής, με τον Κότνικ να αποκρούει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μασούρα στο 46΄, που μπήκε «σφήνα» σε αμυντικούς και τερματοφύλακα αλλά πλάσαρε πάνω από το δοκάρι, για να δεχθεί τελικά το γκολ από τον Κγιάρτανσον στο 48΄, με σουτ του Ισλανδού φορ από το ύψος της περιοχής.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπαρτ Βερτέντεν (Βέλγιο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κγιάρτασον, Σπούνγκιν - Ταπόκο

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ζόρντι Κρόιφ): Ράικοβιτς, Σπούνγκιν, Τίμπι, Μπεν Χαΐμ, Νταβιντζάντα, Γεΐνι (83΄ Πέρετζ), Γκολάσα, Μπατόκιο, Σούνφελντ, Ατζίλι (75΄ Ιτσχάκι), Κγιάρτασον (85΄ Ρικάν).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Ταπόκο (83΄ Ντουρμισάι), Σαββίδης (73΄ Παπαγεωργίου), Λάμπρου, Μασούρας, Γεσίλ (90΄+2 Γλύνος).

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...