Ένατη σερί νίκη για Αναντολού, «διπλό» για Ρεάλ, επιστροφή στις νίκες για Μπασκόνια

Με την Αναντολού Εφές να πανηγυρίζει την ένατη διαδοχική νίκη της, τη Ρεάλ Μαδρίτης να περνά νικηφόρα από το Βερολίνο και την Μπασκόνια να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, ολοκληρώθηκε η πρώτη... παράσταση της 24ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Στην Κωνσταντινούπολη, η πρωτοπόρος Αναντολού ολοκλήρωσε χωρίς απώλειες τη... διαβολοβδομάδα, αν και... αγχώθηκε απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας. Η περυσινή φιναλίστ επικράτησε 96-91 των Λιθουανών, βελτιώνοντας σε 21-3 το ρεκόρ της και επιβιώνοντας από τα 19 τρίποντα των φιλοξενούμενων (ρεκόρ της ιστορίας τους). Πρωταγωνιστής των νικητών ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος αφυπνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, σηκώνοντας στις πλάτες του την επίθεση της Αναντολού και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους. Από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που υποχώρησε σε 9-15, κάνοντας ένα βήμα πίσω στην προσπάθειά της να πιάσει οκτάδα, ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 22 πόντους.

Στο Βερολίνο, η Ρεάλ Μαδρίτης... κόλλησε στην άμυνα της Άλμπα στη δεύτερη περίοδο (την περιόρισε σε 9 πόντους), αλλά αντέδρασε στην επανάληψη από τα 6.75 (16 τριπόντα), φτάνοντας στο τελικό 103-97, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της (ρεκόρ 18-6) και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στη 16η αποτυχία τους. Πρωταγωνιστές της ισπανικής επίθεσης οι Αντονι Ράντολφ (27π.) και Τζέισι Κάρολ (27π.), τη στιγμή που Φακούντο Καμπάτσο έδινε ρεσιτάλ δημιουργίας (19 ασίστ, ισοφαρίζοντας την κορυφαία επίδοση στην ιστορία της Euroleague).

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...