Euroleague: Ηττα - αυτοκτονία του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, 71-80 από τη Γαλατασαράι

Η Γαλατασαράι δεν «συγχώρεσε» τα «νεκρά» διαστήματα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν, 80-71, στο ΣΕΦ, παρά το +16 στη δεύτερη περίοδο, μετά από επιμέρους σκορ 11-22 υπέρ της τουρκικής ομάδας στο 3ο δεκάλεπτο.

Βεβιασμένες επιλογές στην 4η περίοδο, λάθη και αστοχία στέρησαν από τον Ολυμπιακό τη δεύτερη θέση (σε ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης), στην προσπάθεια εξασφάλισης του πλεονεκτήματος έδρας. Πλέον, ο Ολυμπιακός μετρά 18 νίκες-8 ήττες (19-7 η Ρεάλ Μαδρίτης) έχοντας ιδιαίτερα δύσκολο πρόγραμμα στις 4 εναπομείνασες αγωνιστικές με Ερυθρό Αστέρα εκτός, Ρεάλ Μαδρίτης εντός, Αναντολού Εφές και ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκτός. Με 4/5 τρίποντα, εκ των οποίων τα δύο στο τέλος, ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ είπε «όχι» στην ομάδα του Πειραιά.

Ο Τάιους είχε 14 πόντους και 13 ο Κοκσάλ για τη Γαλατά που έχει μείνει οριστικά εκτός πρόκρισης στα πλέι οφ (9-17) και έπαιξε απελευθερωμένα και χωρίς άγχος. Μοναδικοί παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων για τους Πειραιώτες οι Γιώργος Πρίντεζης και Έρικ Γκριν με 14 πόντους έκαστος. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 2/20 τρίποντα (και τα δύο από τον Γκριν), με την τουρκική ομάδα να μετρά 10/16 έξω από τα 6.75. Κι όμως, η ομάδα του Πειραιά είχε 22 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 8 της Γαλατά...

Ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος επέστρεψε στην Αθήνα για να συνεχίσει την αποθεραπεία του εμφανίστηκε στο παρκέ του ΣΕΦ και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 27-14,  48-35, 59-57, 71-80

Με εντολή να τροφοδοτείται ο Πρίντεζης μετά το τζάμπολ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-9 χάρη σε 7 πόντους του υπαρχηγού του. Το σκοράρισμα ανέλαβε εν συνεχεία ο Παπανικολάου, ενώ ο Μιλουτίνοβ έκανε εξαιρετική δουλειά σε πόντους και ριμπάουντ. Αν και η Γαλατασαράι απαντούσε με διαφορετικό πρωταγωνιστή κάθε φορά, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν γρήγορα το ρυθμό τους, έχοντας ηγέτη τον Πρίντεζη. Με επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγαν με +11, 22-11 και 25-14, όταν ο Έρικ Γκριν ευστόχησε σε τρίποντο. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε ο Μιλουτίνοβ, 27-14. Ο Σφαιρόπουλος έριξε τον Δημήτρη Αγραβάνη στο παρκέ με την έναρξη της 2ης περιόδου, με τον νεαρό φόργουορντ να σημειώνει 5 πόντους και να παίρνει 4 ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο. Σπανούλης και Γκριν από την περιφέρεια και ο Μπιρτς στη ρακέτα οδηγούσαν εκ τους ασφαλούς σε αυτό το διάστημα τον Ολυμπιακό που ξέφυγε τέσσερις φορές με +16 (40-24, 42-26, 44-28 48-32). «Κλειδιά» της υπεροχής των «ερυθρόλευκων» ήταν η υπεροχή στα ριμπάουντ (23 ο Ολυμπιακός, 14 η Γαλατά στο α΄ μέρος), τα 19/33 δίποντα της ομάδας του Πειραιά, αλλά και τα 7 λάθη των παικτών του Εργκίν Αταμάν. Μόνο ο Πάτρικ Γιανγκ δεν αγωνίστηκε στο α΄ μέρος από πλευράς γηπεδούχων, ενώ μόνο ενάμιση λεπτό έμεινε στο παρκέ ο Ουότερς. Οι Άλεξ Τάιους (8π.) και Μπρούνο Φιτιπάλντο (6) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας της Κωνσταντινούπολης μέχρι το ημίχρονο, 48-35.

Μία ακόμη φορά, ο Ολυμπιακός είχε νεκρά διαστήματα στην 3η περίοδο. Με επιμέρους σκορ 11-22, τον Γκοκσενίν Γκοξάλ να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Όστιν Ντέι 5, η Γαλατασαράι «ροκάνισε» τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4 εύστοχα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο (Μίτσοβ, Νταγιέ, Γκιουλέρ και Κοκσάλ). Με 1:09 για την ολοκλήρωση του, ο Νταγιέ ισοφάρισε σε 57-57, ενώ ο Ουότερς έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 59-57, στο 30΄. Η Γαλατασαράι δεν είχε να χάσει τίποτα, έπαιζε απελευθερωμένη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της μετά την ανατροπή και τελικά... νίκησε! Ο Μίτσοφ έκανε το 64-66 και το 66-68. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αναθάρρησαν με το τρίποντο του Έρικ Γκριν, 69-68. Όμως, η συνέχεια ήταν απογοητευτική, αφού ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκιουλέρ εύκολα κάτω από το καλάθι «έγραψε» το 69-70 και τα δύο τρίποντα του Μίτσοφ που ακολούθησαν, 69-76, έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόωρη εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ. Με το σκορ 71-77, το τρίποντο του Μάντζαρη βρήκε σίδερο στα 34΄΄, με τον Κοκσάλ να «σφραγίζει» τη μεγάλη νίκη της Γαλατασαράι στο ΣΕΦ, με 3 βολές.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ορντοφ (Κροατία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 7, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7, Ουότερς 4, Αγραβάνης 5, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Εργκίν Αταμάν): Μίτσοφ 18 (4), Φιτιπάλντο 6 (2), Τάιους 14, Κορκμάζ 3, Αράρ 4, Χατσίγιεβα, Πλάις 6, Ντέι 8 (1), Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ (2), Κοκσάλ 13 (1)

Σφαιρόπουλος:« Συνεχίζουμε, ελέγχουμε την κατάσταση»

Η ήττα από την Γαλατασαράι στο ΣΕΦ ήταν ένα πολύ καλό μάθημα για τον Ολυμπιακό, όπως παραδέχθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα. Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» έκανε λόγο για «πανηγυρική ατμόσφαιρα» πριν το παιχνίδι, ωστόσο, όπως παραδέχθηκε «ελέγχουμε την κατάσταση και συνεχίζουμε».

«Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα και ένα κακό δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήμασταν επιθετικοί και δεν παίξαμε καλή άμυνα, αν και στο ημίχρονο συζητήσαμε για το αμυντικό κομμάτι, στο οποίο η Γαλατά είναι πολύ επικίνδυνη και αν βρει ρυθμό μπορεί να απειλήσει. Επιθετικά είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ και εύκολα λέι απ που χάσαμε. Αυτό μας προκάλεσε νευρικότητα και στην άμυνα», σχολίασε για το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης ο Σφαιρόπουλος και πρόσθεσε:

«Είμαστε σε θέση που ελέγχουμε την κατάσταση και συνεχίζουμε. Έχουμε άλλα τέσσερα ματς μπροστά μας και αυτό που έγινε σήμερα ήταν ένα καλό μάθημα από την άποψη ότι μερικοί έλεγαν πως είμαστε ήδη στο final 4. Το μόνο που έχουμε πετύχει είναι η πρόκριση στα play off και θα πρέπει να προσπαθήσουμε πλέον για το πλεονέκτημα έδρας. Αυτός είναι ο στόχος που έχουμε για το διάστημα που ακολουθεί.

Αυτό είπα και στους παίκτες μου πριν τον αγώνα, αλλά δυστυχώς η ατμόσφαιρα ήταν λίγο πανηγυρική. Πρέπει να εστιάσουμε στο επόμενο παιχνίδι, πρώτα στο ελληνικό πρωτάθλημα και μετά στην Ευρωλίγκα».

Έχασε και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τη Μπασκόνια

Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηττήθηκε στην 26η αγωνιστική της Euroleague, γεγονός που δεν επέφερε καμία απολύτως αλλαγή στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Η Μπασκόνια με το 79-78 επί των Ρώσων έφτασε τις 15 νίκες, όσες έχουν οι Παναθηναϊκός και Ερυθρός Αστέρας και η μάχη για την 5η θέση συνεχίζεται. Ο Τεόντοσιτς με δύο «κολλητά» τρίποντα στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και με μία εξαιρετική ασίστ στον Ογκουστίν πήγε να πάρει μόνο τους το ματς, αλλά το λάθος του Ογκουστίν και το καλάθι-νίκης του Λάρκιν έκριναν την αναμέτρηση.