Euroleague: Ο Ολυμπιακός "σκόρπισε" τη Μπασκόνια με 92-62, στο κατάμεστο ΣΕΦ

Με χαρακτηριστική άνεση και «όπλο» την άμυνα στο ΣΕΦ, 92-62, ο Ολυμπιακός έκανε το 2 στα 2 επί της Μπασκόνια στην πρώτη φάση της Euroleague και έχει το πλεονέκτημα απέναντι στους Βάσκους σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο αποκλεισμός από τον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να φτάσουν σε μία 4η διαδοχική νίκη στην Ευρώπη και 13η συνολικά σε 18 αγωνιστικές. Σταθερά στη δεύτερη θέση, συγκατοικώντας με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του Πειραιά έχει βάλει πλώρη για μία θέση στην πρώτη προνομιούχο τετράδα που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Η πολυφωνία στην επίθεση (Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου με 12 πόντους) και ο αργός ρυθμό που αποδιοργάνωσε τους Βάσκους είχε ως αποτέλεσμα να έχουν σημειώσει μόλις 43 πόντους οι Ισπανοί στο 30΄. Το +35, 76-41, λίγο πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος ήταν η μεγαλύτερη διαφορά σε έναν αγώνα που ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο για 40 λεπτά. Σέιν Λάρκι (12π.) και Ανταμ Χανγκά (11π.) ήταν οι κορυφαίοι της κατώτερης των προσδοκιών Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

Στη ρακέτα «χτύπησε» η Μπασκόνια μετά το τζάμπολ και προηγήθηκε με 11-13, όσο οι Πρίντεζης, Παπανικολάου απαντούσαν στο άλλο μισό του γηπέδου. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με σερί 9-0, για το 20-13, με πολυφωνία στην επίθεση (Σπανούλης, Μάντζαρης, Μπιρτς). Η άμυνα σε Λάρκιν και Μπομπουά (είχαν από 2 πόντους στην πρώτη περίοδο) από τη μία και οι 5 ασίστ του Σπανούλη από την άλλη είχαν ως αποτέλεσμα το 24-17 στην 1η περίοδο (7 πόντους σημείωσε ο Τίλι για την ισπανική ομάδα).

Η πίεση στην άμυνα απέδωσε ακόμη περισσότερο στη δεύτερη περίοδο για τον Ολυμπιακό (κυρίως στα pick 'n' roll των Βάσκων). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κρατούσαν σε χαμηλό ρυθμό τον αγώνα, μην αφήνοντας τους παίκτες του Σίτο Αλόνσο να τρέξουν όπως αρέσκονται. Τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ έμεινε η Μπασκόνια στην αρχή της 2ης περιόδου, για το 33-17 από καλάθια των Γκριν (8π. στο 20ο λεπτό) και Γιανγκ (7π. στο α΄ μέρος) που ανέλαβαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα. Σημαντική και η προσφορά του Μπιρτς στη φροντ λάιν (8π., 5ρ.). Ανώτερος σε όλους τους τομείς (με εξαίρεση τα επιθετικά ριμπάουντ), ο Ολυμπιακός, με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και βολές, ξέφυγε και με νταμπλ σκορ 48-24, αφού και οι δέκα παίκτες που πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο είχαν σκοράρει στο ημίχρονο, 50-28. Για την Μπασκόνια που έμεινε στους... 11 πόντους στη 2η περίοδο, ο Μπουμπουά έφτασε τους 7 πόντους, με τον Μπαρνιάνι να έχει αγωνιστεί μόνο 5 λεπτά χωρίς συγκομιδή πόντων.

Οι Βάσκοι δεν αντέδρασαν στην 3η περίοδο «αιχμαλωτισμένοι» στην άμυνα του Ολυμπιακού. Νωθροί και άστοχοι οι παίκτες του Αλόνσο, απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που ήξεραν επακριβώς τι να κάνουν για να σταματήσουν τα επιθετικά ατού της αντιπάλου. Με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλα, ομαδικό παιχνίδι και διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα, η ομάδα του Πειραιά «άγγιξε» και πάλι το +24 δύο φορές, 55-31 και 57-33. Το πρώτο τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, στο παιχνίδι είχε ως αποτέλεσμα το +27, ενώ ένα ακόμη τρίποντο από τον Κώστα Παπανικολάου (12π., 7ρ. σε 3 δεκάλεπτα) εκτόξευσε τη διαφορά στο +28, 65-37. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το +31, 72-41, με γκολ φάουλ αστοχώντας στη βολή. Ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών αποδείχτηκε αμέσως μετά ο Πρίντεζης για το +33, 74-41 με τον Σπανούλη (12π., 7ασ. στο 30ο λεπτό) να «υπογράφει» το +35, 76-41. Μετά το 76-43 του Σέιν Λάρκιν, ο Γιανγκ παρ' ολίγον να ευστοχήσει πετώντας την μπάλα από το κέντρο με την εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν, προσπάθησαν να απειλήσουν έξω από τα 6.75, απ' όπου ήταν άστοχοι Τάντας Σεντεκέρσκις και Ανταμ Χανγκά μείωσαν σε 76-52. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού έριξε στο παρκέ και τους δύο μοναδικούς παίκτες που δεν είχαν πάρει συμμετοχή, Μιλουτίνοφ και Αγραβάνης για τα τελευταία 5 λεπτά. Οι φίλαθλοι φώναζαν το όνομα του Σφαιρόπουλος αναγνωρίζοντάς του την άνετη νίκη της ομάδας του, ενώ ο Μάντζαρης με τρίποντο διαμόρφωσε το 83-52. Τυπική διαδικασία ουσιαστικά ολόκληρη η 4η περίοδος έληξε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να «γράφει» 92-62.

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Ρίζικ (Ουκρανία), Σέμες (Ισραήλ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12 (2), Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης 2, Ουότερς 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λοτζέσκι 8 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Βόιτμαν 3, Χανγκά 11, Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ, Τίλι 7 (1), Μπάντινγκερ 8, Λουθ 5.

Σφαιρόπουλος: «Όλοι καταλαβαίνουν τι γίνεται στην Ελλάδα»

Στον έλεγχο του αγώνα μέσα από την εξαιρετική «ερυθρόλευκη» άμυνα στάθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στη συνέντευξη Τύπου, μετά τη νίκη επί της Μπασκόνια. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, πάντως, φρόντισε να αφήσει και αιχμές για τη διαιτησία του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Παναθηναϊκό, τονίζοντας ότι... «Όλη η Ελλάδα καταλαβαίνει τι γίνεται στο ελληνικό πρωτάθλημα».

«Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για το εξαιρετικό παιχνίδι που έκαναν», είπε αρχικά ο Έλληνας τεχνικός και συνέχισε: «Ήταν ένα πολύ σημαντικό και κρίσιμο ματς για μας. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια και απέδωσαν όσο καλύτερα μπορούσαν απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Ήταν πολύ σημαντικό ότι από την αρχή ασκήσαμε πίεση με την καλή μας άμυνα και είχαμε τον έλεγχο του ρυθμού. Γενικά ελέγξαμε το ματς από την άμυνά μας και κρατήσαμε την Μπασκόνια πολύ χαμηλά στο σκορ, στους 62 πόντους. Αυτό ήταν το κλειδί για τη νίκη, γιατί όταν παίζεις καλή άμυνα έχεις καλή κίνηση και στην επίθεση. Οι αριθμοί απόψε δείχνουν πόσο καλό επιθετικό παιχνίδι κάναμε. Όλοι οι παίκτες σκόραραν, είχαμε πέντε με διψήφιο αριθμό πόντων και κάναμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ευχαριστούμε και τον κόσμο που είχε μεγάλη παρουσία και βοήθησε την ομάδα. Όλα τα ματς στο εξής είναι πολύ σημαντικά και τους θέλουμε δίπλα μας ως το τέλος. Με την εμφάνισή μας τους ανταποδώσαμε τη βοήθεια που έδωσαν στην ομάδα».

Σε ερώτηση για τη στάση του κόσμου που γέμισε το ΣΕΦ μετά τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδας, απάντησε: «Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που αποθέωσε την ομάδα. Έχω πει ότι στις νίκες πρέπει να αποθεώνουν τους παίκτες. Το κριτήριο του κόσμου είναι αλάνθαστο. Είδε σήμερα μια ομάδα που πετούσε και νίκησε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Είχε προηγηθεί το "διπλό" επί της Μπαρτσελόνα. Ο κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει τι γίνεται και αλλάζουν τα δεδομένα όταν παίζουμε στην Ελλάδα. Όλη η Ελλάδα καταλαβαίνει τι γίνεται στο ελληνικό πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στον κόσμο για τη συμπαράστασή του. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε να παίζουμε πάντα έτσι».

Αλόνσο: «Ήμασταν άθλιοι»

Την έντονη απογοήτευση του από την εικόνα της ομάδας του στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό εξέφρασε ο τεχνικός της Μπασκόνια, Σίτο Αλόνσο, στη συνέντευξη Τύπου.

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό», είπε αρχικά ο τεχνικός των Βάσκων και συνέχισε: «Δεν έχω να πω τίποτα για την ομάδα μου. Ήμασταν άθλιοι. Από την αρχή ήμασταν πολύ κακοί. Ο καθένας πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του. Αν πιστεύουμε πως μπορούμε να κερδίσουμε μόνο από την επίθεση, ειδικά μια ομάδα με τέτοια ποιότητα, τέτοια ιστορία και τέτοια έδρα, τότε κάτι κάνουμε λάθος. Δεν μπορώ να πιστέψω την εικόνα που είχαμε και θα πρέπει να τη διορθώσουμε άμεσα. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και έπαιξε με περισσότερη ενέργεια. Αυτό που έγινε δεν πρέπει να ξανασυμβεί».

Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό

Με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο τιμωρήθηκε ο Ολυμπιακος από τον Αθλητικό Δικαστή για τα όσα διαδραματίστηκαν στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «πλήρωσαν» τα επεισόδια που σημειώθηκαν στον περιβάλλοντα χώρο του παρκέ μεταξύ των «ερυθρόλευκων» οπαδών και των ΜΑΤ.

Ο Ολυμπιακός θα εκτίσει την ποινή του στην αναμέτρηση πρωταθλήματος απέναντι στη Δόξα Λευκάδας στο ΣΕΦ, για την 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών (4/2).

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...