Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό με «διπλό» στη Ρωσία

Πέρασε νικηφόρα (75-66) από την Αγία Πετρούπολη ο Ολυμπιακός, χάρη σε ένα «μαγικό» δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο κόβοντας το μακρινό σουτ των αντιπάλων είχε επιμέρους σκορ 7-22 απέναντι στη Ζενίτ. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, μετά από δύο διαδοχικές ήττες και έφτασαν τις 4 νίκες σε 7 αγωνιστικές στη Euroleague.

H ομάδα του Πειραιά επέτρεψε στους παίκτες του Πασκουάλ να μειώσουν από το -17 στο -3, μέσα στα πρώτα 4 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, ένα απίστευτο κάρφωμα του ΜακΚίσικ και ένα καλάθι του MVP Χασάν Μάρτιν επανέφεραν την τιμή της διαφοράς σε διψήφιο νούμερο πόντων.

Ο Μάρτιν ήταν... αλάνθαστος με 16 πόντους (7/7 δίποντα και 2/2 βολές)! Ο ΜακΚίσικ είχε συνεισφορά 10 πόντων, ενώ η συγκομιδή του Βεζένκοφ ήταν 9 πόντοι, όσοι και του Σπανούλη, που μοίρασε και 5 ασίστ. Θετικός ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Παπανικολάου.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ρωσικής ομάδας, σε τρεις μόνο όμως αγώνες στη διοργάνωση φέτος, καθώς όλοι οι αγώνες της από την 3η έως και την 6η αγωνιστική αναβλήθηκαν ελέω κορονοϊού. Ο Μπίλι Μπάρον πήγε να αλλάξει τον ρου του αγώνα με διαδοχικά τρίποντα στην 4η περίοδο, διάστημα στο οποίο σημείωσε και τους 13 πόντους του, ενώ ο Όστιν Χόλινς πέτυχε και τους 12 πόντους του στην 1η περίοδο, όταν είχε 4/5 τρίποντα!

Τραυματίστηκε στο δεξιό γόνατο ο Άαρον Χάρισον στη 2η περίοδο, δεν αγωνίστηκε ξανά και θα υποβληθεί σε μαγνητικό τομογραφία με την άφιξη της αποστολής του Ολυμπιακού στην Αθήνα.

Στο διερευνητικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβαζε την μπάλα στη ρακέτα, με τον Χασάν Μάρτιν να σημειώνει 8 πόντους και να είναι ο κορυφαίος της ομάδας του Πειραιά. Στον αντίποδα, η Ζενίτ είχε «καυτό» έξω από τα 6.75 τον Όστιν Χόλινς που με 4/5 τρίποντα κρατούσε «ζωντανή» την ομάδα του κι ενώ ο Κέβιν Πάνγκος μοίρασε 5 ασίστ στην 1η περίοδο. Όμως, από ένα τρίποντο πέτυχαν και οι Σλούκας, Παπανικολάου, Τζένκινς και ήταν στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, μετά το 3-2, που η Ζενίτ ανέκτησε την πρωτοπορία, 20-19, με σουτ του Κέι Σι Ρίβερς.

Με 4 διαδοχικούς πόντους του Οκτάβιους Έλις, ο Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά (22-23) και έκτοτε έγινε το «αφεντικό» στο παρκέ της Sibur Arena. Μοναδικό αρνητικό στη 2η περίοδο για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο τραυματισμός του Ααρόν Χάρισον στο δεξιό γόνατο, μετά από άτσαλη προσγείωση σε διεκδίκηση ριμπάουντ με τον Αρτούρας Γκουντάιτς. Ο 26χρονος Αμερικανός κάθισε στον πάγκο και δεν ξαναμπήκε στον αγώνα, ενώ θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία με την επιστροφή της αποστολής στην Αθήνα.

Οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού, έπαιξαν πάντως και για τον Χάρισον μέχρι το ημίχρονο. Το 25-23 ήταν η τελευταία φορά που προηγήθηκε η Ζενίτ, με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς. Εν συνεχεία, χάρη στην ασφυκτική πίεση στην άμυνα, η ομάδα του Πειραιά έκοψε τις προϋποθέσεις για μακρινό σουτ στους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Μόλις 2 πόντους πέτυχαν οι Ρώσοι στα τελευταία 6 λεπτά της 2ης περιόδου έναντι 18 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα! Ο προπονητής του Ολυμπιακού έπαιξε με χαμηλό σχήμα, έχοντας τους Λαρεντζάκη, Σπανούλη και ΜακΚίσικ στην περιφέρεια, και τους Βεζένκοφ, Πρίντεζη στο «4» και το «5» αντίστοιχα. Και μετά από το σερί 2-18 (7-22 το επιμέρους σκορ στη 2η περίοδο), ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με +14, 27-41.

Ο Ολυμπιακός είχε μεν «νεκρά διαστήματα» στην 3η περίοδο, αλλά η μεγάλη διαφορά που είχε «οικοδομήσει» στη 2η, του επέτρεψαν να μην ανησυχήσει. Για τεσσερισήμισι λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μόλις 3 πόντους (τρίποντο του Παπανικολάου) και η Ζενίτ έριξε τη διαφορά στο -8, 36-44, με λύσεις των Πάνγκος, Γκουντάιτις και Πονίτκα. Ο θετικός Λιβιό Ζαν-Σαρλ ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό, ο Χασάν Μάρτιν πέτυχε διαδοχικούς πόντους για το 36-51. Εν συνεχεία, με τρίποντο, 38-54, ο Σακίλ ΜακΚίσικ έφτασε τους 7 προσωπικούς πόντους, ενώ τους 7 πόντους έφτασε και ο Ζαν-Σαρλ «γράφοντας» το 43-58, σκορ 3ης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με 43-60 (+17) δια χειρός Χασάν Μάρτιν, μια διαφορά όμως που ο Μπαρτζώκας είδε να εξανεμίζεται μέσα σε 4 λεπτά! Ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τη Ζενίτ ήταν ο Μπίλι Μπαρόν, ο οποίος ξεκίνησε με δύο διαδοχικά τρίποντα στην 4η περίοδο (49-60). Ο Άλεξ Πόιθρες πέτυχε τους επόμενους 4 πόντους των γηπεδούχων (53-60) και ο Μπίλι Μπαρόν φτάνοντας τους 8 πόντους έφερε στο -5 τη Ζενίτ (55-60) μετά από σερί 12-0 από την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου!

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, πέτυχε τους πρώτους πόντους της ομάδας του αμέσως μετά και μάλιστα με τρίποντο (55-63), αλλά οι Μπαρόν και Ζούμπκοφ απάντησαν για το 60-63! Σαν από... μηχανής Θεός, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εύστοχος σε τρίποντο, ο ΜακΚίσικ έκανε το 60-68 με ένα απίστευτο κάρφωμα και ο Χασάν Μάρτιν επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή 60-70 (+10), από ασίστ οτυ ΜακΚίσικ. Απέμεναν 2:07 λεπτά, ο Πάνγκος ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά έκανε απλώς το 66-75 στα 13΄΄ πριν τη λήξη που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1), Πάνγκος 9 (3), Χόλινς 12 (4), Τόμας 7 (1), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7, Πονίτκα 4, Γκουντάιτς 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1), Σλούκας 3 (1), Μάρτιν 16, Βεζένκοφ 9 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 7, Τζένκινς 3 (1), Έλις 4, ΜακΚίσικ 10 (1) .