Επέστρεψε στις φιλικές νίκες ο Ολυμπιακός. Αγωνία για Τικίνιο που τραυματίστηκε στον ώμο

Στον τέταρτο κατά σειρά φιλικό αγώνα του στην Αυστρία, όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, ο Ολυμπιακός νίκησε απόψε στο Σβαρτζ την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 2-1 με ανατροπή.

Χθες οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ηττηθεί από την Σάλτσμπουργκ με 0-3, ενώ στους αγώνες που προηγήθηκαν επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ (1-0) των Βόλφσμπεργκερ και Κράσνονταρ.

Πάντως, την πειραϊκή ομάδα απασχολεί περισσότερο ο τραυματισμός του Τικίνιο, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, όπως και ο Κουντέ, αλλά αποχώρησε στο 56ο λεπτό, έχοντας χτυπήσει στον δεξί ώμο ύστερα από πτώση.

Ύστερα από ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο, οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο 58΄ με κεφαλιά του Αχμέντοφ, κι ενώ ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, καθώς δεν έχει προλάβει να γίνει η αλλαγή του Τικίνιο.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ισοφάρισε με υπέροχο τελείωμα του Χασάν από σέντρα του Τσούμιτς, ενώ ο νεαρός Σέρβος έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ στο 78΄, από σφάλμα της βουλγαρικής άμυνας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ενδεκάδα τους Κρίστινσον, Λαλά, Παπαδόπουλο, Καλογερόπουλο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σουρλή, Κουντέ, Βαλμπουενά, Χασάν και Τικίνιο.

Στη διάρκεια της αναμέτρησης, στο β΄ ημίχρονο, έπαιξαν και οι Σα, Ανδρούτσος, Μάρκοβιτς, Σεμέδο, Αποστολόπουλος, Σαπουντζής, Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι, Τσούμιτς.