Euroleague: Άνετος και ωραίος ο Ολυμπιακός, 85-59 τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ολυμπιακός... ενεργοποίησε την άμυνα του στην τρίτη περίοδο και χωρίς να... ιδρώσει αύξησε σε 6-2 το ρεκόρ του στην Euroleague, «πιάνοντας» στην κορυφή την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 85-59 του Ερυθρού Αστέρα, για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους Σέρβους, που «έπεσαν» στο 2-6, να είναι ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο.

Σταθερή αξία στο παιχνίδι του Ολυμπιακού ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πρωταγωνίστησε και χθες με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χόλις Τόμπσον με 14 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στη... διαβολοβδομάδα της Euroleague (2 στα 2), κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο «ερυθρόλευκος» κόσμος να αποθεώσει τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, μετά τα όσα... ακούστηκαν εις βάρος του από την εντός έδρας ήττα με τον Παναθηναϊκό.

Στα απρόοπτα της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου. Ο διεθνής φόργουορντ χτύπησε στον αυχένα, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και αποχώρησε για τα αποδυτήρια, προκειμένου να εξεταστεί από το ιατρικό επιτελείο των Πειραιωτών.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, που υπέστη την τέταρτη διαδοχική ευρωπαϊκή ήττα του, ξεχώρισε ο Τέιλορ Ρότσεστι με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59.

Ο Ολυμπιακός εστίασε το παιχνίδι του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ να «χτυπούν» κοντά στο καλάθι οι «ερυθρόλευκοι» σήκωσαν με το... καλημέρα κεφάλι στο σκορ, ενώ όταν μπήκε στην... εξίσωση και ο Στρέλνιεκς από τα 6.75 οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο 6΄ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (+11, 18-7), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (22-13). Ωστόσο, στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα έχασε τη διάρκειά της στην άμυνα, δεν έλεγξε τα ριμπάουντ και υποπίπτοντας σε 6 λάθη μέχρι το ημίχρονο έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει στους -3 (30-27 στο 15΄). Γρήγορα όμως υπήρξε ανασύνταξη και με τον Ρόμπερτς να εκτελεί από τα 6.75, ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τη διαφορά, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (47-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» την αναμέτρηση... Οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνα τους, κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 18-9, εκτόξευσαν στο 28΄ τη διαφορά στο +19 (65-46), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 26΄ και με το σκορ 61-45 υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, καθώς δημιουργήθηκε αποπνικτική ατμόσφαιρα εντός του αγωνιστικού χώρου, από δακρυγόνο που έπεσε έξω από το ΣΕΦ. Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να φτάνουν χωρίς... άγχος στο τελικό 85-59.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Ρόσι (Ιταλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 11 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 13, Στρέλνιεκς 9 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 6 (2), Ουίλτζερ, Τόμπσον 14 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελ, Ραντίτσεβιτς 2, Ντάνγκουμπιτς 3, Λάζιτς, Αντιτς 9 (3), Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 6 (1), Ρότσεστι 20 (4), Λεσόρτ 1, Γιοβάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 6.

Σφαιρόπουλος: «Ο κόσμος να στηρίζει την ομάδα»

Τη σημασία της άμυνας, επισήμανε στη συνέντευξη Τύπου, μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Ερυθρού Αστέρα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος ευχαρίστησε τον κόσμο για τη στήριξη στο πρόσωπό του, ενώ ζήτησε περισσότερη εμπιστοσύνη στην ομάδα.

«Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη στήριξη σε μένα και την ομάδα», είπε αρχικά ο τεχνικός του Ολυμπιακού και πρόσθεσε: «Ο κόσμος σίγουρα πικραίνεται όταν χάνουμε από τον Παναθηναϊκό, αλλά κι εμείς το ίδιο. Ο αθλητισμός είναι έτσι. Πρέπει να εμπιστεύονται την ομάδα γιατί δουλεύει και παίρνει τίτλους. Θέλουμε τον κόσμο να στηρίζει την ομάδα και στα δύσκολα, γιατί το αξίζει».

Μιλώντας για την κριτική που δέχτηκε για το επιθετικό παιχνίδι στις προηγούμενες αναμετρήσεις, δήλωσε: «Είχα πει και τότε ότι το μπάσκετ δεν το έχουμε ξεχάσει. Μπορεί να έχεις ένα μομέντουμ 2-3 αγώνων που να μην αποδώσεις όσο καλά μπορείς στην επίθεση, γι' αυτό λέω πάντα πως η άμυνα κερδίζει τα ματς και βοηθά την επίθεση.

Με την αποφασιστικότητα που έχουμε πλέον παίζουμε καλύτερα και μπροστά. Μέχρι και το ματς με την Κίμκι όλοι έλεγαν πως η ομάδα έπαιζε καλά και στην επίθεση. Έτυχε να μην παίξουμε 1-2 ματς καλά. Η ομάδα έχει πολλές επιλογές στην επίθεση, λειτουργεί καλά και με πλουραλισμό, όπως και σήμερα. Αυτή είναι η έννοια της ομάδας».

Τέλος, σχολιάζοντας τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, τόνισε: «Αξίζαμε τη νίκη, από την αρχή ως το τέλος ελέγξαμε το ρυθμό. Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να παίξουμε ένα καλό παιχνίδι.

Αμυντικά περιορίσαμε τον αντίπαλο εκτός από κάποιες στιγμές. Γενικά κάναμε ένα καλό αμυντικό παιχνίδι και στην επίθεση κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα και βρήκαμε καλά σουτ. Η τελική διαφορά πιστεύω πως δείχνει πόσο καλό ήταν το παιχνίδι μας».

Ο... δάσκαλος (Ομπράντοβιτς) νίκησε τον... μαθητή (Ιτούδη)

Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Euroleague, η Φερναμπαχτσέ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς «έσπασε» το αήττητο της έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, «ρίχνοντας» τους Ρώσους από την κορυφή της κατάταξης (6-2).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, πάντως, χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο για να φτάσει σε ένα πολύτιμο «διπλό», δύο ημέρες μετά το... πατατράκ από τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη και με το τελικό 95-93 (83-83κ.α.) αύξησε σε 5-3 το ρεκόρ της.

Με ρεκόρ καριέρας σε πόντους (31π.), ο Γιαν Βέσελι ήταν ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των Τούρκων στη Μόσχα, τη στιγμή που ο Νικολό Μέλι (11π.) αναδείχθηκε σε ήρωα της τελευταίας στιγμή, σημειώνοντας το buzzer beater δίποντο της νίκης. Ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 31 λεπτά «αγγίζοντας» το νταμπλ νταμπλ σε πόντους (10) και ασίστ (9), ενώ είχε και 3 κλεψίματα.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ (20π.) προσπάθησε να κρατήσει αλώβητη την έδρα της ομάδας του, σημείωσε το... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ από τον Μέλι) του... προσπεράσματος (83-82) στα 15΄΄ για τη λήξη της κανονικής περιόδου, αλλά ο Ουαναμέικερ με 1/2 βολές ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την ήττα της ΤΣΣΚΑ καμία ομάδα πλην του Παναθηναϊκού δεν έχει καταφέρει να κρατήσει αλώβητη την έδρας, μετά από 8 αγώνες στην Euroleague.

Νίκη με ανατροπή η Αρμάνι

Ένα πεντάλεπτο έντονης παραγωγικότητας και «ασφυκτικής» άμυνας ήταν αρκετό για την Αρμάνι Μιλάνο, προκειμένου να σημειώσει την ανατροπή, επιστρέφοντας από το -11 (46-57) και να φτάσει στη δεύτερη διαδοχική νίκη της στην Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-5.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι επικράτησε με 71-62 της Μπάμπεργκ στο «Mediolanum Forum», για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην τέταρτη ευρωπαϊκή αποτυχία τους.

Οι Τζέρελς (12π.) και Ταρτσέφσκι (12π.) οδήγησαν την επίθεση της Αρμάνι, ενώ από την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Ράιτ με 12 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης έμεινε στο παρκέ για 19 λεπτά με απολογισμό 7 πόντους,  2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα (3-5) επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές αποτυχίες, υπερασπίζοντας την έδρα της με 89-71 επί της Βαλένθια, που πλέον μετρά τέσσερις σερί ευρωπαϊκές «σφαλιάρες». Οριόλα (14π.), Μοερμάν (13π.), Σεραφέν (12π.) και Ρίμπας (11π.) ήταν οι... διψήφιοι πρωταγωνιστές των Καταλανών.

Σε αναμετρήσεις της 8ης αγωνιστικής στη Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ              81-82

Κίμκι (Ρωσία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)            69-77

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Μάλαγα (Ισπανία)           89-57

Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Μπασκόνια (Ισπανία)  77-97

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)        93-95 παρ. (83-83κ.α.)

MVP ο... διαστημικός Καλάθης

Η... εκκωφαντική εμφάνιση του Νικ Καλάθη, που είδε το τριπλ νταμπλ να του... γλιστρά για ένα ριμπάουντ, ανέδειξε τον έμπειρο γκαρντ του Παναθηναϊκού σε πολυτιμότερο παίκτη της 8ης αγωνιστικής στην Euroleague.

Ο 28χρονος πρωταγωνίστησε στο τεράστιο «διπλό» των «πράσινων» στο «Σινάν Ερντέμ» επί της Αναντολού Εφές, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας σε πόντους και index. Στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε απολογισμό 29 πόντους (7/13δ., 3/4τρ., 6/8β.), 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ, συγκεντρώνοντας 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (index).