Έκλεισε θέση για Κατάρ η Ουαλία

Η Ουαλία έδωσε τέλος στην 64χρονη αναμονή της για μια θέση στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Ουκρανίας στον τελικό των τελευταίων play off της ευρωπαϊκής ζώνης στο Κάρντιφ, «γκρεμίζοντας» τις ελπίδες της κατεστραμμένης από τον πόλεμο χώρας να φτάσει στο Κατάρ.

Ένα αυτογκόλ από τον Ουκρανό επιθετικό Αντρέι Γιαρμολένκο στο 34΄, έκρινε τον αγώνα, με τον τελευταίο να στέλνει άθελά του με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ, τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

H Ουκρανία είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Ουαλίας, Γουέιν Χένεσι, μέτρησε τρεις καθοριστικές αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας το 0-0. Στην επανάληψη, η Ουαλία βγήκε μπροστά, είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Τελευταία φορά που η Ουαλία είχε αγωνιστεί σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου ήταν το 1958, ενώ στο Κατάρ θα συμπληρώσει τις Αγγλία, ΗΠΑ και Ιράν στο Group B.