Έσωσε τα προσχήματα στο τέλος ο Πάρντο για τον κακό Ολυμπιακό

Εφιαλτική ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στο φετινό Champions League. Τουλάχιστον δύο κλάσεις ανώτερη, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επιβλήθηκε πιο εύκολα απ΄όσο δείχνει το τελικό 3-2 των πρωταθλητών Ελλάδας στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ουσιαστικά τους περιορίζει σε... διακοσμητικό ρόλο στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης, δεδομένης της παρουσίας και των Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους. Τα γκολ των Ντουμπιά (2΄), Ζέλσον Μάρτινς (13΄) και Μπρούνο Φερνάντες (43΄), διάστημα στο οποίο οι Πορτογάλοι είχαν και δύο δοκάρια. Ο Πάρντο πέτυχε δύο γκολ, στο 89΄ και στο 93΄, αλλά απλώς περιόρισε την έκταση της ήττας.

Στο δίλημμα Μάριν ή Φορτούνης, ο Μπέσνικ Χάσι... απάντησε επιλέγοντας και τους δύο δημιουργικούς χαφ στη βασική ενδεκάδα, με τον Οτζίτζα να ξεκινά δίπλα στον Ζιλέ. Μία επιλογή που εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκε καταστροφική, αφού έκανε τους γηπεδούχους πολύ ευάλωτους στις ταχύτατες αντεπιθέσεις της Σπόρτινγκ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κριστιάνο Πιτσίνι ξεπέρασε το πρόβλημα στον αστράγαλο και πήρε κανονικά τη θέση του στο δεξί άκρο της πορτογαλικής άμυνας, ενώ η έκπληξη του Ζόρζε Ζεσούς ήταν η επιλογή του Σεϊντού Ντουμπιά αντί του Μπας Ντοστ στην κορυφή της επίθεσης. Ο Αφρικανός δικαίωσε τον προπονητή του με το ξεκίνημα του ματς, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά από σέντρα του Ακούνια και άνοιξε το σκορ, "παγώνοντας" το "Γ. Καραϊσκάκης".

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να "βγάλει" αντίδραση και σε μία σεμιναριακή αντεπίθεση στο 13΄ η Σπόρτινγκ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Ντουμπιά να γίνεται δημιουργός και τον Ζέλσον Μάρτινς να τελειώνει τη φάση με άψογο πλασέ. Σε ανάλογη φάση στο 18΄, με τον Ντουμπιά να "ανοίγει" και πάλι την κόντρα, το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες σταμάτησε στο δοκάρι, δύο λεπτά αργότερα ο Καπίνο πρόλαβε τελευταία στιγμή τον ασταμάτητο Ιβοριανό και στο 22΄ έσωσε και πάλι την εστία του απέναντι στον Κόατες (ο Ουρουγουανός σέντερ μπακ είχε βγει πρώτος στην αντεπίθεση!). Δύο άστοχα σουτ από Οτζίτζα και Καρσελά κι ένα χλιαρό σουτ του Φορτούνη από καλή θέση ήταν ό,τι προσπάθησαν να κάνουν οι "ερυθρόλευκοι", ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι στο 40΄ με τον Ζέλσον Μαρτίνες, πάλι από ενέργεια του Ντουμπιά, για να φτάσουν σε ακόμη ένα εύκολο γκολ στο 43΄ με τον Μπρούνο Φερνάντες, από βαθιά μπαλιά του Κόατες.

Με την είσοδο του Ζντιέλαρ αντί του Φορτούνη στο β΄ μέρος, ο Ολυμπιακός έγινε πιο συμπαγής και έκλεισε κάπως τους διαδρόμους. Θα μπορούσε μάλιστα να μειώσει στο 62΄, όμως το πλασέ του Τζούρτζεβιτς έδιωξε προ της γραμμής ο Κόατες. Η Σπόρτινγκ σαφώς... κατέβασε ταχύτητα στο β΄ ημίχρονο, αλλά έστω κι έτσι είχε ακόμη ένα δοκάρι στο 88΄ με τον Ντοστ. Στο φινάλε του αγώνα, τα δύο γκολ του Πάρντο, στο 89΄ με ατομική ενέργεια και ωραίο διαγώνιο σουτ, και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με προβολή από σέντρα του Φιγκέιρας, μετρίασαν τις κακές εντυπώσεις που άφησαν οι "ερυθρόλευκοι".

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού που είχαν απομείνει στις εξέδρες (καθώς αρκετοί αποχώρησαν νωρίς) αποθέωσαν τον Κολομβιανό, που αν μη τι άλλο έδειξε ότι αξίζει θέση στο ρόστερ και περισσότερες ευκαιρίες από τον Χάσι.