Έκανε το πρώτο βήμα ο Παναθηναϊκός

Πολύ καλός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας περιόδου, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Γκαμπάλα 1-0 με πέναλτι του Μολίνς στο 37ο λεπτό κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου, στο Αζερμπαϊτζάν.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και έλεγξαν εύκολα το ρυθμό, αφού η αντίπαλός τους δεν είχε επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι αλλά φρόντιζε πρωτίστως την ανασταλτική λειτουργία της. Στο 6ο λεπτό ο Άλτμαν απέφυγε έναν αμυντικό και σούταρε μόλις άουτ, ενώ στο 10΄ το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λουντ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

Οι Αζέροι φάνηκαν μόνο στη φάση του 17ου λεπτού, όταν ο Βλαχοδήμος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Όζομπιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, καθώς στο 36΄ ο Κουρμπάνοφ βρήκε την μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Μολίνς και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα.

Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού παρά την πασιφανή ανωτερότητά του σε όλο το 90λεπτο (18 - οι τελικές!) ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, έχοντας και την ατυχία εις βάρος του καθώς στο 74΄ το καταπληκτικό πλασέ του Λουντ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο δοκάρι των Αζέρων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία)

ΚΊΤΡΙΝΕΣ: Βέρνιντουμπ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (70΄ Καμπέσας), Άλτμαν (87΄ Δώνης), Μολίνς (70΄ Λουτσιάνο).

ΓΚΑΜΠΑΛΑ (Ρομάν Χρίχορτσουκ): Μπεζοτόσνι, Κουρμπάνοφ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς, Μπούλτχαϊς, Μαλόουν (76΄ Κονέ), Χιουσεΐνοφ, Χόλιντεϊ, Ζοζέφ-Μονρόζ, Όζομπιτς, Νταμπό.

Ουζουνίδης: «Να είμαστε καλύτεροι στη ρεβάνς»

Πολύ καλό... βαθμό πήρε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο επίσημο αγώνα της εφετινής περιόδου, καθώς με πειστική εμφάνιση νίκησε στο «Α. Νικολαΐδης» 1-0 την Γκαμπάλα και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Μπακού, στις 3 Αυγούστου.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ήταν εύλογα ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του, αφού δεν πρέπει να λησμονηθεί ότι θεωρητικά οι «πράσινοι» είναι αποδυναμωμένοι, έχοντας χάσει τον «αστέρα» τους, Μάρκους Μπεργκ.

«Οι ευκαιρίες που δημιουργήσαμε ήταν πάρα πολλές. Θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κι άλλο ένα γκολ. Σε γενικές γραμμές και με βάση το επίπεδο ετοιμότητας των δύο ομάδων κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Έχουμε πάρει ένα προβάδισμα, αλλά πρέπει να είμαστε καλύτεροι στη ρεβάνς. Η Γκαμπάλα είναι καλή ομάδα», δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός στην κάμερα της COSMOTE TV.