Euroleague: Μεγάλη νική για τον Ολυμπιακό, 77-69 τον Παναθηναϊκό

Μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη, με 77-69, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, για την πρεμιέρα του β΄ γύρου στην α΄ φάση της Euroleague. Mε 11 νίκες - 5 ήττες οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε συνδυασμό με τη νίκη τους και στο ΟΑΚΑ στον πρώτο γύρο, έχουν το πλεονέκτημα ακόμη και σε ισοβαθμία με τους «πράσινους» (9-7).

Ανήμερα των Φώτων, ο Ολυμπιακός είχε πολλούς πρωταγωνιστές σε διαφορετικά σημεία του αγώνα, παίρνοντας πολύτιμη βοήθεια από όσους ήρθαν από τον πάγκο. Εστω κι αν απώλεσε διαφορά 8 πόντων (15-7 στην 1η περίοδο και 19-11 στην αρχή της 2ης) και επέτρεψε στους Τζέιμς, Κέι Σι Ρίβερς (έπαιζαν μόνοι τους για τον Παναθηναϊκό) να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους (43-46 και 45-48), ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα τα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις να «γκρεμίσει» τα όνειρα των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Παπαπέτρου με 13 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Σπανούλης (και 7 ασίστ), 11 ο Μπιρτς (και 9 ριμπάουντ), 10 ο Έρικ Γκριν, ενώ από 7 είχαν οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι. Αυτή η νίκη όμως δεν είχε... μεγάλο πρωταγωνιστή, αλλά ήταν μια νίκη ομάδας! Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 24 πόντους και ο Κέι Σι Ρίβερς 23 για τον Παναθηναϊκό, αλλά ήταν μόνοι.

Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη των «ερυθρόλευκων» απέναντι στον Παναθηναϊκό, 3η εφετινή και 8η σε 11 ευρωπαϊκά ντέρμπι «αιωνίων» στην ιστορία. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μετρά πλέον 12 νίκες - 3 ήττες απέναντι στον Παναθηναϊκό ως τεχνικός της ομάδας του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69

Με τον Τζεντίλε... έκπληξη στην πεντάδα του Παναθηναϊκού και τον Καλάθη να ευστοχεί στα δύο πρώτα καλάθια, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-5. Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έκανε γρήγορα 4 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι έβαλαν την μπάλα στο low post, με τον Πρίντεζη να κερδίζει φάουλ, ενώ ο Μπιρτς, όπως και στην 1η περίοδο κόντρα στη Φενέρ ανέλαβε δράση στη ρακέτα για το 7-5. Ο Καναδός σέντερ του Ολυμπιακού έφτασε τους 9 πόντους, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 11-5 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε και 6 ριμπάουντ.

Ο Πασκουάλ έριξε στο παρκέ τους Τζέιμς και Μπουρούση (τον μάρκαρε ο Μιλουτίνοφ που πέρασε στη θέση του Μπιρτς), ενώ ο Παπαπέτρου που μπήκε αντί του Πρίντεζη για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσε με 2/2 βολές το 15-7 (+8), απόρροια της πίεσης στην άμυνα από τους «ερυθρόλευκους», την υπεροχή στα ριμπάουντ (13 - 7 στο 10΄), αλλά και την ευστοχία από τη γραμμή του φάουλ (9/10 - 0/2). Όμως, ο Τζέιμς με την είσοδό του στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου πέτυχε 6 πόντους για το 17-11 στο 10ο λεπτό. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου «έπιασαν» ξανά το +8 (19-11) δια χειρός Μιλουτίνοφ, αλλά Μάικ Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς ήρθαν από τον πάγκο και άλλαξαν την εικόνα για τους «πράσινους». Μετά το 19-13 του Τζέιμς, ο Ρίβερς πέτυχε 10 διαδοχικούς πόντους για το 24-23 (επιμέρους σκορ 5-12).

Ο Ολυμπιακός βρήκε 6 σερί πόντους από τον Κώστα Παπανικολάου (30-23). Ο Μπουρούσης διαμόρφωσε το 32-28 με τρίποντο, αλλά χρεώθηκε με 3ο φάουλ, πάνω στον Γιανγκ (34-28). Όμως, ο Παναθηναϊκός παίρνοντας τους 27 από τους 37 πόντους του στο α΄ μέρος από τους Τζέιμς (14π.), Ρίβερς (13π.) απείλησε ξανά, μειώνοντας και πάλι στον πόντο, 38-37 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην 3η περίοδο ο Πασκουάλ επέμεινε, εύλογα, στην παρουσία των δύο κορυφαίων τους στην πεντάδα, ενώ και ο Σφαιρόπουλος εμπιστεύτηκε αυτούς που είχαν δείξει σε καλή βραδιά στο μέρος (οι δύο τεχνικοί δεν έκαναν το rotation που έκαναν στο πρώτο 20αλεπτο). Κι ενώ ο Πρίντεζης σημείωσε τους 3 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού, ο Κέι Σι Ρίβερς απάντησε με νέο δικό του σερί 6-0 δίνοντας προβάδισμα και πάλι στον Παναθηναϊκό, 41-43. Ακολούθησαν δύο βολές του Σπανούλη, με τον Τζέιμς να απαντά με τρίποντο, 43-46. Με δύο ακόμη βολές του αρχηγού του, ο Ολυμπιακός πλησίασε 45-46, με τον Τζέιμς να «γράφει» το 45-48. Το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως είχε ερυθρόλευκη υπογραφή και συγκεκριμένα αυτή των Παπαπέτρου, Λοτζέσκι και Γκριν. Ο πρώτος και ο τελευταίος ευστοχώντας σε τρίποντο και ο Λοτζέσκι με 4/4 βολές έβαλαν τη «σφραγίδα» τους στο σερί 10-0 και το 55-48, ενώ ο Τζέιμς μείωσε σε 55-50 στο 30΄. Στο 24ο λεπτό είχε μπει για πρώτη φορά, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό και μάλιστα σε ντέρμπι «αιωνίων» ο Ντομινίκ Ουότερς, ο οποίος έδειξε θετικά στοιχεία, αν και βρίσκεται πολύ λίγο χρόνο στην Αθήνα. Από το 18ο λεπτό μέχρι το 30ο, για τον Παναθηναϊκό σκόραραν μόνο οι Τζέιμς, Ρίβερς!
Στην 4η περίοδο, ο Φελντέιν μείωσε σε 57-53 έξω από τα 6.75, με τον Ουότερς να αποδεικνύει την ικανότητά του στο σκοράρισμα απαντώντας με τον ίδιο τρόπο, 64-53, λίγο αργότερα. Τζέιμς, Φελντέιν και Ρίβερς 65-59, με τον Σίνγκλετον να σηκώνεται με «κρύο αίμα», 65-62, 5 λεπτά πριν το τέλος. Και κάπου εκεί... είχε έρθει η ώρα του Ιωάννη Παπαπέτρου! Με 8 δικούς του διαδοχικούς πόντους (2 τρίποντα) υποχρέωσε τους φιλάθλους να φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του, 73-64... γέρνοντας την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των γηπεδούχων. Ακολούθησαν 4 πόντοι του αρχηγού του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, 77-65, με τον Κρις Σινγκλετον να διαμορφώνει το τελικό 77-69.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Πατέρνικο (Ιταλία), Λάτισεφς (Λετονία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 13 (3), Σπανούλης 12, Ουότερς 3 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Νίκολς, Ρίβερς 23 (3), Τζέιμς 24 (1), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 4.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Το ομαδικό πνεύμα του Ολυμπιακού επισήμανε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στη συνέντευξη Τύπου, μετά το νέο θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού σε ντέρμπι «αιωνίων». Παράλληλα, ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» υπογράμμισε τη σημασία της άμυνας των πρωταθλητών Ελλάδας στη χθεσινή επιτυχία, ενώ τόνισε ότι «πρέπει να συνεχίσουμε με ταπεινότητα, σκληρή δουλειά και να βελτιωθούμε ώστε να διεκδικήσουμε τους τρεις τίτλους».

«Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για μας, γιατί κάθε νίκη στην Ευρωλίγκα είναι πολύ σημαντική, αλλά κι εκεί παίζαμε με τον μεγάλο μας αντίπαλο», είπε αρχικά ο Έλληνας τεχνικός και συνέχισε: «Είναι μια νίκη που μας δίνει μομέντουμ για τη συνέχεια. Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό ότι νικήσαμε για μία ακόμη φορά τον Παναθηναϊκό. Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και τους κρατήσαμε στους 11 πόντους, αλλά δυστυχώς δεν συνεχίσαμε με την ίδια συγκέντρωση στη δεύτερη περίοδο. Είχαμε ένα μικρό προβάδισμα και μιλήσαμε με τους παίκτες στο ημίχρονο λέγοντας ότι θα πρέπει να είμαστε στη συνέχεια πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες πιο νευρικές, αλλά παρότι δεν τελειώσαμε κάποιες εύκολες φάσεις στην επίθεση κρατήσαμε τον Παναθηναϊκό στους 13. Γενικά η άμυνά μας ήταν το κλειδί στο παιχνίδι, έτσι ελέγξαμε το ματς κι όταν βρήκαμε ρυθμό σκοράραμε στον αιφνιδιασμό και με μακρινά σουτ. Αυτό μας έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες. Ξέρετε ότι δεν μιλώ για τραυματισμούς, αλλά είχαμε προβλήματα το τελευταίο πενθήμερο να προπονηθούμε όλοι μαζί. Ελπίζω οι τραυματίες μας είναι καλύτερα και θέλω να ευχαριστήσω γι? αυτό το ιατρικό τιμ και τους φυσιοθεραπευτές μας. Πρέπει να συνεχίσουμε με ταπεινότητα, σκληρή δουλειά και να βελτιωθούμε ώστε να διεκδικήσουμε τους τρεις τίτλους. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο για την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν, μας βοήθησαν όποτε χρειαστήκαμε μία ώθηση. Τους θέλουμε δίπλα μας σε κάθε ματς».

Σε ερώτηση για τις έξι διαδοχικές νίκες επί του Παναθηναϊκού σε Ελλάδα και Ευρώπη και το πόσο μετρά αυτό ενόψει των δύο αγώνων που ακολουθούν για Κύπελλο και πρωτάθλημα, απάντησε: «Τα σερί που μετράτε εσείς εγώ και οι παίκτες δεν τα υπολογίζουμε καθόλου. Κάθε ματς είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετική προετοιμασία. Για μας είναι σημαντικό να ακολουθούμε το πλάνο. Δεν μας ενδιαφέρουν τα σερί, αλλά να είμαστε κάθε φορά έτοιμοι να παίξουμε όπως πρέπει».

Όσο για το αν περίμενε τη νίκη χωρίς πολύ σκορ από Σπανούλη, Πρίντεζη και Λοτζέσκι, δήλωσε: «Υπολογίζω σε όλους τους παίκτες. Σίγουρα έχουμε κάποιους ηγέτες και κάποια βαρόμετρα, αλλά όποιος υποτιμήσει τους υπόλοιπους έχει πρόβλημα. Ο Ολυμπιακός είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης κι αυτό χτίζουμε τα χρόνια που είμαι εδώ, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια. Έχουμε παίκτες που ανά πάσα στιγμή μπορούν να βγουν μπροστά και πιστεύω και στους 16 παίκτες μας».

Σχετικά με το μεγαλύτερο ροτέισον από τον αντίπαλο, είπε: «Πιστεύω πως το ρόστερ και η αξιοποίησή του ήταν πολύ σημαντικό στοιχείο. Ασφαλώς δύο παίκτες του Παναθηναϊκού πέτυχαν 47 από τους 69 πόντους, αλλά τους αντιμετωπίσαμε ομαδικά. Όλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και δεχτήκαμε μόλις 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Όλοι πρέπει να μπαίνουν και να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό».

Αναφορικά με τη συνεισφορά του Γουότερς: «Τον ήθελα γιατί μπορεί να δώσει πολλά σε άμυνα κι επίθεση. Είναι έμπειρος και μπόρεσε μέσα σε πέντε μέρες να παίξει ένα τέτοιο ματς προσφέροντας για δέκα λεπτά. Συνέβαλε και με την άμυνά του στον Τζέιμς και σαν πόιντ γκαρντ. Όσο περνά ο καιρός θα αφομοιωθεί καλύτερα και θα μπορέσει να βοηθήσει ακόμη περισσότερο. Σήμερα με τόσες λίγες μέρες οι συνθήκες δεν ήταν υπέρ του».

Τέλος, για την άμυνα στον Καλάθη και τους 24 πόντους του Τζέιμς είπε: «Ο Καλάθης είναι βαρόμετρο για τον Παναθηναϊκό, είναι ο ηγέτης του, αλλά καταφέραμε και τον βγάλαμε εκτός παιχνιδιού. Ήταν κλειδί για τη νίκη μας. Ο Τζέιμς είναι πιο επιθετικογενής παίκτης, σίγουρα πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, αλλά το θέμα είναι πως κάναμε καλή δουλειά σε όλο τον Παναθηναϊκό».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ, είπε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό γι' αυτή τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια και δεν παίξαμε οργανωμένα στην επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιωθήκαμε στην άμυνα, στην οργάνωσή μας και σε όλους τους τομείς και έτσι πλησιάσαμε στο σκορ στο τέλος της περιόδου.
Χάσαμε την ευκαιρία για τη νίκη στο τέλος της τρίτης περιόδου, κάναμε δύο λάθη στη σειρά, ο Ολυμπιακός σκόραρε δύο τρίποντα στον αιφνιδιασμό και πέρασε μπροστά. Είχαμε την ευκαιρία μας όμως και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ηταν μια στιγμή όπου χάναμε με 3, αλλά είχαμε την ευκαιρία για τη νίκη, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο χάσαμε τον έλεγχο».

Αγχωτική νίκη για Φενέρ και Σλούκα

Ένα επιμέρους σκορ 8-2, από το 78-77 που έγραφε ο φωτεινός πίνακας στο 38΄, χάρισε στην Φενερμπαχτσέ τη νίκη με 86-79 επί της ουραγού Αρμάνι Μιλάνο και την κράτησε μακριά από... στραβοπατήματα στην έδρα της, για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Πρωταγωνιστές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς οι Νάναλι και Ντίξον, οι οποίοι βοήθησαν την Φενέρ να αυξήσει σε 10-6 το ρεκόρ της και να κάνει «ποδαρικό με το δεξί» στο 2017, στην επιστροφή του Μπογκντάνοβιτς στην ενεργό δράση μετά από τρεις μήνες. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νάναλι με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ούντο (18π.), Ντατόμε (17) και Ντίξον (11π.).

Ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 18 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ. Από τους Ιταλούς, που συμπλήρωσαν τις 12 ήττες, ξεχώρισε ο Καλνιέτις με 20 πόντους.

Σε αναμετρήσεις για την 16η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: