«Έπεσε» στην Τουρκία η ΑΕΚ

Την πέμπτη ήττα στο Γ' όμιλο του Basketball Champions League υπέστη στην Τουρκία η ΑΕΚ.

Η Ένωση «έπεσε» με το τελικό 78-71 στην έδρα της Μπάνβιτ (7-3), για την 10η αγωνιστική, και απώλεσε ένα πολύτιμο «διπλό», με το οποίο θα έκανε άλμα τετράδας και πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

H ΑΕΚ «πλήρωσε» την αδυναμία της να περιορίσει την περιφέρεια της Μπάνβιτ και κυρίως το «ζεστό» χέρι του Ράουτινς (23π.), που «εκτέλεσε» τους «κιτρινόμαυρους» από τα 6.75, μετρώντας 7/8 τρίποντα. Από την Ένωση, που άγγιξε την ανατροπή παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ (σ.σ. 12), ξεχώρισε ο Χάρις με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-36, 61-56, 78-71

Ένα καταστροφικό αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε από νωρίς τους Τούρκους σε θέση ισχύος. Η ασύνδετη περιφερειακή άμυνα της ελληνικής ομάδας έδωσε στους Τούρκους τα ελεύθερα μακρινά σουτ, με τον Ράουτινς να δίνει στην ομάδα του αέρα 11 πόντων στο 7΄ (18-7), ενώ ο ίδιος κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-13).

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ μάζεψε τα αμυντικά της κομμάτια και στο 16΄ πλησίασε σε 33-28, αλλά η προσπάθειά της δεν είχε διάρκεια, με αποτέλεσμα να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -5 (41-36).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η αδυναμία της να περιορίσει τα ξεσπάσματα του Ράουτινς τής «στοίχισε», μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι στο -5 (61-56).

Στον επίλογο της αναμέτρησης, Τέιλορ και Τόμας πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Ράουτινς και η Μπάνβιτ μπήκε στο 36΄ σε τροχιά... νίκης (72-62). Κάποια ξεσπάσματα της ΑΕΚ δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή και μοιραία η Ένωση υπέστη την 5η ήττα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Τσάλικ (Πολωνία), Τσέμπισεβ (Ουκρανία).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Τόμας 18 (2), Κούλιγκ 3, Γκετσίμ 4, Σενέλ 3, Βίντμαρ 7, Ράουτινς 23 (7, Ουντσέλ 1, Τέιλορ 19 (2), Καλοϊάρο.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου, Τζέιμς 10, Γκριν 13 (2), Χάρις 15 (2), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13 (1), Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 2, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 4.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...