ΕΠΣΦ/Α' Κατηγορία: Ισόπαλο το μεγάλο λοκρικό ντέρμπι Μαλεσίνας-Δάφνης Λιβανατών

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας που έγινε στο γήπεδο της Μαλεσίνας ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Δάφνη Λιβανατών, με τις δύο ομάδες, να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 και να συνεχίζουν έτσι να αποτελούν το δίδυμο της κορυφής, φτάνοντας πλέον τους 16 βαθμούς, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο σερί τους.

Το μεγάλο "δώρο" που ήθελε από τους Λοκρούς, εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός Λαμίας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Κεραυνού Βαθυκοίλου με 4-0 και πλέον έφτασε τους 15 βαθμούς και το -1 από το δίδυμο της κορυφής, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην εξέλιξη της μάχης για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα Σταυρού, ο οποίος επικράτησε δύσκολα των Καλυβίων εντός έδρας με 1-0 με το γκολ που πέτυχε ο Νασιακόπουλος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Πέτρου Καραΐσκου, αγωνιζόταν με 10 παίκτες για περισσότερα από 20 λεπτά, λόγω αποβολής του Νίκου Μόσχου στο 68'.

Εύκολο απόγευμα στην Αρκίτσα για την Προοδευτική Λάρυμνας, η οποία επιβλήθηκε με 5-1 του τοπικού Δαφνησιακού και έφτασε πλέον τους 12 βαθμούς, πιάνοντας στην τρίτη, ουσιαστικά, θέση της βαθμολογίας, τον Αστέρα Σταυρού.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, εκεί όπου η τοπική Νίκη και η Στυλίδα, αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Η ομάδα της ανατολικής Φθιώτιδας, είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από το 59' ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή τους απόδοση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και να φτάσουν έτσι τους 4 πόντους στη βαθμολογία και να πιάσουν τον Δαφνησιακό Αρκίτσας και τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου που δεν έπαιξε αυτή την αγωνιστική, αφού πραγματοποίησε το ρεπό του.

Το Ρεγγίνι, πήρε το... ντέρμπι των νεοφώτιστων της κατηγορίας, επικρατώντας με 1-0 της Ηράκλειας στο γήπεδο του Μώλου, ενώ την πρώτη του φετινή νίκη, πανηγύρισε και ο Ευρυτανικός ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Νέου Κρικέλλου με 1-0 χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Χριστόπουλου στο 77'. Οι "πράσινοι" αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με 10 παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Γιολδάση, ενώ από πλευράς γηπεδούχων, υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα.