Επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα

Δυσκολεύτηκε η Ρόμα, παρ΄ όλα αυτά επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής στη Serie A. Το γκολ του Εϊμπραχαμ στο 36΄ επανέφερε την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο στις νίκες μετά την ήττα από την Βερόνα (3-2) την περασμένη εβδομάδα.
Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι «τζαλορόσι», λόγω της αποβολής του Πελεγκρίνι στο 90΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η παράδοση που έχει η Νάπολι απέναντι στη Σαμπντόρια συνεχίστηκε και σήμερα (23/09), με τους «παρτενοπέι» να περνούν με το εμφατικό 4-0 από το «Λουΐτζι Φεράρις» και να συμπληρώνουν σε 21 συνεχόμενα ματς απέναντι στους Γενοβέζους, 17 νίκες, 3 ισοπαλίες, ενώ έχουν μόλις μία ήττα, το Σεπτέμβριο του 2018 με 3-0 εκτός έδρας.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε το 5Χ5 στο ξεκίνημα της Serie A και παραμένει μόνη στην κορυφή, αποδεικνύοντας σε ένα ακόμη ματς ότι εφέτος είναι αποφασισμένη να παλέψει με «νύχια και δόντια» για τον τίτλο.

Ο Νιγηριανός επιθετικός, Βίκτορ Οσιμέν βρήκε για δεύτερη σερί αγωνιστική (δις) το δρόμο προς τα δίχτυα (είχε σκοράρει κι εναντίον της Ουντινέζε) ανοίγοντας το σκορ και πετυχαίνοντας το 3-0, με τον Ισπανό, Ρουΐθ πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους να βάζει τις βάσεις για το «τρίποντο».

Ο Κώστας Μανωλάς αντικατέστησε τον Αμίρ Ραχμάνι στο 48ο λεπτό, καθώς ο αμυντικός από το Κόσοβο τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα.

Ο Μάρκο Πιάτσα πέρασε αλλαγή για την Τορίνο στο 74ο λεπτό και στο 76ο άνοιξε το σκορ για την «γκρανάτα» επί της Λάτσιο, ωστόσο, την τελευταία λέξη στο ματς είπε ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος με πέναλτι στο 90΄+1 διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο «Στάντιο Ολίμπικο».