Επική ανατροπή για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, 64-62 τον Παναθηναϊκό - Το... ξανάκανε!

Του αρέσει να παίζει με την πλάτη στον τοίχο! Ο Ολυμπιακός το... ξανάκανε! Βρέθηκε στο -10, 48-58, περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη και οι Μάντζαρης, Σπανούλης αν και είχαν αμφότεροι 0/3 τρίποντα έως τότε πέτυχαν από ένα ο καθένας (διαδοχικά) δίνοντας το έναυσμα για επική ανατροπή και νίκη με 64-62, για το 2-1 στη σειρά με τον Παναθηναϊκό. Ο Μιλουτίνοβ υπέγραψε τη συνέχεια και ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και 7 κερδισμένα φάουλ. Όπως και ο Πρίντεζης (10π., 7ρ.) που πέτυχε το μοναδικό του τρίποντο την πιο κρίσιμη στιγμή.

Μοιραίος για τον Παναθηναϊκό ο καλύτερος παίκτης του, ο Μάικλ Τζέιμς (16π.), όταν έκανε φάουλ στον Μιλουτίνοβ, με το σκορ 61-62 υπέρ των «πράσινων», ενώ αστόχησε σε δίποντο και τρίποντο στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62

Ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο έγινε στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την περισσότερη ώρα το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 3-5 με τρίποντο του Σίνγκλετον, αλλά οι γηπεδούχοι, με πολυφωνία στην επίθεση έκαναν το 9-7, με 2/2 βολές του Σπανούλη. Ο Σφαιρόπουλος έριξε τον Γκριν στη θέση του αρχηγού του Ολυμπιακού (μέχρι και το 14 αγωνιζόταν ο Αμερικανός), αφού ο Σπανούλης ήταν εξασθενημένος από την αμυγδαλίτιδα που του στέρησε τη συμμετοχή στον 2ο τελικό, στο ΟΑΚΑ. Με δύο διαδοχικά τρίποντα, ο Γκριν διαμόρφωσε το 15-11 έχοντας 6 πόντους στην ά  περίοδο, ενώ ο Καλάθης ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» στο πρώτο δεκάλεπτο, 16-16, με 7 πόντους. Ένα δεκάλεπτο, στο οποίο οι προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές (ο Πρίντεζης τα έβρισε σκούρα απέναντι στον Σίγκλετον και κάθισε νωρίς στον πάγκο), με τις δύο ομάδες να έχουν ισορροπία στα ριμπάουντ, αλλά ο Ολυμπιακός τα... έσπαγε στα τρίποντα (2/10 έναντι 2/5 του Παναθηναϊκού) και οι «πράσινοι» είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (4/11 έναντι 2/6 των «ερυθρόλευκων».

Στον Παναθηναϊκό ανήκε το πρώτο μισό της 2ης περιόδου! Αρχικά, ο Γκάμπριελ με τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων, 16-19 στην ομάδα του. Η είσοδος του Νίκου Παππά ανέβασε την ταχύτητα των φιλοξενούμενων, αλλά και την αυτοπεποίθηση. Οι «πράσινοι» έδειχναν πιο διψασμένοι, ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση, την ώρα που ο Ολυμπιακός πάλευε με την άμυνά του να μην αφήσει τον αντίπαλο να απομακρυνθεί. Όμως, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +8, 22-27, με καλάθι του Τζέιμς , ο οποίος ήταν πολύ καλός (με 7π. στο α΄ μέρος). Κι ενώ έως τότε, ο Ολυμπιακός δεν τελείωνε τις φάσεις μέσα στη ρακέτα, άλλαξε άρδην την εικόνα που παρουσίαζε, με τον Σπανούλη να «μοιράζει» το παιχνίδι και τον Αγραβάνη να μαζεύει 6 ριμπάουντ! (Η ομάδα του Πειραιά πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ, είχε 6 περισσότερα ριμπάουντ, αλλά και 6 περισσότερες ασίστ στο ημίχρονο). Ο Παπανικολάου πέτυχε μεγάλα σουτ, πρώτα ο Γιανγκ και εν συνεχεία ο Μιλουτίνοβ (8π.) τροφοδοτήθηκαν σωστά μέσα στη ρακέτα, σε φάσεις που ανήκουν στα highlight, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου, 36-33, μετά από επιμέρους σκορ 14-6 (από το 22-27) ή σερί 9-0 (από το 27-33).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 5-0, 36-38, με τρίποντο του Ρίβερς και δίποντο του Καλάθη. Νευρικότητα, λάθος επιλογές και αστοχία και από τις δύο ομάδες ήταν το σκηνικό στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος στα τρίποντα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περάσει την μπάλα στη ρακέτα (39-40 με τον Μπουρούση). Ο Πρίντεζης απάντησε, 41-40, ο Γκιστ έκανε το 41-43 και η 3η περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 43-43, από το εύστοχο λέι απ του Παπαπέτρου (επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο 7-10!).

Με σερί 5-0 του Παναθηναϊκού ξεκίνησε και η 4η περίοδος (καλάθι του Γκιστ και τρίποντο Γκάμπριελ), 43-48. Ο Παπαπέτρου μείωσε στο καλάθι με δικό του σουτ τριών πόντων, 46-48, αλλά ο Τζέιμς σηκώθηκε με «κρύο αίμα» έξω από τα 6.75, 46-51. Ο Γιανγκ έκανε το 48-51 και ο Τζέιμς έκανε τους φιλάθλους στις κερκίδες να «παγώσουν» με νέο τρίποντο, 48-54 και εναπομείναντα χρόνο 6:13. Ένα φάουλ που δόθηκε στον Παπανικολάου πάνω στον Ρίβερς είχε ως αποτέλεσμα να αντιδράσει ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Τζέιμς έβαλε τη μία βολή, 48-55. Ηταν η σειρά του Ρίβερς να ευστοχήσει σε τρίποντο για το 48-58, με εναπομείναντα χρόνο 5:42. Όμως, ο Μάντζαρης, παρά το 0/3 τρίποντα έως τότε, βρήκε στόχο αυτή τη φορά, 51-58. Κι ο Σπανούλης είχε 0/3 μέχρι τότε, όταν σηκώθηκε για τρίποντο και το... έβαλε, 54-58! Ο Τζέιμς έφτασε τους 8 πόντους στην 4η περίοδο μόνο, πετυχαίνοντας δύσκολο λέι απ μπροστά στα απλωμένα χέρια του Μιλουτίνοβ, 54-60. Ο Μιλουτίνοβ πήρε το φάουλ από τον Γκάμπριελ και ευστόχησε και στις 2, 56-60. Αυτός με κάρφωμα διαμόρφωσε και το 58-60, αλλά ο Καλάθης απάντησε, 58-62. Τότε, ο Πρίντεζης σήκωσε όλους τους φιλάθλους όρθιους, με τρίποντο, 61-62. Ο Σπανούλης αστόχησε σε λέι απ και ο Τζέιμς αποδείχτηκε μοιραίος για τον Παναθηναϊκό, όταν έκανε φάουλ στον Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού ήταν αλάνθαστος, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά, 63-62, στα 32 δευτερόλεπτα. Τα βήματα του Σίνγκλετον που ακολούθησαν τα... σφύριξε ο Σχοινάς (από τον οποίο έχουν παράπονα οι «ερυθρόλευκοι»), στα 16΄΄. Ο Πρίντεζης έχασε την ευκαιρία για γκολ φάουλ, αλλά δεν λάθεψε σε 2 βολές από φάουλ του Σίνγκλετον. Το σουτ του Τζέιμς δεν βρήκε στόχο, ούτε το τρίποντό του στο τέλος και ο Ολυμπιακός είχε προστατέψει την έδρα του, μετά από επική ανατροπή!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1 τρίπ., 7 ασ.), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Ουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ., 4 ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 6 (2).

Σφαιρόπουλος: «Ψυχωμένοι και με προσωπικότητα»

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό και τη νίκη του Ολυμπιακού με 64-62, ο προπονητής των Πειραιωτών, Γιάννης Σφαιρόπουλος, δήλωσε:  «Μίλησε η προσωπικότητα των παικτών. Στους 10 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος αλλάξαμε την εικόνα του ματς. Μετά το τάιμ-άουτ που πήραμε μειώσαμε γρήγορα τη διαφορά και παρουσιάστηκε ψυχωμένοι.

Παίξαμε πολύ καλές άμυνες στο τέλος. Διαβάσαμε καλύτερα τα "μισμάτς" και φθείραμε τον αντίπαλο μες στο καλάθι. Μπορούσαμε να έχουμε καθαρίσει το ματς καλύτερα, αλλά στο τέλος παίξαμε μια καθοριστική άμυνα. Ήταν επίσης σημαντικό το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Παναθηναϊκός είχε μια διαφορά, την οποία καλύψαμε.

Δεν υπάρχουν αντιπαλότητες και εχθρότητες. Ο αθλητισμός είναι πάνω από όλα».

Πασκουάλ: «Εγώ φταίω, όχι οι παίκτες»

Την ευθύνη της ήττας από τον Ολυμπιακό ανέλαβε ο Τσάβι Πασκουάλ. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού απαντώντας σε ερώτηση για τις επιλογές του Ματ Τζέιμς στα τελευταία δευτερόλεπτα, είπε: «Εγώ φταίω που δεν βρήκαμε τον τρόπο να νικήσουμε και όχι οι παίκτες. Αν πρέπει να ρίξετε ευθύνες κάπου, αυτός είμαι εγώ. Ποτέ δεν προσπάθησα να διαφύγω στη ζωή μου». Επίσης, επεσήμανε ότι:

«Πρώτα απ΄όλα θέλω να συγχαρώ τον Ολυμπιακό. Χάσαμε μια πολύ σημαντική ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη. Οταν ξεφύγαμε με 10 κάναμε δυο λάθη, παίξαμε δυο κακές άμυνες, δεχθήκαμε τα τρίποντα από Μάντζαρη και Σπανούλη και από τότε άρχισε ένα άλλο ματς. Χάσαμε βολές, χάσαμε λέι απ, ελεύθερα σουτ... Παρόλα αυτά, είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Τιμωρία του ΣΕΦ θέλει ο Παναθηναϊκός

Καταγγελία για τραυματισμό μέλους του τεχνικού επιτελείου και συγκεκριμένα του Διαμαντή Παναγιωτόπουλου, συνεργάτη του προπονητή Τσάβι Πασκουάλ (και σε μικρότερο βαθμό του Γιάννη Μπουρούση), από φωτοβολίδα η οποία ρίχτηκε από οπαδούς του Ολυμπιακού μετά τη λήξη του χθεσινού ντέρμπι, έκανε ο Παναθηναϊκός.

Η πειραϊκή ομάδα, ωστόσο, αντιτείνει πως είναι αδύνατον να συνέβη κάτι τέτοιο εντός της φυσούνας που οδηγεί στα αποδυτήρια, όπως  ισχυρίζονται οι «πράσινοι», επειδή ο χώρος είναι προστατευμένος. Ως προς το φύλλο αγώνα, αυτό αναφέρει μεν ότι «οπαδοί του Ολυμπιακού έριξαν εντός της φυσούνας καπνογόνο το οποίο παρήγαγε λάμψη και καπνό», σε αυτό όμως δεν αναγράφεται τίποτα για όσα καταγγέλλει ο Παναθηναϊκός, οι άνθρωποι του οποίου θα πρέπει να αποδείξουν ότι συνέβη το περιστατικό.

Στόχος του Κυπελλούχου Ελλάδας είναι η τιμωρία της έδρας των «ερυθρόλευκων», ώστε αν απαιτηθεί και ο πέμπτος αγώνας στη σειρά των τελικών, αυτός να διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών. Ο προγραμματισμός γι΄ αυτό το ενδεχόμενο είναι για την Κυριακή 11 Ιουνίου, ωστόσο ακόμη κι αν υπάρξει αποκλεισμός του ΣΕΦ είναι δύσκολο η όποια ποινή να εκτελεστεί στο πέμπτο παιχνίδι, αν υπάρξει.

Ο λόγος έχει να κάνει με το σχετικό κανονισμό, ο οποίος αναφέρει πως αποφάσεις που αφορούν διεξαγωγή αγώνα κεκλεισμένων των θυρών εκτελούνται την επόμενη από την έκδοσή τους αγωνιστική ημέρα κατά την οποία η Κ.Α.Ε. είναι γηπεδούχος, εκτός και αν μεταξύ της έκδοσης της απόφασης και του αγώνα μεσολαβεί διάστημα μικρότερο των πέντε ημερών, οπότε η απόφαση εκτελείται τη μεθεπόμενη αγωνιστική.

Για τον υπολογισμό των πέντε ημερών δεν υπολογίζεται ούτε η ημέρα έκδοσης της απόφασης αλλά ούτε και η ημέρα τέλεσης του αγώνα, οπότε η όποια ποινή τιμωρίας της έδρας του Ολυμπιακού, εφόσον επιβληθεί, θα πρέπει να εκδοθεί άμεσα.

Ανησυχία για Έρικ Γκριν και Γιάννη Μπουρούση

Ανησυχία υπάρχει στον Ολυμπιακό για τον Ερικ Γκριν. Ο Αμερικανός γκαρντ αισθάνεται έντονες ενοχλήσεις στον Αχίλλειο τένοντα, μετά τον τραυματισμό του στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου του 3ου τελικού.

Στο μεταξύ, ένα καπνογόνο έπεσε στην είσοδο της φυσούνας, μετά τη λήξη του αγώνα κι αφού είχαν περάσει οι παίκτες, το τεχνικό τιμ και τα υπόλοιπα μέλη της αποστολής του Παναθηναϊκού. Άμεσα με πυροσβεστήρες οι άνθρωποι του Ολυμπιακού επενέβησαν, παρουσία του Γιώργου Αγγελόπουλου.

Διαψεύδουν στον Ολυμπιακό πως έπεσε φωτοβολίδα "στυλός", όπως ισχυρίζονται στον Παναθηναϊκό!

Ανησυχία υπάρχει και στον Παναθηναϊκό. Ο Γιάννης Μπουρούσης τραυματίστηκε στη μέση στον 3ο τελικό, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, στο ΣΕΦ.

Ο σέντερ των "πρασίνων" νιώθει έντονο πόνο και εύλογα υπάρχει ανησυχία στις τάξεις των "πρασίνων".

Στο μεταξύ, τον Γιάννη Μπουρούση και τον συνεργάτη του Τσάβι Πασκουάλ, Διαμαντή Παναγιωτόπουλο, ισχυρίζονται στον Παναθηναϊκό πως πέτυχε το καπνογόνο ή η φωτοβολίδα ευθείας βολής που έριξαν οπαδοί του Ολυμπιακού στη φυσούνα, μετά τη λήξη του αγώνα.

Στον Παναθηναϊκό ισχυρίζονται πως πρόκειται για φωτοβολίδα ευθείας βολής, ενώ στον Ολυμπιακό επιμένουν πως ήταν καπνογόνο.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...