Επικός ΑΟΛ, συνέτριψε τις Αμαζόνες με 3-0 στο "Χαλκιοπούλειο"

Πραγματοποιώντας καταπληκτικό παιχνίδι, το καλύτερο φετινό του και ίσως ένα από τα καλύτερά του στα τρία χρόνια παρουσίας του στην Pre League, ο ΑΟ Λαμίας πήρε τεράστια νίκη στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος που έγινε το απόγευμα του Σααββάτου (15/2) στο "Χαλκιοπούλειο", καθώς επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-20, 25-18, 25-18) του ΑΟΝ Αμαζόνες και πήρε πολύτιμο "τρίποντο" για τη συνέχεια του πρωταθλήματος προς την επίτευτξη του φετινού του στόχου.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εκτός από κάποια σημεία στην αρχή του δεύτερου σετ που κάποια λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν στο σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχες, πιάνοντας καταπληκτική απόδοση από τη μέση του σετ και μετά και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-8 (!) όχι μόνο κατάφεραν να αντεπιτεθούν, αλλά από το 14-18 και μετά, να τρέξουν ένα 11-0 σερί και να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-18, πραγματοποιώντας επική ανατροπή κάνοντας το 2-0 και κάπου εκεί, είχαν βάλει τις στέρεες βάσεις για να έρθει η νίκη.

Μια τεράστια νίκη, τόσο από βαθμολογική όσο και από ψυχολογική άποψη, αφού οι Λαμιώτισσες έδειξαν πως μπορούν να κερδίσουν ακόμα και τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας (όπως είναι αυτή της Νέας Ερυθραίας) και έφτασαν πλέον τους 33 βαθμούς και βρίσκονται στο -1 από τον τρίτο, ΖΑΟΝ, ο οποίος ηττήθηκε με 3-1 σετ από την ΑΕΚ στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας. Έτσι η φθιωτική ομάδα έκανε πολύ σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στη διαδικασία των Play Offs από τη στιγμή ειδικά, που η ομάδα της Κηφισιάς, θα αγωνιστεί και αυτή στο "Χαλκιοπούλειο" κόντρα στον ΑΟΛ, το επόμενο Σάββατο (29/2).

Διαβάστε περισσότερα στο φύλλο του "Λ.Τ." της Τρίτης (18/2)