Έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός, 1-1, με τον Αστέρα Τρίπολης

Ο Ολυμπιακός διανύει περίοδο αγωνιστικής κρίσης, όπως απέδειξε κι απόψε παραχωρώντας ισοπαλία (που ήταν σαν ήττα) στο άδειο γήπεδό του απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 1-1, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε από τα πέναλτι του Μανιά στο 55΄ και του Τζούρτζεβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο πρωταθλητής μετρά ήδη τέσσερις χαμένους βαθμούς ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές κι αυτό ενδεχομένως να προοιωνίζεται εξελίξεις, αφού η εικόνα των «ερυθρόλευκων», από τον αγώνα με τη Λαμία κι ένθεν, είναι απογοητευτική, οπότε το ντέρμπι με την ΑΕΚ, την ερχόμενη αγωνιστική, θα είναι κομβικής σημασίας για την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι παρασύρθηκαν στο τέμπο των Αρκάδων και σπατάλησαν το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Χάσι δεν είχαν δημιουργία, δεν μπορούσαν να βάλουν παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, ο Τζούρτζεβιτς και μόνος ήταν αλλά και δεν έπαιρνε σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα οι όποιες απειλές προς την εστία του Αθανασιάδη να προέρχονται είτε από στατικές φάσεις είτε από σουτ εκτός περιοχής.

Ουσιαστικά, το καλό διάστημα των Πειραιωτών στο πρώτο μισό του αγώνα συμπυκνώθηκε στο πεντάλεπτο από το 36΄ έως το 40΄. Στην πρώτη φάση το σουτ του Οφόε έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 38΄ νέα προσπάθεια του Βέλγου κόντραρε και πέρασε κόρνερ, στο 39΄ η κεφαλιά του Ένχελς από κόρνερ του Σεμπά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 40΄ ο Αθανασιάδης μόλις που πρόλαβε τον Τζούρτζεβιτς.

Ο καλοστημένος Αστέρας του Σάββα Παντελίδη κέρδισε πέναλτι σε ανύποπτη φάση, όταν στο 54΄ ο Ρομαό πήγε σαν πρωτάρης στην μπάλα στο γύρισμα του Ισνάλδο από τη γραμμή του άουτ, τη βρήκε με το χέρι και το καταφανές πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μανιάς στο επόμενο λεπτό για το 0-1.

Ο Χάσι πέρασε αμέσως Εμενίκε και Πάρντο αλλάζοντας το σχηματισμό σε 4-4-2, ο Νιγηριανός είχε δοκάρι στο 63΄ με κεφαλιά, αλλά χρειάστηκε να φτάσει ο αγώνας στο 84ο λεπτό για να ξανακάνει φάση ο Ολυμπιακός, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς.

Πριν απ΄ αυτό, πάντως, είχε χρειαστεί η επέμβαση του Καπίνο στο τετ α τετ με τον Καλτσά για να παραμείνει το σκορ στο 0-1, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Καλτσάς έβγαλε τον Δουβίκα σε νέο τετ α τετ, αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας νίκησε κι εκείνον.

Κι ενώ ο αγώνας όδευε στη λήξη του, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το σουτ του Ανδρούτσου βρήκε στον Ιγκλέσιας, κατά πάσα πιθανότητα στη μασχάλη του. Ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα κι ο Τζούρτζεβιτς από τα 11 μέτρα άνοιξε λογαριασμό στην Ελλάδα, σώζοντας ένα βαθμό για την ομάδα του.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός έδειξε κι απόψε πως τη συγκεκριμένη περίοδο είναι χωρίς φρεσκάδα και ενέργεια, με χαμηλή ψυχολογία κι εμφανείς αγωνιστικές αδυναμίες σε όλες τις γραμμές του: από την αμυντική και ανασταλτική λειτουργία, ως το δημιουργικό μέρος του παιχνιδιού και την επίθεση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ένχελς, Ρομαό (Ανδρούτσος), Ζιλέ, Ζντιέλαρ, Οτζίτζα-Οφόε, Σεμπά, Μάριν (57΄ Εμενίκε), Καρσελά (57΄ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης)Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ιγκόρ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ισνάλδο (60΄ Τσουκαλάς), Μαντίντα (77΄ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Μανιάς.