Επέστρεψε εκεί που ανήκει!!!

Τριανταπέντε χρόνια μακριά από τη Β’ Εθνική ήταν πολλά για την ομάδα της Λαμίας η οποία από χθες βρίσκεται και τυπικά σε αυτή. Ο ΠΑΣ Λαμία 1964 στο χθεσινό παιχνίδι της 30ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, αναδείχθηκε ισόπαλος, 3-3, με τον Μαχητή Τερψιθέας, αλλά τίποτα δεν μπορούσε να του στερήσει τη χαρά για τη μεγαλύτερη στιγμή της σύγχρονης ιστορίας του.

Οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν και τερμάτισαν πρώτοι σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο, καταφέρνοντας να κάνουν πραγματικότητα το πολυπόθητο όνειρο χιλιάδων φίλων του συλλόγου και χθες γράφτηκε η τελευταία πράξη αυτής της προσπάθειας με τη φαντασμαγορική φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου και του εισιτηρίου της ανόδου. Περίπου 3.000 φίλοι της ομάδας, βρέθηκαν χθες στο ΔΑΚ Λαμίας που από νωρίς είχε φορέσει τα γιορτινά του για να χειροκροτήσουν τους παίκτες του Τίμου Καβακά που έγραψαν τα ονόματά τους με χρυσά γράμματα στο μεγάλο βιβλίο της ιστορίας του συλλόγου.

Η ατμόσφαιρα ήταν άκρως γιορτινή ενώ συμμετείχε μέχρι και η Φιλαρμονική του Δήμου Λαμιέων. Την απονομή των μεταλλίων έκαναν ο Αντιπεριφερειάρχης Φθιώτιδας, Θωμάς Στάικος, ο Δήμαρχος Λαμιέων, Γιώργος Κοτρωνιάς και ο πρόεδρος της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Φθιώτιδας, Δημήτρης Κουτρουμάνος, ο οποίος παρέδωσε και το τρόπαιο του πρωταθλητή στον πρόεδρο της ομάδας, Πανουργιά Παπαϊωάννου που το σήκωσε μαζί με τους συνεργάτες του και τους παίκτες στον ουρανό της Λαμίας για να ακολουθήσει στη συνέχεια ένα μεγάλο πανηγύρι.
Φάρσα για βόμβα

Εν τω μεταξύ, ένα κακόγουστο αστείο πήγε να χαλάσει μια μεγάλη γιορτή αφού το μεσημέρι άγνωστοι έκαναν φάρσα πως στο γήπεδο της Λαμίας έχει τοποθετηθεί βόμβα! Αμέσως ο χώρος εκκενώθηκε από τις ομάδες, από τους ανθρώπους του γηπέδου και απ’ όσους φιλάθλους είχαν μπει μέχρι εκείνη την ώρα στις κερκίδες και ειδικό κλιμάκιο της αστυνομίας με εκπαιδευμένα σκυλιά έκαναν έρευνα στο γήπεδο. Τελικά όπως αποδείχθηκε ήταν μια κακόγουστη φάρσα και έτσι ο αγώνας άρχισε με 30 λεπτά καθυστέρηση!

Καλύτερη η Λαμία στο α’  ημίχρονο

Η Λαμία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από το Μαχητή και ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες φάσεις παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν  αυτοί που έψαχναν τους βαθμούς. Πρώτη καλή φάση στον αγώνα στο 13΄ όταν ο Διαμαντίδης έβγαλε κάθετη στον Κοντοχρήστο, αυτός έκανε το πλασέ και ο Μπρέλλας έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Διαμαντίδης και ο Σλατσκόφτσκι έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλλα πέρασε άουτ.

Στο 22΄ ο Κοντοχρήστος εκτέλεσε φάουλ για τη Λαμία αλλά δεν πρόλαβε ο Σπυριδάκης να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Στο 29΄  κάθετη του Ευσταθίου στον Αντωνίου ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Τερματοφύλακα του Μαχητή έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 33΄ πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα της Τερψιθέας όταν μετά από κόρνερ του Κυριάκου ο Ολιλολάρι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 40΄ η υπεροχή της Λαμίας απέφερε καρπούς όταν πέτυχε το γκολ. Ο Διαμαντίδης «έσκαψε» τη μπάλα στον Μοκάκε και αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τη Λαμία και αυτό ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Γκολ από τα... αποδυτήρια

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε για τη Λαμία το β΄ ημίχρονο η οποία στο 47΄ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο Θωμόπουλος βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ευσταθίου, αυτός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Αντωνίου έκανε εύκολα με πλασέ το 2-0.

Στο 56’ ο Μαχητής μείσωσε σε 2-1 όταν ο Κρεββατάς έβγαλε κάθετη στον Κρίτσα, ο οποίος νίκησε τον Πουρή βάζοντας και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του. Στο 68’ η Λαμία κατάφερε να πάρει και πάλι αέρα δύο τερμάτων όταν ο Αντωνίου μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, ο Μπρέλλας απέκρουσε προσωρινά και ο Μοκάκε πήρε τη μπάλα και σε κενή εστία έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους.

Παρ’ όλα αυτά και ενώ τα δυσάρεστα νέα για τους φιλοξενούμενους είχαν έρθει από την Κύμη με τον Ρήγα Φεραίο να κερδίζει με 3-1, κάτι που σημαίνει ότι ο Μαχητής υποβιβάστηκε, εκείνοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 3-2, όταν ο Φλώρος «γέμισε» στον Μαλάκο ο οποίος έκανε το γυριστό σουτ για να πετύχει το γκολ. Στο 84’ ο Μαχητής ισοφάρισε σε 3-3 όταν ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ, ο Πουρής έδιωξε τη μπάλα με τις γροθιές, αυτή βρήκε στον Μαλάκο και κατέληξε στα δίχτυα.

Δυο καλές ευκαιρίες για τη Λαμία να πάρει τη νίκη πριν τελειώσει το παιχνίδι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας χτύπημα φάουλο του Κιπτίου που πέρασε άουτ, ενώ στο 90+2’ το σουτ του Ζλατκόφσκι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρέλλα.

ΠΑΣ Λαμία 1964 (Τ. Καβακάς): Πουρής, Θωμόπουλος (51’ Σκόρδας), Κοντοχρήστος, Σπυριδάκης, Παπαδήμας. Κουτρομάνος (76’ Κιπτίου), Ευσταθίου, Ζλατκόφσκι, Διαμαντίδης, Μοκάκε (74’ Πάνος), Αντωνίου

Μαχητής Τερψιθέας (Ν. Σταυροθεόδωρος): Μπρέλλας, Λιλολάρι, Παγκαρπιώτας (60’ Σαββίδης), Αθανασίου, Μπουρουζίκας, Φλώρος, Κρίτσας, Μολάς (80’ Παυλόπουλος), Πατσιαβούρας (70’ Μαλάκος), Κυριάκος, Κρεββατάς.