ΕΠΣΦ/Α' Κατηγορία: Η Αταλάντη πήρε το ντέρμπι, συνέχισαν με νίκες Καλαπόδι, Στυλίδα και Μαλεσίνα

Η Αταλάντη ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας, καθώς επικράτησε με 1-0,  εντός έδρας, της μέχρι σήμερα πρωτοπόρου, Δάφνης Λιβανατών. Η ομάδα των Λιβανατών ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της, Γκρέκα, στο 90' ενώ το "χρυσό" τέρμα για τους γηπεδούχους, πέτυχε ο Τζελιλάι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Στυλίδα πέρασε με νίκη από το γήπεδο του Μοσχοχωρίου όπου επικράτησε με 1-0 του Νέου Κρικέλλου και σε συνδυασμό με την ήττα της Δάφνης Λιβανατών, βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 13 βαθμούς, ενώ μεγάλη "μάχη" γίνεται για τη δεύτερη θέση, όπου εκτός της Δάφνης, "συγκατοικούν" σε αυτή η Μαλεσίνα, μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 επί του Αστέρα Σταυρού ενώ το Καλαπόδι, μετέτρεψε σε... περίπατο το παιχνίδι με τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου καθώς επιβλήθηκε με το ευρύ 6-0 εντός έδρας. Και οι τρεις ομάδες βρίσκονται στο -1 από την κορυφή και πλέον η "μάχη" για την κατάκτηση του τίτλου... ανάβει για τα καλά, με την Αταλάντη να πλησιάζει στο -3 από την κορυφή και στο -2 από τη δεύτερη θέση.

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα Μοσχοχωρίου που επιβλήθηκε με 3-2 των Καμένων Βούρλων στο γήπεδο της λουτρόπολης ενώ στις νίκες επέστρεψε και ο Ευρυτανικός που μετά την ήττα του στις Λιβανάτες το περασμένο Σάββατο, τώρα πήρε το "τρίποντο" με 1-0 σε βάρος του Όμβρου. Τη νίκη πανηγύρισε και η Προοδευτική Λάρυμνας που επικράτησε εντός έδρας του Αστέρα Αγίου Σεραφείμ με 2-1 ενώ το ρεπό του πραγματοποίησε ο Κηφισσός Κάτω Τιθορέας.